2012. május 09., 09:222012. május 09., 09:22
Úgy történt, hogy egy híres mesemondó azt mondta nekem a napokban, hogy a székely egy mondatban annyi madarat felröppent, hogy a budapesti nem győzi kapkodni utánuk a fejét. Erre én nem mondtam ugyan semmit, mert nem vagyok egy földhözragadt mítoszromboló, de legbelül restelkedtem, hogy ez csak amolyan tápos romantika, a székely valóban másként mondja, de hol vannak azok a madarak.
Naponta beszélek én székely városival-falusival, de attól még, hogy punga, murok és peccsdzsem maszlinás borkánban (© Székely nyelvlecke magyaroknak), annyi történik, hogy a nem székely magyarok nem értik. A nyelvi sziporkát Tamási találta ki, élő székely úgy nem beszél, legyintettem, majd azt gondoltam, nekünk nem árt, ha úgy tudják rólunk, hogy mesterfokon űzzük a nyelvet, vagy hogy bicskát hordunk a csizmaszárban, literszám isszuk a fenyővizet, és fél kézzel leteperjük a medvét, ami nem játék.
És akkor elkeveredtem Gyergyóremetére, ami ugyanvalóst Székelyföld, van ott egy messze földön híres orvos, és oda fuvaroztam egy rokonomat. Ültünk bambán a váróban, amikor belépett egy gazdaember, és azt mondta: No, maguk se jószántukból jöttek!, s huncutul csillant a szeme, s már mondta is tovább, hogy elhozta a legényt a doktorhoz, mert a legény, aki úgy tűnt, amolyan kisbéres lehetett, erőst gyűjtögetős fajta.
Akkor már én is kaptam fel a fejem, hogy ilyen nincs, élő székely így nem beszél, de bizsergetett, hogy ki tudja, csak véletlen elszólás volt, vagy valóban természete ennek a gyergyóremetei embernek, hogy úgy szól, mintha Tamásiból lépett volna ki. Ő pedig gondolkodás nélkül görgette egymás után, én meg úgy kapkodtam a fejem, mintha budapesti lennék.
Mert a legény kullancsot szedett össze a mezőn, azért kellett orvoshoz vinni, és azért volt gyűjtögetős, és mert restelltem bekapcsolni a magnót vagy áhítatosan jegyzetelni, a többit már elfelejtettem. Arra még emlékszem, hogy mikor kijöttek a rendelőből, elújságolta, no, megkötötték, mármint a legényt, nehogy elszaladjon. És már én is tudom, hogy van olyan székely, aki egy mondatban három madarat is felröpít, és az ember csak úgy kapkodja a fejét utána.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.