2012. augusztus 06., 09:262012. augusztus 06., 09:26
A politikában kicsit is járatosak számára mindez nem is olyan nagyon nagy újdonság, hisz a politika soha nem volt és nem is lesz makulátlan liliommező. Csak a mérce, akörül nem stimmel nagyon valami. Nem vagyok annyira naiv, hogy szigorúan ellenőrzött, a Párizsban őrzött ősmétereshez hasonló mértékegységek használatát kérjem a pártos (hordó)szónokainktól, nem, ilyesmit még gondolatban sem várnék el a megboldogult vasfüggöny innenső oldalán élő, álmukban egyik oldalukról könnyedén a másikra átfordulóktól, de azért ennyire kontárul összeütött mércéket sem volna szabad használniuk.
Mert például amikor télen nálunk is durrant egy nagyot a puliszka, azonnal megvolt a magyarázat is: az egyik szomszédnál, a másiknál, közelebb, avagy távolabb azért jobb és/vagy rosszabb, mert arrafelé ebből/abból van/nincs ez/az. Érthető, ugye? Én bevallom, elsőre nem értettem ezt az emelkedettnek szánt politológusi halandzsát, de aztán hamar rájöttem, hogy nincs is szükség értésre. Annak is lenne ugyanis azonnali magyarázata: én vagyok/nem vagyok a hülye.
Marad a figyelem, és már csak olyan esetekben háborgok, amikor például azt hallom, hogy az utcai hőbörgők igazán boldogok lehetnek, hogy senki nem ereszkedett le a velük való szóértésig, hisz történhetett volna olyan malőr is, hogy netán közéjük lőnek. Magyarán: örvendezzetek jóemberek, hogy nem vesznek emberszámba! És ujjonghatunk amiatt is, hogy a hazai fizetőeszközre tartósan rátelepedni látszik a varas béka: máshol már több, mint tíz éve nemzeti valuta sincs, „elnyelte” az európai (közel) egységes pénz.
Na ugye, micsoda öröm! Csak ne jutna mindig eszembe a klasszikus vicc arról a cinikus pasiról, aki bármire annyit felel: történhetett volna rosszabbul is. Amikor pedig elújságolják neki a szomszédéknál történt hármas tragédiát, hogy a férj váratlanul egy nappal hamarább ért haza, és tetten érte a feleségét, a válasza ugyanaz. Csak még hozzáteszi: ha két nappal hamarább toppan be, engem talál az asszony ágyában, és engem lő le!
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.