Páva Adorján

Páva Adorján

Szép Magyarország, hadd vegyünk belőled egy darabot!

2025. február 04., 19:472025. február 04., 22:00

2025. február 04., 19:472025. február 04., 22:00

Bár egész gyerek- és kamaszkoromban szűnni nem akaró zaklatásoknak voltam kitéve magyarságom miatt, forrófejű fiatalként Magyarországra átkerülve egy adott ponton azon röhögtem magamban: azért nem ártott volna, ha néha-néha itt is átvonul egy román tankhadosztály.

Igazából semmi baj nem volt a kelet-magyarországi megyeszékhellyel, ahová újságíróképzésre jártam, ahogyan barátságos lakóival sem. Igen, valahogy így jellemezhető a leginkább kétéves ottlétem: semmi baj nem volt vele – hangsúlyosan kiemelve a semmit. A város túl kicsi és csendes volt, amiben semmi nem történt egy alig húszéves határon túli duhaj szemével nézve. Az ingyenes oktatás, az olcsó kollégiumi ellátás rendben volt, viszont az emberekkel, tanárokkal, diáktársakkal – egy-két kivételtől eltekintve – valahogy sehogy sem talált a szó.

Bár csupán 20 kilométerre voltunk a határtól, számtalanszor el kellett magyaráznom, én mégis „hogy tanultam meg magyarul”, ha Romániából jövök. Olyan is volt, aki empátiától sugárzó arccal kérdezte meg:

mégis hogyan éltem át a NATO-bombázást – mert ugye Erdély az Szerbia…

Nagyon hiányzott a közös tapasztalat, a generációkon átívelő közös tudat. Nem volt meg bennük az a – minden bizonnyal az elnyomásból sarjadó – megmagyarázhatatlan tartás, amit a lelken ejtett, vájt sebek, mélységek adnak a jellemnek (na jó, azt hiszem, a tápos szót próbálom egyre bonyolultabb módon kerülni).

Magyarországi „kalandom” igencsak átértékelte bennem az anyaországhoz való viszonyulásom, ami addig a feltétlen rajongás teljes jelképarzenálja előtti hódolatból állt. A néhány addigi gyakorlati tapasztalat – áruval csencselés a „nagy felszabadulás” után – nem árnyalta a képet. Hiszen még a kilencvenes években a határt átlépve nemcsak a szívünk dobbant nagyot a magyar zászló láttán: az utak minősége, a rendbe tett házak, közterületek, a települések általános képe joggal éreztette velünk,

ez az a Nyugat, amit addig csak a filmekből ismertünk.

A kétezres évek elején megejtett, fentebb leírt „tanulmányutam” után fel sem merült bennem, hogy Magyarországon maradjak, hanem inkább (ismét) Kolozsvár felé vettem az irányt, ahol meg is állapodtam. Ugyanakkor két évtized elteltével – családi-baráti látogatások, alkalmak okán – ismét évente többször átjárok Kelet-Magyarországra.

Magyarország, Battonya, Trianon-emlékmű Galéria

Trianon-emlékmű Battonyán, a romániaiak körében népszerű magyarországi kisvárosban

Fotó: Páva Adorján

Bár a szívem ugyanúgy nagyot dobban, ha átlépjük az országhatárt (és ez bizonyára örökre így marad, még akkor is, ha már gyakorlatilag nincs határ), a kisebb határátkelők mögött húzódó utak rossz minősége hamar „visszaráz” az átlagos utazásokat övező, mérsékelten feltüzelt hangulatba.

A falvak ma is rendezettnek mutatnak, viszont a házak „megöregedtek”, kevés az új, és ha az ingázást választó romániaiak által megrohamozott határ menti „felszívó” településeken túl autózunk, egyre több elhagyatott telket, épületet látunk. Néhány tíz kilométerrel beljebb is dolgozzák a földeket, és példásan gondozottak a közterületek (működik a közmunka), de a prímán felújított játszótéren nincs gyerek…

Természetesen ezek szubjektív benyomások, nem statisztikai adatokon alapuló, kőbe vésett megállapítások, de számomra egyértelmű:

ha egy kelet-magyarországi faluban, mely kevesebb mint 50 kilométerre fekszik mondjuk Aradtól, néhány ezer euróért lehet lakható házat vásárolni nagy telekkel, akkor a környéken finoman szólva nincs nagy kereslet.

Kelet-Magyarország kiürülésnek indult falvai legalább annyit nyerhetnek Románia teljes körű schengeni csatlakozásával, mint maguk a romániaiak. A határ menti, emiatt már évek óta „felkapott” anyaországi települések jó ideje haszonélvezői annak, hogy a partiumi nagyvárosokban dolgozók – magyarok és románok egyaránt – az egyre drágább tömbházlakások vagy az agglomerációs övezetekben még drágábban kínált falusi házak helyett inkább rátesznek még jó fél órát az ingázási időre, és Magyarországon vásárolnak jóval olcsóbb, mindennek megfelelő ingatlant.

Schengen és a valóban szabad mozgás lehetősége nemcsak az örökké fájó trianoni határokat „párologtatja el”, hanem valamilyen formában igazságot szolgáltathat azoknak a (jelenleg) kelet-magyarországi kistelepüléseknek is, amelyeket erőszakkal levágtak természetes „anyanagyvárosaikról”, és emiatt a falvakban lakók nem találtak elegendő, megfelelő munkát a közelben, és inkább a nagy felszívó erejű Budapest, Nyugat-Magyarország vagy a Nyugat felé vették az irányt.

A hajdani természetes kapcsolat – melyet az is jól mutat, hogy például a határtól távolabb fekvő Békés megyei településekre is Aradról elnevezett úton lehet befutni – most újjáépíthető.

Immár nem csak politikai határozatok, hanem egyéni döntések útján.

Miközben a kelet-magyarországi munkanélküliek előtt most már tényleg megnyílik a lehetőség, hogy a határ menti romániai kis- és nagyvárosok jól menő, minduntalan munkaerőt kereső vállalatainál, ipari parkjaiban, gyáraiban dolgozzanak, a kiköltöző partiumi magyarok, és bizony a magyarországi életvitelre nyitott románok is felvirágoztathatják az elnéptelenedésnek indult településeket.

Míg az itteni magyarok természetes közegükbe „kerülnek vissza”, a románok olyan, kisebbségek iránti viszonyulással találkozhatnak – legyen szó jelkép- és anyanyelvhasználatról –, amely mindenképp megkönnyítheti az „átállást”, megbarátkozást.

Számos ház olcsón eladó Kelet-Magyarországon (képünk illusztráció) Galéria

Számos ház olcsón eladó Kelet-Magyarországon (képünk illusztráció)

Fotó: Barabás Ákos

Mindezek ismeretében nem is kérdés, hogy amikor Magyarország és Románia gazdasági versenyéről, adatok, teljesítmények, fizetések, életszínvonal összehasonlításáról hallunk, mindig tekintettel kell lenni arra, hogy a nagy átlagok mögött óriási helyi eltérések húzódnak meg. A realitás, a megélt valóság talaján maradva nincs olyan, hogy Románia faképnél hagyta Magyarországot vagy Magyarország kenterben veri Romániát.

Az viszont tény, hogy Nyugat-Románia, Erdély, azon belül pedig a nagyvárosok gazdasági fejlődése immár felülmúlta Kelet-Magyarországot nemcsak statisztikai mutatókban, hanem az életszínvonal hétköznapokban megélt dinamikájában is.

Mint ahogy az is igaz, hogy a még az erdélyi románok jelentős hányada által sem „kívánt” Bukarest nehezen kel versenyre Budapesttel, vagy a romániai régiók többsége Nyugat-Magyarország kiemelkedően teljesítő zászlóvivőivel.

Mind Magyarországon, mind pedig Romániában óriásiak az országon belüli különbségek, egy-egy elmaradottabb település, kisrégió pedig sokat nyerhet a szomszéd megerősödéséből. Kelet-Magyarország nemcsak a lakóinál immár jobban szituált partiumi magyarok, hanem a románok számára is vonzó – utóbbinak pedig igazából a teljes erdélyi magyarság örülhet. Hiszen minden egyes román, aki nemcsak a magyarokkal, hanem a magyar állammal is megbarátkozik, immúnissá válik az itteni többségi vadnacionalisták uszításaira.

Apropó: igazán megmosolyogtató, hogy miközben a román soviniszták fájó sértésként előszeretettel küldenek minket ki az országból Magyarországra, nemzettársaik szabadon választják ugyanezt…

És a küldésnél maradva: jó ideje politikai adok-kapok tárgyává vált főleg Magyarországon Románia gazdasági teljesítménye, a két ország „versenye”, melyben ki-ki a mondandójának kedvező mutatókkal dobálózik – van bőven mindegyikből. Erdélyből nézve ugyanakkor megfontolásra ajánlott, hogy ha Magyarországról Romániába küldik „tapasztalatszerzésre” az utóbbi állammal „bezzegelőket”, legyen meghatározva, mi a cél és mi a pontos helyszín.

Mert ha szörnyülködést remélünk, nyugodt szívvel válthatunk menettérti jegyet a Kárpátokon túlra a „tanulmányutasnak”. Viszont ha azt akarjuk megtudni, Románia minek köszönheti rohamos fejlődését, Erdélybe, mondjuk Kolozsvárra kell látogatni.

Hiszen Románia kimagasló eredményei nagyrészt ennek a régiónak köszönhetők, azon belül az erdélyi magyaroknak, akik ráadásul a magyar állam hathatós, nélkülözhetetlen támogatásával tolják a maguk, szülőföldjük és ezáltal Románia szekerét is.

És akkor így nézve talán már nem is annyira zavaró, szégyenletes, ha ez a nagy csiricsáré szekér itt-ott előzni kezd.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Bárcsak Erdélyre is szemet vetne Trump!

Zord időjárás ide, metsző hideg oda, nem lehet most olyan rossz grönlandinak lenni.

Bede Laura

Bede Laura

A szegényektől a keveset is elvenni

Egy kenyér, margarin és talán a legolcsóbb, 100 grammos kiszerelésű felvágott – az idei évtől körülbelül ennyit vásárolhatnak havonta a rászorulók az élelmiszer-utalványok formájában kapott állami támogatásból.

Balogh Levente

Balogh Levente

Közigazgatási reform mint figyelemelterelés

Van egy olyan érzésünk, hogy a Románia közigazgatási átszervezésére vonatkozó törvény jelenleg nem is annyira az ország és a polgárok számára létfontosságú, mint inkább a kormánynak.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Iohannis politikai holttestén táncolna a román szélsőjobb

Tovább mélyíti a tavalyi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése nyomán kirobbant belpolitikai válságot a román ellenzék Klaus Iohannis elnök menesztését célzó akciója.

Balogh Levente

Balogh Levente

Európa gyenge, és ezt Trump most újfent az orrunk alá dörgöli

Meg kell hagyni, meglehetősen erős kezdés, hogy Donald Trump új elnökségének egyik első lépéseként azzal indítaná a rendrakást a világban, hogy egy európai országgal, sőt szomszédjával, katonai szövetségeseivel szemben fogalmaz meg területi követeléseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Csak magyar ne legyen?

Leplezetlen politikai támadások érik Romániában az MVM Csoport és az E.ON között létrejött megállapodást, amelynek gyakorlatba ültetését a bukaresti koalíciós kormány egyik fele nyíltan megakadályozna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Önsorsrontó kormányoldal

Lassan egyre határozottabbá válik az érzés, hogy az „Európa-barátnak” mondott román kormánykoalíció illetékesei mindent megtesznek azért, hogy növeljék a szélsőjobboldal győzelmi esélyeit a megismételt elnökválasztáson.