Román–magyar kistérség megalapításáról döntöttek a határ menti települések vezetői

Román–magyar

Magyarországi és romániai polgármesterek beszéltek Battonyán a román–magyar együttműködés új lehetőségéről

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Öt-öt romániai, illetve magyarországi település elöljárói új román–magyar Európai Területi Társulás létrehozásáról döntöttek pénteken a battonyai városházán. Az együttműködés kezdeményezői azt remélik a szerveződéstől, hogy több forrásra, és nagyobb eséllyel pályázhatnak majd a román–magyar határ menti együttműködések programja keretében. Ezáltal pedig közös fejlesztéseket valósíthatnak meg például a turizmus, a környezetvédelem, a mezőgazdaság, a kultúra, az egészségügy vagy az innováció területén.

Pataky Lehel Zsolt

2025. január 31., 18:592025. január 31., 18:59

Tizenkét évvel ezelőtt már megalakult egy Európai Területi Társulás (ETT – angol betűszóval: EGTC), de az nem működött, ezért a kezdeményezők jobbnak látták egy másik szervezet megalapítását, amely új tagokkal, új statútummal, új célok megfogalmazásával, úgymond tiszta lappal indul. Mákos Árpád battonyai polgármester a helyi városházán tartott pénteki megbeszélésen felhívta a figyelmet arra, hogy az európai források közül a román–magyar együttműködés keretében hívják le a legkevesebb pénzt, és ennek egyik oka az, hogy a nyugat-romániai önkormányzatokhoz képest szegényebb kelet-magyarországi helyhatóságoknak nem állt rendelkezésükre a pályázaton való részvételhez szükséges önrész.

Közösen nagyobb eséllyel pályázhatnak, az önrészt is könnyebb előteremteni, ezért keresik az együttműködésnek ezt a formáját, és a kezdeményezés a magyar külgazdasági és külügyminisztérium támogatását is élvezi – tette hozzá a dél-alföldi kisváros elöljárója. Az együttműködésnek új lendületet adott Románia idei schengeni csatlakozása.

Román–magyar Galéria

Mákos Árpád házigazdaként köszöntötte a résztvevőket

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Idézet
Megszűntek a határok, pontosabban visszaálltak a száz évvel ezelőtti viszonyok, a sorsunk ismét összeforr, és rajtunk múlik, hogy tudunk-e élni ezzel a lehetőséggel” – fogalmazott Mákos Árpád.

Utat és vasutat is építenének román–magyar együttműködés keretében

Magyarországról Battonya mellett az ugyancsak Békés vármegyei Gyula, Elek, Sarkad és Medgyesegyháza, romániai oldalról az Arad megyei Pécska, Nagylak, Kürtös és Kisjenő, továbbá a Bihar megyei Nagyszalonta vállalta a tagságot. Antal Péter pécskai polgármester elmondta: tapasztalattal rendelkeznek az uniós források lehívása és felhasználása terén, és ezzel a tudással is szeretnék segíteni az ETT munkáját.

Hangsúlyozta, hogy közösen nemcsak román–magyar határ menti projektekre, hanem közvetlen európai uniós forrásokra is pályázhatnak, és nem „százezer eurós tételekről, hanem százmilliós összegekről van szó”.

Pécska és Battonya testvérvárosok, és már konkrét pályázati elképzelésük van: a két város között az első világháború előtt létező utat (ami ma már csak dűlőút) szeretnék újjáépíteni, emellett az Arad–Pécska–Nagylak vasútvonal régi szárnyvonalát Pécska és Battonya között. „Jelenleg Arad megyében csak Kürtösnél van vasúti összeköttetés Románia és Magyarország között. Biztos vagyok benne, hogy mind a személy-, mind a teherforgalom részéről lenne igény rá, sőt idegenforgalmi szempontból is hasznos lenne” – nyilatkozta a Krónikának Antal Péter.

Román–magyar Galéria

Antal Péter Pécska segítségét ajánlotta fel

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A pécskai polgármester felhívta romániai kollégái figyelmét, hogy mivel az önkormányzatok a közeljövőben dolgozzák ki idei költségvetésüket, abba foglalják bele az ETT működési költségeihez való hozzájárulást, a pályázatok önrészéhez szükséges összegeket is. Reményei szerint három hónapon belül sikerül bejegyeztetni jogi személyiségként a társulást, és az év végén már az első pályázatot is benyújthatják. „Addig mindenki ötleteljen, mit szeretne megvalósítani” – hangzott az Arad megyei elöljáró biztatása.

Gyulai székhellyel működik majd az ETT

Görgényi Ernő gyulai polgármester szerint „minden polgármesternek pályázásra alkalmassá kell tennie” városát, és megemlítve az Araddal és Nagyszalontával közösen lebonyolított korábbi programokat, kifejtette: „mi hiszünk a határon átnyúló együttműködésben”.

Az ETT magyarországi bejegyzésű szervezetként fog működni, és Görgényi Ernő felajánlotta, hogy Gyulán legyen a székhelye; egyébként a résztvevők megállapodtak abban, hogy

a társulás elnökét a kistérség legnagyobb lakosú városa, Gyula, társelnökét pedig a második legnagyobb lakosú települése, Nagyszalonta adja, és kétévente váltják egymást.

Román–magyar Galéria

A résztvevő tíz település képviselői

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Emellett háromtagú felügyelő-bizottsága és két társigazgatója lesz majd a szervezetnek, akik ügyvezetői jogkörrel rendelkeznek. Pénteken az elvi kérdésekről egyeztek meg, illetve az együttműködés kereteit beszélték meg: ezután következik az alapszabály megfogalmazása, lefordítása és engedélyeztetése mindkét ország szakminisztériumaival, majd az alapító tagok ismét találkoznak, hogy megszavazzák az alapszabályt és kinevezzék a tisztségviselőket. Az alapító okiratot minden önkormányzat képviselő-testülete is meg kell szavazza, végül az Európai Uniót is tájékoztatják a szervezet megalakulásáról.

Román–magyar Galéria

A battonyai polgármesteri hivatal adott otthont a találkozónak

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A nemzetiségek támogatása is a célok között

Az ETT-ben részt vevő tíz település lakossága meghaladja a százezer főt, ami Török László nagyszalontai polgármester szerint jelentős számú közösség, és növeli a társulás súlyát az EU-ban. A hajdúváros elöljárójának javaslatára bekerült a célok közé a nemzeti közösségek törekvéseinek támogatása.

Mind magyar, mind román oldalon vegyes közösségek élnek, a magyarországi románok és a romániai magyarok erősítik, gazdagítják településeinket, hozzájárulnak a kulturális sokszínűséghez, ennek köszönhetően is a településeink szépek, gyarapodnak, erős polgársággal rendelkeznek – fogalmazott Török László.

Román–magyar Galéria

Török László (középen) szerint a kisebbségvédelem is a célok között kell szerepeljen

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Idézet
Ezért az ETT-nek erre is oda kell majd figyelnie, hogy erősítse a romániai magyarság megmaradását és boldogulását. Szorgalmazzuk, hogy ez egy olyan régió legyen, amely összekapcsolódik, hiszen a schengeni egyezmény csak egy fogalom, a kérdés az, hogy meg tudjuk-e tölteni tartalommal. Ez erre egy lehetőség, és Nagyszalonta mindent meg fog tenni, hogy az együttműködés erősebbé váljon a régióban” – nyilatkozta a Krónikának Nagyszalonta polgármestere.

A társulás kezdeményezői a következő területek fejlesztésén szeretnének együttműködni:

  • idegenforgalom,
  • közlekedés,
  • oktatás és nevelés,
  • innováció,
  • kultúra,
  • kutatásfejlesztés,
  • egészségügy,
  • szociális szolgáltatások,
  • sport,
  • mezőgazdaság,
  • környezetvédelem,
  • munkahelyteremtés,
  • vízgazdálkodás,
  • katasztrófavédelem,
  • kisebbségvédelem.

A tanácskozáson Sarkadot Mokán István polgármester, Eleket Szelezsán György polgármester, Medgyesegyházát Forgó Pál alpolgármester, Kürtöst Bogdan Ban, Kisjenőt Ovidiu Guleș, Nagylakot Mircea Onea polgármester képviselte.

korábban írtuk

Új összeköttetést terveznek a román–magyar határon, távolsági buszjáratot is indítanának Pécska és Battonya között
Új összeköttetést terveznek a román–magyar határon, távolsági buszjáratot is indítanának Pécska és Battonya között

A schengeni csatlakozással új lendületet kapott a Pécska és Battonya közötti történelmi út újjáépítési terve. Közvetlen autóbuszjáratot is indítanának a két város között. Battonyának mentőövet jelente egy közvetlen kapcsolat a dél-erdélyi autópályához.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 12., szombat

Donald Trump 30 százalékos vámot vetett ki az EU-ból és Mexikóból érkező importra, ellenintézkedésekre készül az Európai Unió

Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre szombaton augusztus 1-jei hatállyal.

Donald Trump 30 százalékos vámot vetett ki az EU-ból és Mexikóból érkező importra, ellenintézkedésekre készül az Európai Unió
2025. július 12., szombat

Növelik a pilótafülke hangfelvételének mondatai az Air India repülőgép-tragédia rejtélyét

A nyomozók ijesztő felfedezést tettek az Air India 171-es járatának júniusban történt, 279 ember életét követelő balesetének előzetes vizsgálata során – számolt be a BBC.

Növelik a pilótafülke hangfelvételének mondatai az Air India repülőgép-tragédia rejtélyét
2025. július 12., szombat

Magyar Levente: egy magyar embernek azért kellett meghalnia, mert az ukrán állam pribékjei agyonverték

A 45 éves Sebestyén Józsefet Beregszász főutcájáról hurcolták el, majd egy vasdoronggal olyan súlyosan bántalmazták az ukrán karhatalmiak, hogy később már lábra sem tudott állni. Az ügy országos felháborodást váltott ki.

Magyar Levente: egy magyar embernek azért kellett meghalnia, mert az ukrán állam pribékjei agyonverték
2025. július 11., péntek

Orosz dróntámadásban megsérült két, ukrán oldalon harcoló román zsoldos

Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.

Orosz dróntámadásban megsérült két, ukrán oldalon harcoló román zsoldos
2025. július 11., péntek

Orbán Viktor a Kárpátalján történtekről: agyonvertek egy magyar állampolgárt, és ezt ki kell vizsgálnunk

Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.

Orbán Viktor a Kárpátalján történtekről: agyonvertek egy magyar állampolgárt, és ezt ki kell vizsgálnunk
2025. július 11., péntek

Elhúzódó tűzszüneti tárgyalások közepette haltak meg újabb civilek Gázában

Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.

Elhúzódó tűzszüneti tárgyalások közepette haltak meg újabb civilek Gázában
2025. július 11., péntek

Román külügy: Románia úgy védi a hazai gazdák érdekeit, hogy közben Ukrajnát is támogatja

A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.

Román külügy: Románia úgy védi a hazai gazdák érdekeit, hogy közben Ukrajnát is támogatja
2025. július 11., péntek

Trump: Amerika a NATO-n keresztül küld fegyvereket Ukrajnának

Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.

Trump: Amerika a NATO-n keresztül küld fegyvereket Ukrajnának
2025. július 11., péntek

Cáfolják az ukránok, hogy bántalmazás okozta a kárpátaljai magyar katona halálát

Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.

Cáfolják az ukránok, hogy bántalmazás okozta a kárpátaljai magyar katona halálát
2025. július 10., csütörtök

A jogalkotás elindítását kérték az RMDSZ EP-képviselői Brüsszeltől az SZNT régiós kezdeményezése alapján

Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.

A jogalkotás elindítását kérték az RMDSZ EP-képviselői Brüsszeltől az SZNT régiós kezdeményezése alapján