Felpörgette az ingatlanárakat a határ túloldalán a schengeni csatlakozás

ingatlanárak

Megszűnt a sorban állás a határon, ez is hozzájárult ahhoz, hogy nőttek az ingatlanárak a határ túloldalán

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Már a schengeni övezeti csatlakozás tavalyi bejelentésének a hírére megugrottak az ingatlanárak a román–magyar határ közelében fekvő magyarországi településeken, szakemberek pedig az idei év folyamán az érdeklődés megnövekedésére és ezáltal további drágulásra számítanak. A határok január elsejei megnyitása nyomán ugyanis „közelebb” kerültek ezek a helységek a közeli romániai városokhoz, ahol még mindig lényegesen nagyobb erőfeszítést jelent a lakásvásárlás a jóval magasabb ingatlanárak miatt. Olyan magyarországi település is akad, ahol úgy számolnak, két éven belül megduplázódhat a lakosok száma.

Bálint Eszter

Pataky Lehel Zsolt

2025. január 15., 19:062025. január 15., 19:06

2025. január 15., 19:122025. január 15., 19:12

Január elseje óta túl kevés idő telt el ahhoz, hogy változás következzen be a román–magyar határ túloldalán található települések ingatlanpiacán, a befektetők azonban már a tavaly nyári–őszi időszakban beárazták Románia schengeni övezeti csatlakozását, aminek nyomán például Biharkeresztesen látványosan megugrottak az ingatlanárak – mutatott rá a Krónika megkeresésére Tókos-Fejes Béla helyi önkormányzati képviselő, aki az „első hullámban”, még 2005-ben, vagyis Románia EU-csatlakozása előtt vásárolt házat és költözött át Nagyváradról a határ túlsó oldalán fekvő kisvárosba. Mint részletezte,

a befektetők már a tavaly nyár óta biztosra vették, hogy ezúttal tényleg megnyílik a határ, és elkezdték felvásárolni a 4846 főt számláló településen eladásra kínált ingatlanokat,

és sok átköltözött magánszemély is megvette befektetési céllal a második, sőt harmadik házát.

Biharkeresztesi ingatlanárak: mennyi az annyi?

A Nagyváradtól mindössze 17,3 kilométerre, vagyis nagyjából 20 percre fekvő Biharkeresztes további nagy előnye a környező településekhez képest, hogy jó az infrastruktúra, illetve naponta többször is van busz a kisváros és a bihari megyeszékhely között, ami mind-mind dob az ingatlanárakon – magyarázta Tókos-Fejes Béla. Rámutatott:

a településen többnyire úgynevezett Kádár-kockákkal találkozunk,

amely négyzetes alaprajzú, általánosságban 100 négyzetméter körüli alapterülettel bíró, zömmel földszintes, sátortetős családiház-típus, amelynek Magyarországon az 1960-as évek elejétől, egészen a hetvenes évek végéig terjedt az építési időszaka. Értékesítésre is zömében ilyeneket kínálnak.

Az eladásra kínált házak között találunk nagyon leromlott állapotúakat, amelyeken talán ablak sincs, és a nyár óta eltelt időszakban végigsöpört drágulási hullám nyomán ma már ezekért is elkérnek 20–25 millió forintot (48–60 000 euró), pedig sok esetben még egy ekkora összegre szükség van ahhoz, hogy a mai igényeknek megfeleljen.

Eközben egy minimális felújításra szoruló, de viszonylag jó állapotban levő Kádár-kockáért a 30 millió forintot (mintegy 72 000 euró) is elkérik.

Tókos-Fejes Béla szerint akár 100 000 euróba is kóstálhat egy teljesen korszerű, hőszigetelt, napelemmel ellátott ház, ám ilyeneket nemigen kínálnak eladásra, ezeket többnyire lakhatás céljából alakították át tulajdonosaik.

ingatlanárak Galéria

Látványosan nőttek az ingatlanárak. Biharkeresztesen többnyire Kádár-kockákat lehet vásárolni

Fotó: Facebook/Biharkeresztes Hivatalos Oldala

Van továbbá vályogház is a piacon, amelyekért szintén 20 millió forintért lehet megvenni, ezalatt a szint alatt Biharkeresztesen nemigen lehet házat vásárolni, maximum a környező településeken érdemes szétnézni, ha valaki nem akar vagy nem tud ennyit költeni.

Amúgy vannak eladásra kínált házak, de korlátozott mennyiségben – tudtuk meg.

Ami pedig a telkeket illeti, nemigen érdemes reménykedni, Tókos-Fejes Béla elmondása szerint amint meghirdetik, rögtön el is kelnek.

Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy ezek az ingatlanárak még mindig jóval alacsonyabbak, mint a nagyváradi piacon, ahol az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő portál legfrissebb, a január eleji árakat tükröző elemzése szerint a négyzetméterár elérte az 1635 eurós átlagot – ez pedig azt jelenti, hogy egy 100 négyzetméteres otthon átlagára 163 500 euró. Ez az ár amúgy 10 százalékos emelkedést jelent a tavalyi év első hónapjához mérten.

korábban írtuk

Folyamatos áttelepülés zajlik a partiumi megyékből Kelet-Magyarországra, amit a schengeni bővítés még inkább felerősíthet
Folyamatos áttelepülés zajlik a partiumi megyékből Kelet-Magyarországra, amit a schengeni bővítés még inkább felerősíthet

Számottevő áttelepedési hullám érhető tetten a román–magyar határ menti régióban, az elmúlt években rengeteg román, illetve román–magyar kettős állampolgár vásárolt ingatlant Kelet-Magyarországon. Egy részük életvitelszerűen tartózkodik odaát.

Megnőtt a kereslet a battonyai ingatlanok iránt is

A szintén a román–magyar határ mentén fekvő Battonyán 2006 második felében kezdődött az ingatlanok romániai lakosok általi felvásárlása, miután biztossá vált, hogy Románia 2007. január elsejétől tagja lesz az Európai Uniónak, és könnyebbé válik az átkelés a két ország között (emlékezhetünk, hogy addig útlevélhez és fejenként 500 euró útiköltség felmutatásához kötötték a román hatóságok a kiutazást az országból). Több kelet-magyarországi településen vettek ingatlanokat az aradiak és Arad környékiek, de az Aradtól 26 kilométerre lévő Békés vármegyei település mellett az szólt elsősorban, hogy Tornya és Battonya között 1995 óta állandó határátkelőhely működik, a kisváros termálvizes stranddal büszkélkedhet, viszonylag jók a közszolgáltatásai, a román anyanyelvű betelepülőkben pedig bizalmat keltett, hogy jelentős számú magyarországi román közösség él a Királyhegyesi-Száraz-ér mentén fekvő helységben.

ingatlanárak Galéria

Battonyai fő utca a városháza épületével

Fotó: Európai Közös Jövő Építő Európai Területi Együttműködés

Az akkoriban az eget verdeső aradi ingatlanárakhoz képest potom pénzért, 3–5 ezer euróért lehetett Battonyán házat vásárolni, ennek duplájáért valóságos villát kaphatott a vevő,

aki az értékesített aradi panellakás árából kisebb vagyonnal a bankszámláján maradt. Voltak, akik életvitelszerűen Battonyára költöztek, de továbbra is Aradra (vagy a környékre) ingáztak dolgozni, míg mások hétvégi háznak szánták a battonyai ingatlant, és egy további kategóriát tettek ki azok, akik több házat is vásároltak befektetési céllal.

„Jelenleg 800–850 Romániából áttelepült család él Battonyán, a többségük most is Aradra jár dolgozni” – tudtuk meg Fifa István battonyai ingatlanközvetítőtől.

2010-ig a magyarországi bankok jelzáloghitelt is adtak a romániai állampolgároknak, így az is vehetett magának házat a határ mentén Magyarországon, aki nem rendelkezett készpénzben a teljes összeggel. A megnövekedett kereslet idővel az árak emelkedéséhez vezetett, a gazdasági világválság pedig a román–magyar határ menti ingatlanpiacon is éreztette hatását, de ettől függetlenül az utóbbi években is hallottunk olyanokról, akik valamelyik közeli Békés vármegyei településre helyezték át „főhadiszállásukat”.

Mákos Árpád battonyai polgármester szerint körülbelül egy évvel ezelőtt tapasztalták, hogy új lendületet vett a településen az ingatlanok iránti kereslet a romániaiak részéről,

nagyjából azóta, hogy megjelentek az első derűlátó nyilatkozatok, miszerint Magyarország soros EU-elnöksége idején Románia jó eséllyel csatlakozni fog a schengeni egyezményhez.

Idézet
Magyar állampolgársági esküt 34-36 személy tett, amióta én vagyok a polgármester, s mindegyikük ingatlanvásárlási szándékot jelzett” – mondta a Krónikának az elöljáró.

Fifa István ingatlanügynök Fifa István ingatlanügynök ezt megerősítette. „Battonyán és Dombegyházán is nőtt az érdeklődés, de elsősorban Battonyán, mert az mégiscsak város, csatornázás és műút van, de főleg a strand vonzza a románokat. Most, hogy nyitva a határ, sokkal könnyebb az átjárás. Előzőleg két-három hívás volt naponta, de most már 15 érdeklődő is akad, sőt tegnap már egy szerződést is kötöttünk” – nyilatkozta érdeklődésünkre még szerdán.

ingatlanárak Galéria

Román iskola is van Battonyán, de főként magyar gyerekek járnak oda, még az áttelepülők közül is

Fotó: romaniskolabattonya.hu

Nem csak romániai magyarok vásárolnak ingatlant, a román nemzetiségűeket sem bátortalanítja el a magyar nyelvű ügyintézés és környezet. „Van hivatalos tolmács, de anyai ágon román származású vagyok én is, román iskolát végeztem, beszélem mindkét nyelvet. Különben Battonyán van román templom, román önkormányzat, Román Ház, román iskola és óvoda, a piacon és boltokban is beszélnek románul, mégis, azt hiszem, elsősorban a strand, a termálvíz a vonzerő” – mondta Fifa István.

A schengeni csatlakozás velejárója nem csupán az érdeklődés, hanem az árak növekedése:

Fifa István szerint 12 ezer eurótól kezdődően 110 ezer euróig terjednek az árak jelenleg, de általában véve 25 százalékkal nőttek „Schengen hírére”, és úgy becsülte, hogy az év végére akár 50 százalékos is lehet az emelkedés. „Még lehet olcsó ingatlant kapni: ami nálunk mondjuk 15 ezer euró, az öt kilométerrel arrébb, a határ romániai oldalán, Tornyán már 35 ezer euróba kerül.

Idézet
Egy téglaépítésű, háromszobás, összkomfortos, 1000 négyzetméteres telken lévő ház, köves úton, a strand közelében 45–50 ezer euróba kerül.

Ez már nagyon komoly ház, olyan, amit Aradon 180-200 ezer euróért lehet megvásárolni” – érzékeltette a helyzetet riportalanyunk.

Egyébként nagy a különbség Battonya és a közeli Dombegyház árai között is. Utóbbi Fifa István szerint egy valamivel több mint 1500 lelkes település, ami mellett az szól, hogy „csend van és nyugalom”, továbbá a határellenőrzés megszűnése óta Arad közvetlen úton elérhető, és csak 17 kilométert kell megtenni, míg korábban, Battonya felé kerülve 40 km-t kellett autózni.

„Ezzel szemben Battonyán körülbelül hatezren laknak, de szerintem két éven belül megduplázódik a lakosok száma. Valamikor, az 1960-as évek közepén, 16–17 ezren éltek itt, és szerintem pár éven belül újra elérjük ezt a számot. Agilis polgármesterünk van Mákos Árpád személyében, aki már felvette a kapcsolatot a befektetések érdekében. Szupermarket kellene, a Korona szállót újraindítani, tervbe van véve a strand befedése, fel kell venni a kapcsolatot az Arad környéki gyárakkal a munkahelyek érdekében, és akkor szerintem újra virágzó településünk lenne” – mondta Fifa István.

Mákos Árpád polgármester kicsit árnyalta a képet: mint mondta, a mezőkovácsházi járás rendőrkapitányság érdeklődött a helyi önkormányzatnál, hogy mit tapasztalnak a demográfiai adatok változása kapcsán.

Idézet
A román és a magyar oldalon is szondázzák a közvéleményt, és úgy prognosztizálják, hogy a jelenleg 5800 lakosú Battonyán két-három éven belül hétezren fognak majd lakni” – nyilatkozta.

Az elöljáró szerint a határellenőrzés megszűnésével Magyarország és Románia között „visszatérnek a száz évvel ezelőtti viszonyok”, és Battonya az aradi agglomeráció egyik fejlődő kistérségének a központja lesz ismét. „Battonyának Arad felé kell tekintenie, nem pedig Magyarország felé, s ez egyszerűen matematika: távolság, gazdasági erő és észszerűség kérdése” – nyilatkozta Mákos Árpád.

korábban írtuk

Emelkedőben a munkanélküliség a partiumi megyében, ahol magyarországi vendégmunkásoktól remélik a munkaerőhiány csökkenését
Emelkedőben a munkanélküliség a partiumi megyében, ahol magyarországi vendégmunkásoktól remélik a munkaerőhiány csökkenését

Nőtt a munkanélküliségi arány Arad megyében, s a közeljövőben újabb elbocsátások várhatók. A külföldről hazatérő vendégmunkások is növelhetik ideiglenesen a munkanélküliek számát. A krónikus munkaerőhiány leküzdését a schengeni csatlakozástól remélik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 15., szerda

Rekordokat dönt a betétdíjas visszaváltási rendszer

Több mint 290 millió italcsomagolást váltottak vissza a romániaiak tavaly decemberben a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) keretében – számolt be szerdán a Facebook-oldalán a környezetvédelmi miniszter.

Rekordokat dönt a betétdíjas visszaváltási rendszer
2025. január 15., szerda

Nem csökken a jegybank alapkamata

A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa szerdai ülésén úgy döntött, hogy 6,5 százalékon tartja az alapkamatot.

Nem csökken a jegybank alapkamata
Nem csökken a jegybank alapkamata
2025. január 15., szerda

Nem csökken a jegybank alapkamata

2025. január 15., szerda

Energiaárak: a kiszolgáltatott fogyasztók és a vállalatok esetében megtartaná az ársapkát a kormány

A kormány dolgozik azon, hogy a kiszolgáltatott fogyasztók és a vállalatok esetében fenntartsa az energiaár-sapkát – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu kormányfő.

Energiaárak: a kiszolgáltatott fogyasztók és a vállalatok esetében megtartaná az ársapkát a kormány
2025. január 15., szerda

Ciolacu a kis- és közepes nyugdíjak egyszeri emelését helyezte kilátásba

A kis- és közepes nyugdíjak idén egy ízben nőnek, az indexálásról pedig szeptemberben, az első költségvetési-kiigazítás keretében döntenek – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu kormányfő.

Ciolacu a kis- és közepes nyugdíjak egyszeri emelését helyezte kilátásba
2025. január 14., kedd

Vészharangot kongat a jegybank: egyre többen nem törlesztik hiteleiket

Bár az elmúlt években folyamatosan nőtt a romániai lakosság átlagjövedelme, látványosan megugrott azoknak is a száma, akik hátralékokat halmoznak fel valamely bank vagy más hitelintézet irányában, vagyis évek óta nem törlesztik kölcsöneiket.

Vészharangot kongat a jegybank: egyre többen nem törlesztik hiteleiket
2025. január 14., kedd

Energiaár-monitor: nem árt résen lenni a szakember szerint

Könnyen pórul járhatnak azok a romániai áramfogyasztók, akik az Országos Energetikai Szabályzó Hatóság (ANRE) biztatására az intézmény ár-összehasonlító platformján elérhető ajánlatok alapján váltanak szolgáltatót.

Energiaár-monitor: nem árt résen lenni a szakember szerint
2025. január 14., kedd

Szépen gyarapodtak a magánnyugdíjalapok; van, akinek több mint 50 000 leje gyűlt már össze

A nyugdíjendszer második pilléréhez tartozó hét romániai magánnyugdíjalap 2024 végén összesen 150,85 milliárd lejt (30,3 milliárd eurót) kezelt, 19 százalékkal nagyobb összeget, mint egy évvel korábban.

Szépen gyarapodtak a magánnyugdíjalapok; van, akinek több mint 50 000 leje gyűlt már össze
2025. január 14., kedd

Nőtt tavaly az ingatlanvásárlási kedv

Bár sok volt a bizonytalansági tényező, és az ingatlanárak is – sokak várakozásával ellentétben – tovább emelkedtek, nőtt tavaly a Romániában értékesített ingatlanok száma.

Nőtt tavaly az ingatlanvásárlási kedv
2025. január 14., kedd

Gyorsan ürülnek a gáztározók, válságstábot hívott össze az energiaügyi miniszter

Hatvan százalék alá csökkent a hideg időjárás miatt a romániai gáztározók feltöltöttsége, ezért Sebastian Burduja energiaügyi miniszter válságstábot hívott össze a minisztériumba kedd délutánra.

Gyorsan ürülnek a gáztározók, válságstábot hívott össze az energiaügyi miniszter
2025. január 14., kedd

Drágulások szinte minden téren

A postai szolgáltatások, a friss gyümölcs és a margarin drágult a legnagyobb mértékben 2024 decemberében 2023 decemberéhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.

Drágulások szinte minden téren
Drágulások szinte minden téren
2025. január 14., kedd

Drágulások szinte minden téren