Rostás Szabolcs
2020. április 15., 08:012020. április 15., 08:01
2020. április 15., 11:302020. április 15., 11:30
„De hát a vírust itthon is elkaphatom” – vonta meg a vállát a kolozsvári repülőtéren a németországi járatra várakozó, több hónapos idénymunkára tartó férfi, amikor arról kérdeztem, nem tart-e fertőzéstől most, a világjárvány idején. Akkor kissé merésznek és felelőtlennek gondoltam, utólag azonban belátom: teljesen igaza volt. A világ nagy része által rettegett koronavírust ugyanis a földkerekségen talán Romániában a legkönnyebb elkapni. A Covid-19 a féktelen terjedés tekintetében nálunk két megbízható partnerre talált: az államban és az egyházban.
Marcel Vela belügyminiszternek pillanatok alatt sikerült lenulláznia a román hatóságok, virológusok, egészségügyi szakértők egy hónapja tartó, a vírus terjedésének, a járvány robbanásszerű elharapózása megakadályozásának érdekében tett erőfeszítéseit. A #maradjotthon, mi itt vagyunk érted, te ülj otthon értünk és hasonló, világszerte a vírus elleni fellépés védjegyévé vált szlogenek egyszer s mindenkorra értelmüket veszítették, miután a belügyér ismertette a román ortodox egyházzal kötött megállapodást.
Nehezen hihető, hogy az érintettek ne fognák fel a helyzet közötti ordító ellentmondást: néhány órával azután, hogy Klaus Johannis államfő a szigorú karantén, a kijárás, az elkülönülés szükségességének indoklásával aláírja a rendkívüli állapot harminc napos meghosszabbítását, kiderül: a közelgő ortodox húsvét alkalmával a belügyi alkalmazottak segítik majd az ünnepi pászka és a szent láng szétosztását országszerte.
Hogy ez mit is jelent pontosan? Emberek milliói (a 19 millió lelkes Románia lakosságának közel 90 százaléka ortodox) indulnak majd el ezen a hétvégén a templomokhoz, egyházközségekhez a szentelt eledelért, és ugyancsak milliók érintkeznek majd egymással – közvetve vagy közvetlenül – az ünnepi láng átadása során. És ebben a több napos jövés-menésben a belügyminisztérium alakulatai – rendőrök, csendőrök, tűzoltók, határrendészek – hathatós segítséget nyújtanak, a kijárási tilalom betartatása helyett például fényt osztogatnak.
Teljesen fölösleges most afölött dohogni, hogy bezzeg a nyugati – nálunk kisebbségben lévő – egyházakhoz tartozó hívek zárt templomok, online mise, istentisztelet, ételszentelés, úrvacsora közepette voltak kénytelenek ünnepelni Jézus feltámadását. (Itt van előttem a dévai polgármesteri hivatal átirata, amelyben elutasította a ferencesek körmenet rendezésére vonatkozó kérését, amelynek során platós autóval járták volna be a várost, imádkozva a járvány megállításáért). Ehhez a megkülönböztetéshez hozzászoktunk már az újkori demokráciában is. A hangsúly azonban más. Ha voltak is, akik eddig nem tartottak különösebben a járványtól és annak romániai következményeitől, most elkezdhetnek félni. Aki eddig nem gondolt bele, hogy az országban található 400 intenzív-terápiás ágy több mint fele foglalt a pandémia tetőzése előtt, az most aggodalmaskodhat.
Akár önbeteljesítő jóslatnak is beillik, hogy kormányzati illetékesek, szakértők már régóta előrevetítették: nálunk ortodox húsvét után éri el csúcspontját a járvány, ekkor derül ki, képes lesz-e állnia a sarat a hazai egészségügyi rendszernek a kórházi ellátásra szoruló betegek százainak, ezreinek rohama közepette. A liberális (horribile dictu!) kormány mindent elkövetett, hogy ez valósággá váljék.
Sovány vigasz, hogy ismét bebizonyosodott: Románia csak papíron világi állam, hogy az egyház és állam szétválasztása csak az ortodoxon kívüli felekezetekre vonatkozik. Ennél is aggasztóbb, hogy az Orban-kormány a görögkeleti egyházzal szemben már nem merte érvényesíteni a járvány terjedésének megfékezésére szolgáló egészségvédelmi szempontokat, hanem ezeket teljesen alávetette a vallási szokások gyakorlására vonatkozó igénynek. Ami elé békeidőben senki nem gördíthet akadályt, pandémia idején azonban még a Vatikán számára sem ez a legfontosabb.
Az ortodox húsvét tiszteletére elrendelt lazítással a bukaresti hatóságok teljesen hiteltelenné tették eddigi szigorú korlátozó intézkedéseiket. Akár azt is elrendelhették volna, hogy az emberek szenteltvízzel védekezzenek a koronavírussal szemben fertőtlenítőszer helyett. Ha meggondolatlan, felelőtlen döntése emberéleteket von maga után, azzal a román kormány kimeríti a fertőző betegségek leküzdésének meghiúsítása Btk.-ba ütköző fogalmát.
A koronavírus-járvány terjedését megakadályozni hivatott eddigi óvintézkedések fényében meghökkentő bejelentést tett kedden este a román belügyminiszter: az ortodox húsvét közeledtével a rendőrség segítségével juttatják el a fényt és a megáldott ételt a lakosságnak.
Hevesen bírálják a magyar politikai pártok a belügyminisztérium és az ortodox egyház megállapodását, amely szerint a koronavírus-járvány közepette belügyi alkalmazottak segítik az ünnepi pászka és a szent láng szétosztását az ortodox húsvét alkalmával.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
6 hozzászólás