2011. november 29., 09:252011. november 29., 09:25
Ha nem hívta volna vissza a színeiben megválasztott felsőházi elnököt, ma nem lenne miről beszélni. Victor Ponta és csatlósai Mircea Geoanában nem a pártbéli szövetségest, hanem a potenciális versenytársat látták. Úgy gondolták, inkább vesszen a párt által elfoglalt legfontosabb közjogi tisztség, minthogy olyan politikus töltse azt be, aki a pozícióikat veszélyezteti. A PSD vezetői izzasztó munkával érték el, hogy a második legjelentősebb közjogi tisztség elvesztésével a párt veszítsen a súlyából.
És ez még csak a kezdet. Mircea Geoană szerveződő pártja ugyanis a tagság és a potenciális választók egy részét is magával viheti. A Demokrata-Liberális Párt (PDL) számára kötelező házi feladat volt a megüresedő szék megszerzése. Attól a párttól, amelyik a miniszterelnököt adja, tulajdonképpen el is várható, hogy harcba szálljon a tisztségért, és hogy megoldást találjon a koalíciós partnerek étvágyának a csökkentésére. A PDL tehát azt tette, amit kellett, az eredmény pedig a helyes döntését igazolja. Mi több, a bölcsességét is. Azzal, hogy Vasile Blagát jelölte, akit korábban a belső konfliktusok a párt perifériájára sodortak, saját kohézióját erősítette. A PDL elégedetlenjei tehát nemcsak hogy nem távoztak a pártból, hanem a nekik juttatott tisztség által a párt hatalmi centrumához láncolódtak.
Az RMDSZ is hozta a formáját. A jelöltállítás meglebegtetésével megüzente a vezető kormánypártnak: a támogatásának ára van. Az is jó ötlet volt, hogy épp Frunda György nevét lebegtette a tisztség kapcsán. A szenátor az utóbbi időben egyre többször került szembe a jobboldali koalícióval, egyre többször halgoztatta különvéleményét. Frunda személye azt demonstrálta: a szövetségnek a baloldal felé is vannak szabad vegyértékei. A taktika kormányfőtitkári tisztséget hozott az RMDSZ-nek. Kár, hogy ez a fajta céltudatosság, ez a kemény játék csak a tisztségek megszerzésének, vagy a magyar ellenzék leszalámizásának az eszköze. Sokat nyerhetne a romániai magyar közösség, ha például az autonómia törvénybe iktatásáért vetné be ezt az eszköztárat a szövetség.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.