Makkay József

Makkay József

Száz év Trianon

2020. december 29., 20:51

2020. december 29., 20:51

Nemrég a Szeben megyei Berethalomban jártam, ahol Erdély épségben megmaradt legszebb erődtemploma fogadja a látogatókat. Az impozáns várfalakon belül rendezett szabadtéri fényképkiállítás felidézi a királyföldi szász falu gyönyörű népviseletét, népszokásait, az igen értékes kulturális és gazdasági kincseket, amelynek gazdái röpke három-négy évtized alatt váltottak hazát.

A fél évszázada még többségében szászok lakta faluban ma már csak mutatóban lehet idős szász embert találni. Mindez a település új román és cigány lakóit – élükön a polgármesterrel és a színromán helyi önkormányzattal – egyáltalán nem zavarja. Sőt! A román trikolórral fellobogózott egykori száz házak között sétálva az ember hirtelen szembetalálja magát egy „égig érő” hatalmas román zászlóval a falu központjában, a középkori szász templom mellett. Hadd lássák az ide érkező külföldi turisták, ki az úr a házban.

Ez az aprócska történet a néhány nap múlva véget érő nemzeti összetartozás esztendeje kapcsán jut eszembe, amit a magyar Országgyűlés idén januárban a száz évvel ezelőtt aláírt trianoni békediktátum kerek évfordulójára szánt, jelentős pénzügyi forrásokkal és számos rendezvény forgatókönyvével. Nem a budapesti kormányon múlott, hogy a márciusban berobbant koronavírus-járvány a témához kapcsolódó rendezvények forgatókönyvét átírta. A dél-erdélyi Berethalomban szerzett friss tapasztalataimat pusztán azért hoztam szóba, hogy egyféle kontrasztot mutassak a teljes önfeladást választó erdélyi szászok és a továbbra is a szülőföldjükön élni akaró erdélyi magyarok között. Ez a megállapítás akkor is igaz, ha mi is gyors ütemben fogyunk a szórványban, de összességében távolról sem olyan rossz a helyzetünk, mint ahogyan azt egyesek láttatni szeretnék. Vagy ahogyan azt már száz évvel ezelőtt eltervezte a román politika. Nem Bukaresten múlott, hogy 1920 után nem jutottunk a szászok sorsára.

A nemzeti összetartozás évében tető alá hozott rendezvények a Kárpát-medencei magyarság elkötelezett élni akarását mutatja. Ahogyan a közös, 20. századi múltunkat feltáró számos könyv és tanulmány is, amelyek zömmel idén láttak nyomdafestéket. A történelem iránt megszállottan érdeklődő olvasóként ezek közül jó párat átböngésztem. És az is érdekelt, hogy a zömmel magyarországi lapokban kicsúcsosodott történészviták hogyan közelítenek a magyar nemzet Trianonjához. Ilyen szempontból is termékeny esztendő volt a 2020-as év, amely egyféle tükröt tart a nemzet elé arról a száz esztendőről, amelynek kezdetén a magyarság hitte talán a legkevésbé, hogy mindez megtörténhet vele. Azokban az években a budapesti politika sajnos nem fogta fel, hogy az évszázados román cél Erdély megszerzése, sőt északon és nyugaton az országhatárként elképzelt Tisza folyó! Nem a románok „jóindulatán” múlott, hogy Debrecen vagy Békéscsaba ma nem többségében román város, ahogyan száz év alatt azzá tették az egykoron színmagyar Marosvásárhelyt, Kolozsvárt, Szatmárnémetit vagy Nagyváradot.

Aki a Trianonnal foglalkozó, idén megjelent történelmi témájú könyvek akárcsak egy részét is átböngészi, egyetlen végkövetkeztetése lesz: a korabeli magyar elit hihetetlenül naiv volt. Illúziószerű konföderációs tervekben és az antanthatalmak jóhiszeműségében hitt. Olyan körülmények között, amikor a magyarság kivételével a formálódó Kárpát-medencei utódállamok politikai elitjének jól meghatározott céljai voltak, amelyek alapjaiban kérdőjelezték meg a magyar államiságot. Ebben a konglomerátumban egyedül a magyarság sodródott az árral, aminek máig ható, tragikus következményei vannak.

A nemzeti összetartozás évében a történelem terén megejtett számos tudományos kutatás ismételten rávilágít arra, hogy mennyire fontos tisztában lennünk múltunkkal. Hogy fel tudjuk mérni a hibáinkat és mulasztásainkat is. A Trianont megelőző években sok olyan kisiklás történt, amely együttesen vezetett el a jól ismert végkifejlethez.

Ha mindezzel tisztában vagyunk, nem fogunk eljutni a szászok sorsára. Akiknek múltjáról és megvalósításairól a betelepült utókor szinte semmit nem ismer.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.