Makkay József

Makkay József

Száz év Trianon

2020. december 29., 20:512020. december 29., 20:51

Nemrég a Szeben megyei Berethalomban jártam, ahol Erdély épségben megmaradt legszebb erődtemploma fogadja a látogatókat. Az impozáns várfalakon belül rendezett szabadtéri fényképkiállítás felidézi a királyföldi szász falu gyönyörű népviseletét, népszokásait, az igen értékes kulturális és gazdasági kincseket, amelynek gazdái röpke három-négy évtized alatt váltottak hazát.

A fél évszázada még többségében szászok lakta faluban ma már csak mutatóban lehet idős szász embert találni. Mindez a település új román és cigány lakóit – élükön a polgármesterrel és a színromán helyi önkormányzattal – egyáltalán nem zavarja. Sőt! A román trikolórral fellobogózott egykori száz házak között sétálva az ember hirtelen szembetalálja magát egy „égig érő” hatalmas román zászlóval a falu központjában, a középkori szász templom mellett. Hadd lássák az ide érkező külföldi turisták, ki az úr a házban.

Ez az aprócska történet a néhány nap múlva véget érő nemzeti összetartozás esztendeje kapcsán jut eszembe, amit a magyar Országgyűlés idén januárban a száz évvel ezelőtt aláírt trianoni békediktátum kerek évfordulójára szánt, jelentős pénzügyi forrásokkal és számos rendezvény forgatókönyvével. Nem a budapesti kormányon múlott, hogy a márciusban berobbant koronavírus-járvány a témához kapcsolódó rendezvények forgatókönyvét átírta. A dél-erdélyi Berethalomban szerzett friss tapasztalataimat pusztán azért hoztam szóba, hogy egyféle kontrasztot mutassak a teljes önfeladást választó erdélyi szászok és a továbbra is a szülőföldjükön élni akaró erdélyi magyarok között. Ez a megállapítás akkor is igaz, ha mi is gyors ütemben fogyunk a szórványban, de összességében távolról sem olyan rossz a helyzetünk, mint ahogyan azt egyesek láttatni szeretnék. Vagy ahogyan azt már száz évvel ezelőtt eltervezte a román politika. Nem Bukaresten múlott, hogy 1920 után nem jutottunk a szászok sorsára.

A nemzeti összetartozás évében tető alá hozott rendezvények a Kárpát-medencei magyarság elkötelezett élni akarását mutatja. Ahogyan a közös, 20. századi múltunkat feltáró számos könyv és tanulmány is, amelyek zömmel idén láttak nyomdafestéket. A történelem iránt megszállottan érdeklődő olvasóként ezek közül jó párat átböngésztem. És az is érdekelt, hogy a zömmel magyarországi lapokban kicsúcsosodott történészviták hogyan közelítenek a magyar nemzet Trianonjához. Ilyen szempontból is termékeny esztendő volt a 2020-as év, amely egyféle tükröt tart a nemzet elé arról a száz esztendőről, amelynek kezdetén a magyarság hitte talán a legkevésbé, hogy mindez megtörténhet vele. Azokban az években a budapesti politika sajnos nem fogta fel, hogy az évszázados román cél Erdély megszerzése, sőt északon és nyugaton az országhatárként elképzelt Tisza folyó! Nem a románok „jóindulatán” múlott, hogy Debrecen vagy Békéscsaba ma nem többségében román város, ahogyan száz év alatt azzá tették az egykoron színmagyar Marosvásárhelyt, Kolozsvárt, Szatmárnémetit vagy Nagyváradot.

Aki a Trianonnal foglalkozó, idén megjelent történelmi témájú könyvek akárcsak egy részét is átböngészi, egyetlen végkövetkeztetése lesz: a korabeli magyar elit hihetetlenül naiv volt. Illúziószerű konföderációs tervekben és az antanthatalmak jóhiszeműségében hitt. Olyan körülmények között, amikor a magyarság kivételével a formálódó Kárpát-medencei utódállamok politikai elitjének jól meghatározott céljai voltak, amelyek alapjaiban kérdőjelezték meg a magyar államiságot. Ebben a konglomerátumban egyedül a magyarság sodródott az árral, aminek máig ható, tragikus következményei vannak.

A nemzeti összetartozás évében a történelem terén megejtett számos tudományos kutatás ismételten rávilágít arra, hogy mennyire fontos tisztában lennünk múltunkkal. Hogy fel tudjuk mérni a hibáinkat és mulasztásainkat is. A Trianont megelőző években sok olyan kisiklás történt, amely együttesen vezetett el a jól ismert végkifejlethez.

Ha mindezzel tisztában vagyunk, nem fogunk eljutni a szászok sorsára. Akiknek múltjáról és megvalósításairól a betelepült utókor szinte semmit nem ismer.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.