Makkay József
2019. szeptember 30., 08:502019. szeptember 30., 08:50
2019. szeptember 30., 10:512019. szeptember 30., 10:51
Nagy fizetés, kevés munka – ez az egyik jelmondata az éppen soron levő kolozsvári munkaerővásárnak. A részvételi díjat befizető cégek már annak is örülnének, ha bárki megfordulna a standjuk előtt, a szervezők szlogenjét azonban valószínűleg ők is megmosolyogják.
Még akkor is, ha a sok pénz és kevés munka nevű életérzés mélyen beleivódott a román néplélekbe. Innen származik a román nyelvben közismert üdvözlet, jókívánság, hogy könnyű munkát, könnyű szolgálatot! Szemben a magyar nyelvben elterjedt szófordulattal: jó munkát!
De felesleges belebonyolódni ezekbe a nyelvi árnyalatokba, hiszen Romániában mindenhol olyan óriási a munkaerőhiány, hogy a cégvezetők ma már bárkit alkalmaznak abban a reményben, hogy a hivatalos munkaviszonyba került jelentkező előbb-utóbb beletanul, beleszokik új munkakörébe, vagy ha mégse, akkor legfennebb megválnak tőle. Az Eldorádóvá váló nagyvárosok – Erdélyben elsősorban Kolozsvár – egyféle mágnesként vonzzák a szerencsét próbáló munkaadókat és munkavállalókat egyaránt. Arányaiban persze munkavállalóból van sokkal kevesebb. Ma már nem csak a munkaerőt toborzó hirdetési újságok és fejvadász cégek járatják csúcsra vállalkozásaikat, hanem a munkaerővásárt szervező magán- és állami vállalatok egyaránt.
Mindeközben a visszafogottabb, előrelátóbb szakemberek attól tartanak, hogy a mostani bumm kísértetiesen hasonlít a bő tíz évvel ezelőtt kirobbant gazdasági világválságra, amelyet nemcsak kelet-európai, hanem európai uniós viszonylatban is Románia sínylett meg legjobban. Nálunk esett vissza legnagyobb mértékben a bruttó hazai termék, arányaiban itt szűnt meg a legtöbb munkahely, és itt jutott csődbe a legtöbb vállalat. Úgy tűnik, a gazdasági túlhevülés, a túlköltekezés, az észszerű tervezés hiánya éppen olyan romániai sajátosság, mint a nehéz időkben történő hirtelen összeomlás.
Ezt bizonyítják többek között az irreálisan megugrott kolozsvári lakásárak, amelyek már jóval meghaladták a bukaresti szintet is, gyors iramban növelve a bérleti díjakat. A legtöbb lakásvásárló, befektető nem azért vásárol Kolozsváron ingatlant, hogy benne lakjon, hanem hogy bérbe adja. Az „Eldorádóba” érkező tömegek ártól függetlenül minden bérleményre lecsapnak, mert meggyőződésük, hogy csak itt tudják szerencséjüket kikaparni. Nem egy ingatlanügynöktől hallottam, hogy ma már tömegesen jönnek Kárpátokon túli román befektetők is tömbházlakásokat vagy más ingatlanokat vásárolni a kincses városba, mert meggyőződésük, hogy a mai Romániában ez az egyik legjobb befektetési forma. Ha élne Ceauşescu, az összes ujját megnyalná örömében, hiszen neki előbb zárt várossá kellett nyilvánítania a magyarok előtt Kolozsvárt, és utána foghatott hozzá a módszeresen kidolgozott betelepítéshez, hogy a lakosság arányát húsz év alatt megváltoztassa. Ma erőszak nélkül is simán megy a felgyorsított lakosságcsere.
A nagyvárosokba történő menekülés azonban nemcsak kolozsvári sajátosság. A „kétsebességes” Románia kialakulása évtizedekkel korábban elkezdődött, amikor a vidéki kistelepüléseket halálra ítélte a politikai hatalom, és minden eszközzel a mesterségesen felduzzasztott nagyvárosokat emelte piedesztálra. Jó ideje ez készteti arra a vidéki lakosságot, hogy két alternatíva között válasszon: vagy elmegy Nyugat-Európába olyan munkát vállalni, amit az ottaniak nem végeznek el, vagy abba a néhány romániai nagyvárosba költözik, amiről a közfelfogás azt tartja, hogy hosszabb távon itt lehet megélni. E két véglet között egyensúlyozó Romániában a vidék lassan, de biztosan elnéptelenedik, az itteni cégeknek pedig a hiányzó munkaerő miatt kell lehúzniuk a rolót. De a nagyvárosi vállalatok sincsenek jobb helyzetben, hiszen a velük szemben támasztott fizetési elvárások irreálisak, így ördögi körben vergődik nagyváros, kisváros és falu egyaránt. Románia minden szempontból a vízió nélküli jövő országa.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
Gazda Árpád
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
szóljon hozzá!