2012. május 11., 10:442012. május 11., 10:44
Például olyannyira figyelnek arra, hogy minden románnak kiváló, szakszerű egészségügyi ellátás jusson, hogy az új kormány már első kormányülésén meglépte azt a lépést, ami beláthatatlan magasságokba emeli az egészségügy színvonalát: szorgalmasan hátráltatja a magyar nyelvű orvosi egyetemi kar létrejöttét. Hogy az egészségügyi ellátás nívójának emeléséhez esetleg a kórházak korszerűsítése, a szolgáltatások és a személyzet európai színvonalúvá tétele lenne inkább szükséges, azt csak a kérdéshez semmit sem értő, saját politikai pecsenyéjüket sütögető demagógok mondják.
Hiszen a csöppet sem elfogult, az egészségügyhöz hasonlóan magas szakmai színvonalat képviselő hírcsatornák egyikének vitaműsorában is megmondták az illetékesek: ha a magyar orvostanhallgatók magyarul tanulhatnának, annak a román betegek látnák kárát, hiszen a magyar orvos biztosan nem tudna velük anyanyelvükön értekezni.
E kijelentés rendkívüli realitásérzékről és tényismeretről tesz tanúbizonyságot, hiszen lássuk be: tényleg rendkívül nagy annak a valószínűsége, hogy amennyiben valóban létrejönnének a magyar karok, akkor a marosvásárhelyi orvosi egyetem egyszer csak futószalagon kezdené gyártani az olyan orvosokat, akik a magyaron kívül egy kukkot sem tudnak, és néhány év alatt annyit termelne belőlük, hogy az egész országot ellepnék.
Aztán odajutnánk, hogy például Victor Ponta miniszterelnöknek, miközben egyik kezével a közalkalmazotti béreket emeli fel, a másikkal pedig nyugdíjasokat áld meg, két kormányülés között egy román–magyar szótárt szorongatva izzadt markában, a szépen csengő „végbélrepedés” szót kell ismételgetnie magában magyarul, mivel már a saját háziorvosa is csak Arany és Kölcsey nyelvén ért. Azt a felvetést most ismét csak hagyjuk meg a demagógok számára, hogy ha a román polgároknak biztosítani kell az anyanyelvű orvosi ellátást, akkor ezt saját szülőföldjükön az őshonos magyar közösség tagjainak is ugyanúgy biztosítani kell.
Ez a kormány és ezek a megmondó emberek a lehető legmagasabb színvonalon végzik a dolgukat, hogy nekünk jobb legyen. Épp ezért tényleg eszünk ágában sincs azt kívánni nekik, hogy egyszer saját bőrükön tapasztalják meg, milyen az, amikor vészhelyzetben nem tudnak saját nyelvükön kommunikálni az orvossal.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.