2012. május 08., 09:142012. május 08., 09:14
A brit pénzügyi lap intő jelként könyvelte el, hogy a politikai instabilitás miatt a hazai pénzpiacok „megzavarodtak”, a lej árfolyama történelmi mélypontra süllyedt, a külföldi befektetők pedig aggódva követik figyelemmel a bukaresti fejleményeket. Teljes joggal – tehetjük hozzá mi is –, hiszen a kormányzásra felkért Victor Ponta és csapata a jobbközép koalíció menesztése óta eltelt mintegy tíz nap során többször is bebizonyította: felkészületlenül érte a hatalom átvételének feladata.
Utólag már csak megmosolyogni lehet a szociáldemokrata politikus korábbi – teljesítetlen – ígéretét, miszerint az Ungureanu-kabinet bukásától számított harminc másodpercen belül megnevezi leendő kabinete minisztereit. A nagyobb baj magával a néhány nappal később kihirdetett személyi állománnyal volt, több tárcavezető-várományosról derült ki ugyanis, hogy összeférhetetlensége miatt nem tölthet be köztisztséget. Ennek okán két poszton már a tegnapi parlamenti bizalmi szavazást megelőzően cserét kellett végrehajtani.
Szánalmasnak nevezhető az is, ahogy a balliberálisok – az előző kormányok tollával ékeskedve – a lefaragott közalkalmazotti bérek, illetve az illegálisan megkurtított nyugdíjak kiegészítésének bajnokai szerepében tetszelegnek. De nem sok jóval kecsegtet a Ponta-rezsim az erdélyi magyarok számára sem. Még az RMDSZ által kidolgozott – a többi erdélyi magyar politikai alakulat által amúgy is „könnyűnek” nevezett –, a kisebbségek jogállásáról szóló törvény elfogadtatására is úgy tett ígéretet, hogy abból kiiktatná a lényeget, a kulturális autonómiát.
A MOGYE magyar karának létrehozásával kapcsolatos hozzáállásáról nem is beszélve. Nem mellékes az sem, hogy az Ungureanu-kormány megbuktatásától függetlenül a román baloldal parlamenti többsége rendkívül esetleges, és konjunkturális érdekek mentén jött létre, ami egyáltalán nem kecsegtet a politikai stabilitás reményével. Pláne ha tudjuk, hogy ezt a többséget tulajdonképpen árulások és politikai hátbaszúrások egész sorozata alapozta meg.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.