2012. április 26., 09:042012. április 26., 09:04
Ez az alkotmánybírósági döntés elsősorban nem azért érdekes és fontos, mert országos szinten valamivel több, mint kétmillió nyugdíjast érint pár lejnyi többletbevétel erejéig – bár a kegyetlen valóságot ismerve ez is igen fontos! –, hanem azért, mert a taláros testület határozata erkölcsi és főleg jogi szempontból hordoz magában igen fontos üzenetet. Mert ezáltal, ha csak részben is, de érvényre jut a magántulajdon sérthetetlenségének elve. Tekintve, hogy a mindenkori nyugdíjasok a ledolgozott évtizedek során saját bérükből, tehát saját tulajdonukból fizették be a saját tulajdonú nyugdíjukat képező pénzalapot, amiből kívülálló nem faricskálhat kedve vagy igénye szerint. Az alkotmánybíróság döntése ugyanakkor előzményt teremt, mert világosan jelzi: ha szükséges, az állampolgárnak perre kell mennie magával az állammal, és egyáltalán nem biztos, hogy fáradozása hiábavaló.
Még nem tudni, hogy a részleges jóvátétel mozgatórugói a közelgő helyhatósági, illetve parlamenti választásokra való felkészülés részét képezik-e, vagy a rendezésnek valóban megvannak a gazdasági lehetőségei. A romániai gazdasági mutatók pozitív elmozdulásáról hetekkel korábban maga a kormányfő is beszélt, nem zárva ki a közalkalmazottak bére és a nyugdíjak kiigazíthatóságát.
Természetesen nem az imént említett sajátos román demokráciáról beszélnénk, ha a jogorvoslat, avagy a körvonalazódó részleges jóvátétel nem lenne felemás. Hiszen az alkotmánybírósági határozat csak májustól hatályos, a nyugdíjak kiigazítása pedig nem lehet visszamenőleges. Ami magyarabbul azt jelenti, hogy a kárvallottak egyetlen vasat sem kapnak vissza a több mint egy éve saját zsebükből kivett, mára valami egyhavi nyugdíjra rúgó összegből. Amit tehát az állam elvett, övé is marad. Hacsak a sok lúd disznót győz elven több mint kétmillió érintett nyugdíjas bírósághoz nem fordul. Szebbik arcának megmutatására kényszerítve a sajátos romániai demokráciát.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.