JEGYZET – Mielőtt beteljesedett volna a szólás igaza, a gyors utolérés és lefülelés, hírhedett sánta kutyáink, az országot vezető pártfonadék, hirtelen feltalálta az ellenszert, illetve helyesebben az ellentámadás szerét: megálltak, lecövekeltek, hogy ne látszódjék bicebócaságuk oka, és büszkén feltartott fejjel várták az utánuk loholók beérkezését.
2017. március 28., 23:412017. március 28., 23:41
Ez igen, micsoda ötlet! Gondolom, hamarosan világszabadalmaztatják is, elindítják a győzedelmes romanikum népszerűsítésére a kampányhadjáratot: tanulja meg mindenki, valójában milyen is az igazán jó hazudozás. Hát ilyen! Mi, sajnos, már jó ideje tanulgatjuk saját bőrünkön, de ilyen magas fokra talán még sosem hágott a sánta kutyák hordája. A választások előtt bedobták a létező és lehetetlen ígéretek sortüzét, de a kormányalakítás első pillanatainak bénázása érezhetően megtépázta hitelüket. Próbálkoztak a jól ismert hebegő-habogó tagadással, hogy nem is tudják, ott se voltak, nem látták, nem ismerik stb., és valószínűleg ekkor születhetett meg a taktikaváltás ötlete: nem tagadni kell, hanem büszkén vállalni a hazugságot.
Lényegében nagyon rokon a kezdetlegesebb tagadással és másra mutogatással, de a sűrűn emlegetett hittel láthatóan sikerült más vágányra terelni a kormány békésen állomásozó szerelvényét, s így máris elhitetni, hogy valójában kegyetlenül robog az a fránya vonat. Olyannyira, hogy bár még csak az év első három hónapját tudjuk lassan magunk mögött, a fejlesztési miniszter asszony, akit az államelnök röviden megfosztott miniszterelnöki álmaitól, de épp emiatt megkönnyebbülhetett a bokrok mögül állítólag őt és családját fenyegető életveszélytől, és bejelentette: az idei évre nincs több pénz. Az adminisztrációs testületnek talán még csurran-cseppen valami, de aki azt hitte, hogy a kampányban beígérteknek valós alapjai vannak, az sürgősen váltson hitet.
Hát igen, ismét a hit. Az egyszeri bankrabló is azt mondta, a hite miatt csukták le, ugyanis azt hitte, nem kapják el. Huszonhét év alatt sok kaotikus helyzetet értünk már meg, de ilyen kuszaságot, mint ez a mostani, aligha. Hisz egy másik miniszter azt mondja, nagyon is van pénz, csak a világosan átlátható elherdálási stratégia hiányzik. Közben viszont úgy csúszunk lefele, mint a jobbfajta csúszdákon a vígan ordibáló gyerekek. S ha valaki netán nem értette volna, miért vált hirtelen olyan sürgőssé a börtönök felfrissítése, íme a magyarázat: a büszke sánta kutyafalka hite megingott, s már egyáltalán nem olyan biztos a zárka hűvösének az elkerülése.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.