2009. január 20., 22:582009. január 20., 22:58
Ennek fényében érthető, hogy Szász Jenő most előre menekül: csatlakozik a nemzeti összefogást sürgető kezdeményezéshez, a bírálatokat elkerülendő pedig hajlandónak mutatkozik a saját EP-lista állítására. Ámbátor a „saját” jelző talán mégsem a legmegfelelőbb, hiszen a Szász által tegnap ismertetett ötlet a Mátyás király meséiből ismert okos lányt idézi, aki gyalog is ment, meg nem is, fel is volt öltözve, meg nem is. Ez a lista ugyanis a Szász által javasolt formában MPP-lista is lenne, meg nem is, hiszen a párt égisze alatt ugyan, de az eddig független képviselőként tevékenykedő Tőkéssel az első helyen, valamint a püspök-politikus által javasolt személyekkel a többi pozícióban nyújtanák be a választási hatósághoz. Ami a hivatalos indokláson túlmenően – amely szerint így nyílik lehetőség a széles körű egyzetetés nyomán történő jelöltállításra – még egy dologra rávilágít. Nevezetesen arra, hogy az MPP a jelek szerint továbbra sem képes saját erőből elindulni a választásokon. Ez vélhetően annak tudható be, hogy a párt még mindig híjával van az olyan, köz- és elismert arcoknak, akikkel „el lehetne adni” egy országos listát. Ráadásul a belső konfliktusok miatt – nyílt titok, hogy számos területi vezető látna szívesen mást a párt élén – a már meglevő, ismert arcok sem mind megbízhatóak. Mármint Szász Jenő szempontjából. Ezért lenne ideális Tőkés László az MPP-lista élén, hiszen az ő népszerűségét felhasználva vélhetően több szavazót lehetne rábírni, hogy erre a listára voksoljon.Vélhetően azonban Tőkés is tisztában van ezzel, mint ahogy azzal is, hogy függetlenként továbbra is nagyobb eséllyel pályázna a voksok három százalékának megszerzésére, mint listavezetőként az ötszázalékos küszöb átlépésére. Kivéve persze, ha az mégiscsak az RMDSZ részvételével összeállított, közös lista lenne.
Erre azonban jelen állás szerint nemigen érdemes nagy tétekben fogadni.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.