Pataky István

Pataky István

Román példa a magyar ellenzéknek

2021. szeptember 16., 09:342021. szeptember 16., 09:34

Több mint fél évvel az újabb parlamenti választások előtt már dübörög a kampány Magyarországon. Nem is lenne ezzel különösebb probléma, ha az ottani ellenzék nem a határon túl élő magyar állampolgárok jogainak tervezett megnyirbálásával próbálna jó pontokat szerezni szavazóbázisának egyes csoportjaiban.

Az ellenzéki összefogás egyik fő pártja, a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök vezette Demokratikus Koalíció (DK) miniszterelnök-jelöltje, s egyben a DK-vezér felesége, Dobrev Klára nemrég megnyugtatta híveit: a külhoni magyarok szavazati jogával kapcsolatban a DK álláspontja nem változott. „Csak az szavazzon Magyarországon, aki ott él” – így a kampányjelszó, s azonnal szép számban gyűlnek a helyeslő kommentek, és persze a határon túliak lerománozó, leszlovákozó gyalázkodások. De mi mást várhatnánk a Gyurcsány-rajongóktól, ha márciusban a DK egy másik politikusa, Vadai Ágnes a járványkezeléssel összefüggésben támadta a határon túli magyarokat: „Jönnek! Felvenni a nyugdíjat, vásárolni, és a hírek szerint oltakozni is”.

A magyarországi ellenzéki szövetkezés másik nagyobb pártjának, a szélsőjobbról most balra húzó Jobbiknak sem tetszik a határon túliak szavazati jogának jelenlegi szabályozása. Jakab Péter pártelnök „megreformálná” a törvényt, a magyar pártlisták helyett egy szószólóra voksolhatnánk. A Momentum egyelőre nem állt elő jogcsorbító javaslattal. A liberális pártról, illetve vezetőjéről, Fekete-Győr Andrásról csak annyit tudunk, hogy a romániai, szlovákiai választásokon a hozzájuk ideológiailag közel álló román, illetve szlovák pártoknak kampányolt, ezek támogatására szólította a magyarokat.

Helyezzük szépen bele ezt a képet egy romániai politikai keretbe. Cseréljük fel a szereplőket, s képzeljük el, megtörténhetne-e Romániában az, ami Magyarországon? Lehetséges lenne egy olyan kampány, melynek során a Szociáldemokrata Párt azt az álláspontot képviselné, hogy a Moldovai Köztársaságban élő, román állampolgársággal is rendelkező moldovai románok ne szavazhassanak, mert nem Romániában élnek? El tudjuk-e képzelni egyetlen kisebb vagy nagyobb román jobboldali, baloldali, liberális formáció részéről a Moldovában élő románok állampolgársággal járó jogainak megnyirbálását, egy erre vonatkozó kezdeményezés büszke vállalását? Reális kép, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség egy olyan moldovai pártnak a támogatására szólítja a Pruton túl élő románokat, amelynek politikusai túlnyomó többségében orosz nemzetiségűek?

Romániában van egy nemzeti minimum, amelynek megszegése ötletként sem merül fel a politikában. A Moldovai Köztársaságban élő románok ellen kampányolni, ővelük riogatni, heccelni nem egyszerűen nemzetietlen tettnek számítana, hanem oroszbérenc akciónak, esetleg sima politikai perverziónak. A Romániát oly sokszor követendő példaként emlegető magyar ellenzékiek ebben a kérdésben valóban tanulhatnak román politikustársaitól.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.