Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Régi bukaresti reflexek

2023. július 24., 20:332023. július 24., 20:40

2023. július 24., 20:332023. július 24., 20:40

Bármilyen érdeke is fűződött a bukaresti Victoria-palotába nemrég beköltözött román szociáldemokrata miniszterelnöknek ahhoz, hogy a Tusványos előtt munkaebédre hívja hivatalába magyar kollégáját, és bármilyen kalkulusok mentén is fogadta el Orbán Viktor a meghívást, a fontos valóban az lenne, hogy a két fél próbáljon meg közös projektekben megállapodni, és aztán neki lehetne vágni ezek megvalósításának.

Ismét, sokadszorra kiviselte magát a Magyarországgal, a magyarkérdéssel szemben mindig fokozott érzékenységgel viseltető román diplomácia. A határon túl élő – például az Ukrajnában a magyarokhoz hasonlóan elnyomott – őshonos román közösségek sorsa iránt kevésbé aggódó bukaresti külügyminisztérium folyamatosan felszisszen, valahányszor budapesti kormányzati illetékesek, közméltóságok állást foglalnak a külhoni, erdélyi magyarok helyzetével kapcsolatban, és e téren ajánlásokat is megfogalmaznak.

Most, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor esetében azonban olyasmire ragadtatta magát a román szaktárca, amit talán a Nicolae Ceaușescu nevével fémjelzett román kommunista rezsim sem mert megengedni magának Kádár János magyar pártfőtitkárral szemben 1958-as romániai látogatását megelőzően, nem véletlenül emlegetett Orbán Viktor kommunista időutazást tusványosi előadásában. Diplomáciai úton ajánlásokat megfogalmazni egy szomszédos ország vezetőjének annak kapcsán, hogy miről beszéljen, illetve milyen témát kerüljön, amikor egy másik állam területére látogat, nem csupán barátságtalan gesztus, de szembemegy a demokratikus alapértékekkel is, és fittyet hány a szólásszabadságra. Mindezek után ráadásul még a román külügy jön az erdő felől, és berendeli Magyarország bukaresti nagykövetét, erről azonban mélyen hallgat, a nyilvánosság a diplomáciai csörtéről nem a román hatóságoktól szerez tudomást, hanem a magyar külügyminisztertől.

Egyre inkább erősödik az emberben az érzés, miszerint a román külügy nem a kétoldalú kapcsolatok jobbításában érdekelt, hanem éppenséggel az államközi viszonyok mérgezésére törekszik. Persze szerencsésebb lett volna, ha tusnádfürdői előadása, a román demars ismertetése során – Erdély és Székelyföld vonatkozásában – a miniszterelnök másodszor is odateszi a közigazgatási jelzőt, amikor Romániához tartozó területi egységeket emlegetett. Merthogy eme magyarlakta történelmi régiók esetében valóban nem lehet közigazgatási értelemben beszélni, ezek elképzelésként merülnek fel a különböző autonómiaformák szorgalmazása során. De vajon mégis mit várt a román külügy, amikor olyan hajmeresztő, az orwelli időkre emlékeztető elvárást támasztott, miszerint „nem szabad nem létező romániai közigazgatási területi egységekről beszélni?”

A román diplomáciának van még mit tanulnia, például a csendőrségtől, amelynek ezúttal – ellentétben például a nagykárolyi szoboravatással vagy az úzvölgyi temetődúlásokkal – sikerült a helyzet magaslatán állnia, és megakadályozta, hogy a román ultranacionalisták bejussanak a tusványosi tábor területére. Még akkor is dicséret illeti a rendvédelmi szervet, ha érzésünk szerint fentről jött parancs eredménye Tîrnoveanuék megrekcumozása, erre utal a magyar miniszterelnök román kollégájához intézett köszönőlevele is. Úgy tűnik, míg a román külügy az államelnöki hivatalnak otthont adó Cotroceni-palotából érkező ukázok mentén rondított bele ismét a kétoldalú kapcsolatokba, addig a belügy miniszterelnöki ráhatásra parancsolt megálljt a provokátoroknak. A kettős bukaresti irányítás közepette elég nehéz jó irányba terelgetni a két ország viszonyát…

És ha már Orbán–Ciolacu-találkozó: a magyar kormányfő tusványosi beszédére zúduló megszokott össztűz helyett tényleg az volna a lényeg, miként lehetne előmozdítani a két ország kapcsolatát, amely közel sincs azon a szinten, amely szomszédos államoktól elvárható. Bármilyen érdeke is fűződött a bukaresti Victoria-palotába nemrég beköltözött román szociáldemokrata miniszterelnöknek ahhoz, hogy a Tusványos előtt munkaebédre hívja hivatalába magyar kollégáját, és bármilyen kalkulusok mentén is fogadta el Orbán Viktor a meghívást, a fontos valóban az lenne, hogy a két fél próbáljon meg közös projektekben megállapodni, és aztán neki lehetne vágni ezek megvalósításának. Legyen az a magyar és a román fővárost összekötő gyorsvasút még oly merésznek is nevezhető terve, vagy akár a Románia schengeni csatlakozása érdekében folytatandó közös lobbi, ezek a célok mind alkalmasak arra, hogy közelebb hozzák egymáshoz a két országot, és akkor egyéb, a nemzeti kisebbségek helyzetét javító intézkedések is hamarabb terítékre kerülhetnének.

E téren azonban egyáltalán nem segítenek a román külügy mentalitásából, eljárásaiból visszaköszönő régi reflexek.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Paralimpia Párizsban: nálunk kihívás a fogyatékossággal élők eredményeinek elismerése

A korlátozások, a hátrányos helyzetük ellenére a fogyatékossággal élőknek éppen úgy joguk van a sportoláshoz, mint a makk egészségeseknek. Csakhogy ők a fogyatékosságuk típusa figyelembevételével, a részletesen lerögzített kategória alapján versenyeznek.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hergelnek a szavazatunkkal

Bár Magyarországon majd csak két év múlva rendezik a következő országgyűlési megmérettetést, hirtelen választási láz lett úrrá az anyaországi politikai osztály és sajtó bizonyos részén.

Tóth Gödri Iringó

Tóth Gödri Iringó

Mi már megszoktuk, de parasportolóink mivel érdemelték ki, hogy nem szurkolhat egy egész nemzet nekik?

Szép dolog, hogy az M4 Sport megannyi tudósítóval kint van a párizsi paralimpián, csak ebből mi Erdélyben semmi sem látunk, hallunk.

Balogh Levente

Balogh Levente

A nagy romániai koalíciós haragszomrád-kutyakomédia

Mintha az éjszaka során, egyik napról a másikra felbomlott volna a kormánykoalíció – ez az érzése támadt az embernek a PSD szombati tisztújító kongresszusán elhangzott kirohanásokat olvasva.

Makkay József

Makkay József

Csalók kíméljenek! Hogyan lehet visszaszerezni a kézműves termékek becsületét?

A vásárok túl drágának tűnő választéka az emberek egy részét felpaprikázza: a kistermelő miért kínálja magas áron a termékeit? Aki ezt kifogásolja, nem veszi figyelembe a kézműves áru kézimunkaigényét. Az ágazat megmentése jelentős összefogást igényel.

Balogh Levente

Balogh Levente

De most komolyan, mire jó nekünk egy olimpiai arany?

Sajnálattal kell beismernünk: a párizsi olimpián szerzett aranyérmek hatására tényleg nem csökkent a kenyér, a sör és a téliszalámi ára, sőt a rezsiköltségek sem

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin blamázsa és az ukrán kamikazeoffenzíva

Oroszország térképét elnézve szinte jelentéktelen foltnak tűnik az a mintegy ezer négyzetkilométer, amit az ukránok elfoglaltak – de hát egy, a talpába fúródó apró tüske is óriási fájdalmat okozhat, sőt akár végzetes is lehet még egy medve számára is.