2012. május 18., 10:462012. május 18., 10:46
A MOGYE magyar karainak megtorpedózását, a kisebbségi törvény tervezett kilúgozását és az arányos érdekképviseletet ellehetetlenítő választásitörvény-tervezet kidolgozását is magában foglaló folyamat most a Nyírő József újratemetése és a Németh Zsolt magyar külügyi államtitkárnak a romániai magyarok jogai miatti aggodalmát kifejezésre juttató kijelentése kapcsán lezajlott külügyi erődemonstrációban csúcsosodott ki.
Legalábbis Bukarest minden bizonnyal erődemonstrációnak szánta, azonban a magyar nagykövet ezen ügyek miatti berendelése sokkal inkább idézi a ficói Szlovákia nemzeti frusztrációk motiválta szánalmas indulatpolitikáját. Már csak azért is, mert a román kormány éppen akkor műfelháborodik azon, hogy Budapest aggódik a romániai magyarokért, amikor Ponta kormányfő az „idegen hatalmak által kettészakított” Románia és Moldova közötti határ EU-integráció révén való szimbolikussá válásáról beszél. Márpedig mi, magyarok sem akarunk mást – elég csupán Romániát Magyarországgal, Moldovát pedig Erdéllyel behelyettesíteni.
Egyértelműen kettős mércéről van tehát szó – de a jelek szerint a bukaresti kormánynak semmi sem drága a választási kampányban. Úgy tűnik, nem mérték fel, mennyire veszélyes játszmába kezdtek. A mai romániai magyarság ugyanis már nem az 1990-es, Ceauşescu-diktatúra és fekete március által megfélemlített tömeg, hanem jóval öntudatosabb, jogokkal és nemzetközi kapcsolatokkal, EP-képviselettel rendelkező közösség, amely nem fogja szó nélkül tűrni a jogfosztást.
Ráadásul ott vannak a radikális körök is, amelyek ma még csupán román személyiségeket ábrázoló bábuk ellen követnek el atrocitásokat, de a Ponta- és Antonescu-féle felelőtlen kalandorpolitikusok miatt lehet, hogy egyszer csak már nem érik be ennyivel. Úgyhogy ha a szociális elégedetlenség talaján fellobban az etnikumközi viszály lángja is, azért elsősorban a bárcás ex-szekuskollaboráns médiamogul Dan Voiculescu tenyeréből evő Antonescu–Ponta-tandem provokatív és uszító politikája lesz a felelős.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.