2012. április 20., 11:052012. április 20., 11:05
Az ok: így szeretné növelni szimpatizánsainak számát a muszlim világban. A Barcelona már korábban hasonló lépést tett: a Szaúd-Arábiában értékesített mezeken a klubcímerben látható keresztből csupán a függőleges sáv maradt meg. A Real Madrid keresztmentesítésének ötlete állítólag a csapat egykori ikonikus játékosától, jelenlegi sportigazgatójától, Zinedine Zidane-tól származik, aki történetesen maga is észak-afrikai származású muszlim.
Ha ez tényleg így van, akkor elmondhatjuk, hogy ugyanolyan gyomrost vitt be fejjel a klub történetének és az európai kultúrának, mint amilyent a 2006-os világbajnoki döntőben az olasz Marco Materazzinak, aki állítólag a Zidane-család hölgy tagjainak erkölcseit vonta kétségbe a pályán. Most nem volt szó provokációról, csupán az anyagi haszon reménye késztette arra, hogy „világiasítsa” a kereszttel ellátott koronás klubcímert. Az idealista XIII. Alfonz király, aki még 1920-ban ajánlott jelentős anyagi támogatást a klubnak, ha az Madrid CF-ről Real Madrid CF-re változtatja a nevét, hogy királyi klubként a keresztény értékrend ápolója legyen a spanyol futballvilágban, meg nyugodtan forogjon a sírjában.
Ő még nem volt eléggé haladó ahhoz, hogy megértse az idők szavát, azt, hogy az anyagi haszon érdekében nyugodtan zárójelbe tehetők a több ezer éves kulturális hagyományok. Nem érdemes azonban megállni félúton. Spanyolország még ma is a királyság retrográd államformáját nyögi, de egy ilyen, világszerte minél szélesebb szurkolótábor meghódítására törő klub esetében minden bizonnyal rossz vért szül az elitista, kirekesztő „királyi” jelző.
Manapság illik valami korszerűbb megnevezést választani. És mi lehetne megfelelőbb az egyenlőségeszmét a lehető leginkább megtestesítő, a lehető legszélesebb tömegeket felölelő kifejezésnél, a proletárnál? Igaz, a Proletár Madrid kissé furcsán hangzik, de meg lehet szokni. Persze csak addig, amíg rá nem jönnek, hogy provincializmus a spanyol fővárosra korlátozni a klub földrajzi bázisát. A 21. században globálisan kell gondolkodni, ezért a Madridot hamarosan fölválthatja a Globál. És ekkortól kezdve a Proletár Globál már valóban világhódító útra indulhat, hiszen immár az egész korszellem megtestesítőjeként lép pályára a maradi provincializmus ellen.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.