2009. december 28., 09:482009. december 28., 09:48
elenéseiket megcáfolni lehetetlen, és nem is érdemes vele próbálkozni. Annyit lehet esetleg kérdezni tőlük meleg nyárestéken: csíp-e a szúnyog néném. Csíp biza a, fene a pofáját! sivít a válasz a romantikus naplementében. Arra a világért sem gondolnának, hogy a kispadról egyenes út vezet be a házba. Ott azonban sokkal kisebb publicitást kap a frissen kitalált történetük. Őket hallgatva - és ebből nem következik egyenesen, hogy én is a Konty FM-nek tudósítok - nem hiszem el a néprajztudorok azon fámáit, miszerint ma már nem születnek népmesék. Igenis mindennap új mese keletkezik Potyokparton, és minden száj, amelyről tovaszáll egy másikra, hozzáteszi a saját ízlésvilágát. Nincs két egyforma történet, ám közös bennük, hogy mindegyiknek szenvedő az alanya. Persze könnyű annak kritizálni, védekezhetnének, akinek nem kis nyugdíjból kell megélnie, és még ki is mozdulhat a falu szűk mocsarából \"szórakozni\". Mellesleg a Potyok menti fapadok sem mindennapiak, enyvvel kente be őket a jószerencse, mert vonzzák az öregasszonyokat, akik minden este oda is ragadnak hozzájuk rendesen. Még télvíz idején is, mikor a kutya lába az utcakőhöz fagy, látni kontyos jeladókat a kapualjakban. Köszönni minden egyes találkozáskor kell nekik, különben mindenki megtudja, milyen modortalan a városi iskolákban szocializálódott fiatalság, akit az ég mentsen attól, hogy a szájukra vegyék. A Potyok egyébként az összetéveszthetőségig hasonlít a magyar irodalomban komoly karriert befutott Érhez, csak rövidebb és pocsolyásabb. A Potyoktól nem lehet eljutni a szent, nagy Óceánig, csak a faluvégi halastóig. Az sem rossz hely, hiszen annak a zavarosában halászik a környék apraja-nagyja. Ha egyszer a Potyok mellé is születik egy géniusz, biztosan felértékelődik majd az árok, ám addig csakis a híres helyi fakanálforgatók szóbeszédében él. Ez a fórum viszont sokkal több ideig fog fennmaradni, mint a világ valamennyi digitális adathordozója, pedig eddig a pillanatig egyetlen alkalommal sem említették még nyomtatásban.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.