Kiss Judit

Kiss Judit

Pótlék és egyenlőtlenség

2020. október 15., 09:582020. október 15., 09:58

Mihelyt szárnyra kel a hír, hogy a társadalom egyik vagy másik szegmense – jelen esetben az oktatásban dolgozók rétege – a korábbi években oly sokszor hiába remélt, jelentős béremelésben részesülhet, rögtön élesen megoszlik a közvélemény. Felszínre kerülnek az egyenlőtlenség, elégedetlenség, frusztráció, irigység okozta feszültségek, hiszen a pénz kérdése érzékenyen érinti a romániai társadalom valamennyi rétegét, pláne a jelenlegi, gazdasági és egyéb nehézségekkel terhelt járványidőszakban.

Vannak, akik felháborodnak, hogy miért csak a tanügyiek kapnak bérkiegészítést, hiszen a más területen dolgozók – mondjuk bolti eladók, az élelmiszer- vagy más ipari munkások, sőt maguk az iskolások is éppúgy ki vannak téve a járványveszélynek. Olyanok is akadnak, akik helyénvalónak tartják a tervezetet, amit döntéshozó kamaraként fogadott el a bukaresti képviselőház, és amelynek értelmében a tanügyi alkalmazottak is részesülnek a koronavírus-járvány miatt megítélt kockázati pótlékból: a közoktatásban, illetve a felsőoktatásban dolgozó személyzet havi 2000 lejes bérkiegészítést, a nem oktatói besorolású személyzet havi 1500 lejes kockázati pótlékot kap. Sokan vannak, akik – talán nem alaptalanul – választások előtti szavazatvásárlási szándékot sejtenek a tervezet mögött, és felelőtlenségnek tartják az ígéretet, hiszen az intézkedés 500 millió lejjel terhelné  a költségvetést az év végéig hátralevő hónapokban.

Nem új a nap alatt az effajta ígérgetés: megszokhattuk, hogy voksolás közeledtével rendszeresen előkerülnek a mézesmadzagok, ilyenkor a politikum felcsillantja a reményt, hogy „mégiscsak megbecsülik” a nyugdíjasokat vagy a pedagógusokat… Aztán vagy lesz valami az ígéretekből, vagy nem.

A béremelésről szóló hírek mentén más szempontok is előtérbe kerülnek. Szép számmal akadnak, akik hosszú idő óta felgyülemlő elégedetlenségüknek adnak hangot, mondván, bizony sok pedagógus nem végzi el lelkiismeretesen a munkáját, ennek ellenére egységesen akarják jutalmazni őket.

Tudjuk, hogy a hazai oktatás iránti zúgolódás nagyon mély gyökerű, így az is megesik, hogy sokan a tanárok hibájául rónak fel rendszerszintű problémákat is. Ugyanakkor a realitás talaján maradva belátható: a pedagógusok társadalmában mindig is voltak és vannak, akik pluszjuttatás nélkül akkor is lelkiismeretesen tanítottak, amikor a fizetésük szánalmasan kevés volt, és reményük sem volt béremelésre. És ne legyünk naivak: bizony akadnak olyanok is, akik akkor sem fogják tisztességesen elvégezni a munkájukat, ha netán szavazatvásárlási vagy más, a politika felől érkező gesztusnak köszönhetően csillagászati összegeket kapnának kézhez. De ez érvényes bármilyen más területre…

Az azonban választási ígéretek, mézesmadzagok, fizetésemelések, társadalmi egyenlőtlenségek közepette valószínűnek látszik, hogy a járványhelyzet miatt amúgy is sebzett lelkületű, kilátástalanságokkal és bizonytalansággal küzdő társadalmunknak nincsen szüksége effajta megosztó konfliktusforrásokra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.