Balogh Levente

Balogh Levente

Orbané a pálya

2019. november 05., 07:54

2019. november 05., 07:54

A tegnapi, tragikomikus – árulások és műszaki probléma színesítette – parlamenti bizalmi szavazás kapcsán egyetlen pozitívum emelhető ki: hogy az ország végre rendelkezik teljes jogú és teljes létszámú kormánnyal.

Mindez nem annyira a kormányt egyedül alkotó Nemzeti Liberális Párt (PNL) sikere, hanem a pártot korábban irányító Klaus Johannis államfőé, aki hosszú ideje mindent megtett az egyébként valóban kártékony szociáldemokrata kabinet megbuktatása érdekében. Az államelnök többek között azzal is nehezítette a kabinet dolgát, hogy sportot űzött abból, hogy különböző kifogásokra hivatkozva nem volt hajlandó kinevezni a különböző okok miatt távozó miniszterek helyére a kormányfő által javasolt utódokat.

A siker várhatóan vasárnap is érezteti majd a hatását, amikor az elnökválasztás első fordulójában Johannis magabiztosan söpri majd be az első helyet, a második forduló után pedig vélhetően újabb ötéves államfői mandátumot ünnepelhet. A kormányból kibuktatott Szociáldemokrata Párt (PSD) számára újabb kudarcot jelent a parlamenti voks – legalábbis annyiban, hogy bojkottja ellenére a vele szemben álló oldal ismét biztosítani tudta a határozatképességhez, illetve az új kormány megszavazásához szükséges többséget. Másrészt viszont még annak is fennáll a lehetősége, hogy – amennyiben nem írnak ki előre hozott választásokat a támogatottságukat a törvényhozási mandátumok számában is rögzíteni akaró pártok unszolására – a hatalomból kibukott szociáldemokratáknak jó egy évük lesz arra, hogy ellenzékben, a kormányzás felelősségétől megszabadulva, a kormányt keményen bírálva próbálják megtépázott népszerűségüket ismét feltornászni.

Orban és a PNL számára azonban nem csupán a PSD bírálatai miatt nem lesz sétagalopp az ölükbe hullott kormányzás. Hanem egyrészt azért, mert a PSD valóban nehéz örökséget hagyott hátra. Na meg azért is, mert kisebbségi kormányként kell lavírozniuk az őket támogató ellenzéki pártok követelései között, és biztos lehet benne, hogy az RMDSZ-től az USR-ig mindenki be akarja majd nyújtani a számlát a nekik nyújtott támogatás fejében.

Az ügy legnagyobb vesztese most alighanem Victor Ponta. A volt szociáldemokrata miniszterelnök, aki a pártvezetés és közte kiéleződött konfliktus miatt otthagyta a PSD-t, és sikerült mintegy 10 százalék környékére feltornásznia új pártját, a Pro Romániát, most keserű tapasztalattal lett gazdagabb. Miután egy darabig úgy tűnt, hogy minden bejött neki, és királycsináló szerepben tetszeleghet, főszerepet játszva az Orban-kormány sorsának alakulásában, a balközép elvekre hivatkozva megtagadva annak támogatását, most a sajátjai hagyták cserben. Szembesülnie kellett azzal, hogy egy olyan politikai alakulat, amely jórészt a saját pártjukat akár már többszörösen is cserben hagyó dezertőrökből áll, sohasem állhat szilárd lábakon, hiszen a korábbi pártjukat egyszer már eláruló képviselők és szenátorok bármikor képesek lesznek új szervezetüket is elárulni, ha úgy látják, hogy ez több haszonnal kecsegtet.

A kormánybuktatásnak eközben van egy másik vonzata is. A mostani hercehurca és botránysorozat nyomán ismét csak érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy a jelenlegi, destruktív bizalmatlansági indítvány intézménye helyett – amellyel csupán megbuktatják a kormányt – bevezessék a Magyarországon és Németországban is alkalmazott konstruktív bizalmatlansági indítványt, amelyben az új miniszterelnököt is meg kell nevezni, így a régi kormány megbuktatása egyben az új kormányfőnek adott bizalmi voks is. Természetesen nem ringatjuk magunkat abban az illúzióban, hogy ettől felelősségteljesebben viselkedne a bukaresti politikai elit, de legalább a kormánybuktatás utáni káosz időtartamát csökkentené.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Második hely kiadó, Simion a befutó?

A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.

Makkay József

Makkay József

A tehenek bélgáza zavarja leginkább Brüsszelt

Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.

Páva Adorján

Páva Adorján

Koszovó és Székelyföld kötényt ad Romániának

A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.

Kiss Judit

Kiss Judit

Hírfolyamunkban a hó – Semmi különös, csak egy csoda

Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki menti meg a magyarokat az eszement közigazgatási átszervezéstől és az asszimilációtól?

Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Az RMDSZ, a kormányzás és a feketeleves

Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.