Balogh Levente
2020. július 24., 08:462020. július 24., 08:46
Eddig még nem érkezett panasz amiatt, hogy a két éve átadott nagyváradi élményfürdőben teljesen hiányzik a kétnyelvűség, kizárólag románul kommunikálnak – tudtuk meg a héten az önkormányzati intézményekben az őshonos magyar közösség nyelvének használatát firtató kérdésünkre.
Vagyis ez annyit jelent, hogy az elmúlt két évben sem a megyeszékhely lakosságának mintegy egynegyedét kitevő, közel 50 ezer fős magyar közösség tagjai, sem a máshonnan ide látogató magyarok közül nem tűnt fel különösebben senkinek, vagy nem méltatta szóra érdemesnek, hogy a Kárpát-medencei magyarság egyik emblematikus városának önkormányzata ennyire semmibe veszi a nyelvi jogokat az általa üzemeltetett létesítményben.
Szomorú bizonyítványt állít ki mindez arról, hogyan is viszonyulunk a bennünket megillető jogokhoz. Mára már oda jutottunk, hogy magyar irányítású vállalkozások, magyar vállalkozók számára a legtermészetesebb dolog, hogy csak románul kommunikálnak. A cégtáblák, a közösségi médiában megjelentetett hirdetéseik egynyelvűek. Ha ezt valaki szóvá teszi, legfeljebb annyit mondanak: ezt azért teszik, nehogy elriasszák a román vevőket, és egyébként is, a magyarok amúgy is értenek románul. És már székelyföldi magyar vállalkozás kapcsán is tapasztaltunk hasonlót.
Persze – főleg a jelenlegi, válságos időben – minden egyes fillérnyi bevétel számít. De azért mégiscsak tünetértékű, hogy sokan ennyire megadják magukat a román szellemi – és néha a magyar vállalkozókkal szembeni hivatali vegzálásokban megnyilvánuló gyakorlati – terrornak. Hiszen a dolog fordítva is érvényes: a magyar ember szívesebben vásárol olyan helyen, ahol az anyanyelvén kommunikálnak vele.
Ilyen körülmények között nem csoda, ha egyes román illetékesekben föl sem merül, hogy az általuk vezetett intézményekben megvalósítsák a kétnyelvű kommunikációt azokon a vidékeken, azokon a településeken, ahol jelentős létszámú magyar közösség él. Hiszen jórészt kényelemből mi magunk mondunk le azon jogokról, amelyeket Románia által is ratifikált nemzetközi egyezmények szavatolnak számunkra. Elvégre ha nem tesszük szóvá, hogy a mi adónkból is élő intézmények nem kommunikálnak velünk az anyanyelvünkön, sőt a település lakosságának számarányánál jóval kevesebb magyar alkalmazottat foglalkoztatnak, akkor úgy értékelik: beletörődtünk, jó nekünk az úgy. Ez viszont már rövid távon is a magyar közösség felmorzsolódásához vezethet.
Fellármázhatjuk az összes nyugati kancelláriát, Brüsszelt, kuncsoroghatunk aláírásokért az európai őshonos kisebbségeknél a kisebbségi jogok megnyugtató és számonkérhető uniós szabályozását szorgalmazó Minority SafePackhez és a nemzeti régiók elismerését és külön uniós támogatását kérő polgári kezdeményezéshez, ha a hétköznapok szintjén belekényelmesedünk abba, hogy úgy élünk azokon a településeken, ahol amúgy 1100 éve itt élő őshonos közösségnek számítunk, mint a külföldiek vagy a bevándorlók. És nem is jut eszünkbe, hogy éppen ezért jogunkban áll minden hivatalos és nem hivatalos ügy intézése közben az anyanyelvünket használni.
Persze a jog szavatolása és tiszteletben tartása nem mindig jön magától, sőt a legtöbbször nem magától jön. Ahhoz először az igénynek is meg kell lennie rá. Nem elég a románoktól, az önkormányzati vagy állami intézményektől követelni a magyar nyelv használatát. Először önmagunkkal szemben kell megkövetelnünk és érvényesítenünk az anyanyelvhasználatot.
Ha pedig erre sem vagyunk képesek, akkor ne csodálkozzunk.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!