Balogh Levente
2022. november 04., 09:25
2022. november 04., 09:25
Ilyen abszurd helyzeteket idézhet elő egy háború: az Oroszország által Ukrajna ellen indított támadásnak eddig csak a negatívumait éreztük, ehhez képest most kiderült, hogy akár pozitív hozadékai is lehetnek a térségünk számára.
Miközben ugyanis eddig azt tapasztaltuk, hogy Európa- és világszerte energiaválság következett be, az egekbe szöktek a rezsiköltségek és az élelmiszerek árai, rekordmértékű inflációt és munkahelyek megszűnését idézve elő, most azt látjuk, hogy a háború akár új munkahelyeket is teremthet – és nem csak a hadiipar területén. Ezt illusztrálja kiválóan a finn Nokian Tyres gumiabroncsgyártó, amely úgy döntött: Moszkva agressziója nyomán nem kíván tovább Oroszországban maradni, felszámolja ottani gyárát, és máshova költözteti azt.
A választása pedig történetesen a Kárpát-medencére, azon belül pedig Nagyváradra esett. A beruházás hatalmasnak számít, hiszen 650 millió eurós befektetésről beszélnek, amely mintegy 500 új munkahelyet hozhat létre, és a Stihl nemrég bejelentett 125 millió eurós beruházásával együtt még inkább felhelyezi a várost és a térséget a nemzetközi beruházások térképére. A cég állítólag 40 helyszín közül választotta a Pece-parti Párizst, amihez természetesen az intenzív politikai és gazdasági lobbi mellett arra is szükség volt, hogy egyáltalán megteremtődjenek a feltételek egy ekkora volumenű befektetéshez.
Az egyik legalapvetőbb fontosságú tényező ugyanis az, hogy az önkormányzat már több mint tíz évvel ezelőtt nagyszabású iparipark-fejlesztési programot hirdetett, jelenleg pedig már négy ilyen, közművesített telkeket kínáló létesítmény várja a beruházókat a város határában, és egy újabb létrehozását tervezték azon a helyen, ahol most várhatóan az új gyár is megépül. Fontos tényező természetesen a város fekvése is, hiszen innen Európa nyugati és keleti felébe is nagyjából hasonló időtartam alatt szállíthatják majd termékeiket. Igaz, Nyugat felé azért valamivel gördülékenyebben, hiszen a magyar oldalról az M4-es autópálya már elérte a határt, amelynek 5 kilométeres folytatása már Bihar megyében is megépült. Arról nem is beszélve, hogy a város repülőterén éppen teherszállítmányok küldésére és fogadására alkalmas, úgynevezett cargoterminál is épül, és a kifutópálya hosszát is épp most növelik. Ezek pedig minden bizonnyal úgyszintén döntő jelentőségűek lehettek abban, hogy a cég illetékesei végül Nagyváradot választották.
Mindez hatalmas lehetőség a város, szűkebb vonzáskörzete és a tágabb régió számára is. Közismert, hogy a mintegy 60 kilométerre fekvő Debrecenben a magyar kormány erőteljes támogatásával szintén jelentős ipari beruházások zajlanak, a BMW épülő gyára mellett egy kínai cég elektromos autók számára akkumulátorokat készítő gyárat készül ott építeni. A közelség miatt nem elképzelhetetlen, hogy a váradi gumiabroncsüzem egyik legelső ügyfele a debreceni autógyár lesz. Ezek a gyárak várhatóan felszippantják majd a környező megyék – Bihar és Hajdú-Bihar mellett Szatmár, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés – munkaerejének azon részét is, amely képes és hajlandó ezekben az ágazatokban dolgozni.
Bár már most félő, hogy nem lesz elegendő munkás kéz, így akár a Távol-Keletről kell majd vendégmunkásokat „importálni” – ahogy azt a nagyváradi közterület-fenntartó vállalat már megtette, mivel nem talált helyi munkaerőt a temetőbe. Mindez magában hordozza a potenciált, hogy ha a két városban – akár az egészséges versengés szellemében – tovább nő a nagyszabású külföldi ipari beruházások száma, a Nagyvárad–Debrecen-térség nem csupán a Kárpát-medence, hanem Közép-Európa egyik legjelentősebb ipari övezetévé váljon.
Persze a hurráoptimizmuson túl nem szabad elfeledkezni egy másik tényezőről sem, amely arra késztethette a finn illetékeseket, hogy Nagyváradot válasszák: a nyugatiakhoz képest még mindig nevetségesen alacsony bérekről. Ahhoz ugyanis, hogy a régió valóban Európa egyik legfontosabb gazdasági zónájává váljon, nem csupán újabb beruházók szükségesek, hanem az is, hogy azok ne csupán az olcsó munkaerőt lássák a régió egyik legvonzóbb tulajdonságának. Ellenkező esetben a fejlődés csupán látszólagos lesz, hiszen nemigen lesz több alacsonyan képzett betanított munkásokat biztosító, jó infrastruktúrával rendelkező térségnél.
Ezért nem elég csupán a nagyszabású befektetéseket idecsábítani – olyan beruházások kellenek, amelyek valóban hozzájárulnak a térség fejlődéséhez, és amelyek magas hozzáadott értéket igényelnek a helyi erők részéről is. Ez pedig jóval bonyolultabb feladat az önkormányzatok és a kormányok számára, mint egy ipari park megépítése és feltöltése.
Balogh Levente
Miután a valóság Călin Georgescu személyén keresztül jókorát rottyantott a romániai közélet ventilátorába, az ember igyekszik nagyon óvatosan jóslatokba bocsátkozni azzal kapcsolatosan, mi várható a vasárnapi parlamenti választáson.
Páva Adorján
JEGYZET – Gyermekkorom nyári vakációiban több hetet nagyszüleim tanyáján töltöttem, a román–magyar határ közvetlen közelében. Gyerekkorom egyik „legmerészebb” tetteként átpisiltem Magyarországra.
Gazda Árpád
Romániában mintha egyre inkább messiásválasztásra hívnák urnákhoz az embereket. Az eredményt pedig az algoritmus adja.
Balogh Levente
A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.
Makkay József
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
szóljon hozzá!