2009. március 06., 11:352009. március 06., 11:35
Ráadásul jelenleg ő az egyetlen jelölt a pártelnöki tisztségre. Az ok vélhetően az, hogy Szász érzi: inog a lába alatt a talaj, és fennáll a veszélye, hogy az eddigi kudarcok után most utolsó olyan mentsvárát is elveszítheti, amely lehetőséget biztosít arra, hogy továbbra is a romániai magyar közélet állandó szereplője legyen. Az MPP-ben ugyanis már régóta gyűlnek a vele szembeni indulatok. Az első elégedetlenségi hullám a pártbejegyzés késlekedése miatt alakult ki, amely csak tovább erősödött azt követően, hogy az MPP a Székelyföld kivételével leszerepelt az önkormányzati választásokon, a parlamenti megmérettetésen pedig el sem indult. Ráadásul nem csupán alulról kezdték ki: már jó ideje érezhető, hogy Szász körül ritkul a levegő. A Fidesz-vezetés az utóbbi hónapokban látványosan kihátrált mögüle. Ezt jelzi az is, hogy immár Orbán Viktor is inkább Tőkés Lászlót tekinti a jobboldal első számú képviselőjének. A támogatás elvesztésében bizonyára nagy szerepet játszottak a kudarcok. Miután a Hargita megyei tanácselnökválasztáson alulmaradt, az is nyilvánvalóvá vált, hogy pártja sem saját megyéjében, hanem Kovásznában a legerősebb. Eddigi megnyilvánulásai azt jelzik: szinte mindennél fontosabbnak tartja, hogy ő maradjon a párt élén – leszögezte: aki alternatívát akar, iratkozzon más pártba – , márpedig nem biztos, hogy az erdélyi magyar választók úgy gondolják: az MPP egyetlen feladata, hogy Szász Jenő a pártelnök címzést írhassa a névjegykártyájára. Az MPP alternatívaként hirdeti magát – de az eddigi tapasztalat azt mutatja: amíg a Székelyföldön kívüli magyarságot nem tudja megszólítani, és a székelyföldieknek sem tud az autonómia általános követelésén túl érdemibb programot vázolni, kérdéses, hogy alternatívaként életképes lehet-e. Ami biztos: egy párt léte nem lehet öncél, mint ahogy az sem lehet a szerepe, hogy egyetlen vezető személyes ambícióit szolgálja. A kongresszuson kiderül, hogy az MPP döntéshozói – elsősorban természetesen Szász – hogyan gondolkodnak minderről.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.