2009. március 06., 11:352009. március 06., 11:35
Ráadásul jelenleg ő az egyetlen jelölt a pártelnöki tisztségre. Az ok vélhetően az, hogy Szász érzi: inog a lába alatt a talaj, és fennáll a veszélye, hogy az eddigi kudarcok után most utolsó olyan mentsvárát is elveszítheti, amely lehetőséget biztosít arra, hogy továbbra is a romániai magyar közélet állandó szereplője legyen. Az MPP-ben ugyanis már régóta gyűlnek a vele szembeni indulatok. Az első elégedetlenségi hullám a pártbejegyzés késlekedése miatt alakult ki, amely csak tovább erősödött azt követően, hogy az MPP a Székelyföld kivételével leszerepelt az önkormányzati választásokon, a parlamenti megmérettetésen pedig el sem indult. Ráadásul nem csupán alulról kezdték ki: már jó ideje érezhető, hogy Szász körül ritkul a levegő. A Fidesz-vezetés az utóbbi hónapokban látványosan kihátrált mögüle. Ezt jelzi az is, hogy immár Orbán Viktor is inkább Tőkés Lászlót tekinti a jobboldal első számú képviselőjének. A támogatás elvesztésében bizonyára nagy szerepet játszottak a kudarcok. Miután a Hargita megyei tanácselnökválasztáson alulmaradt, az is nyilvánvalóvá vált, hogy pártja sem saját megyéjében, hanem Kovásznában a legerősebb. Eddigi megnyilvánulásai azt jelzik: szinte mindennél fontosabbnak tartja, hogy ő maradjon a párt élén – leszögezte: aki alternatívát akar, iratkozzon más pártba – , márpedig nem biztos, hogy az erdélyi magyar választók úgy gondolják: az MPP egyetlen feladata, hogy Szász Jenő a pártelnök címzést írhassa a névjegykártyájára. Az MPP alternatívaként hirdeti magát – de az eddigi tapasztalat azt mutatja: amíg a Székelyföldön kívüli magyarságot nem tudja megszólítani, és a székelyföldieknek sem tud az autonómia általános követelésén túl érdemibb programot vázolni, kérdéses, hogy alternatívaként életképes lehet-e. Ami biztos: egy párt léte nem lehet öncél, mint ahogy az sem lehet a szerepe, hogy egyetlen vezető személyes ambícióit szolgálja. A kongresszuson kiderül, hogy az MPP döntéshozói – elsősorban természetesen Szász – hogyan gondolkodnak minderről.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.