2010. október 29., 10:572010. október 29., 10:57
Annyira, hogy városi legendák szerint az ifjú párnak már akkor ajánlatos beíratnia a csemetét, amikor az még legfeljebb pajzán gondolat formájában létezik. A napokban kelt híre annak, hogy Kolozsvárott új bölcsőde nyílt, ami bizonyára jó hír az ottani kisgyerekes szülőknek. Az már talán kevésbé, hogy az intézményt Patrokloszról nevezték el.
Mármost számomra régóta rejtély, hogy miért kell egy óvodát vagy bölcsődét mindenféle, kedveskedőnek szánt, de inkább a névadó infantilitását tükröző nevekre keresztelni (mint a Katicabogár vagy A hét törpe), ám a mostani névadás már a csúcs nonplus ultrája, hiszen a bölcsődét sikerült arról az ógörög eposzi hősről elnevezni, aki a hagyomány szerint Trója ostromában is részt vett, de inkább azáltal vált ismertté, hogy ő volt Akhilleusz fiúbarátja. Vagy ha így világosabb: a szeretője. Nem vagyok homofób, és azt is jól tudom, hogy az ókori görög világban egy kissé más szemmel néztek a homoszexualitásra, mint manapság, hiszen a mentor-tanítvány viszony igazi elmélyülésének tekintették, két, művelt férfihoz a leginkább méltó kapcsolatnak.
Thébában Hierósz lókhosz, azaz Szent sereg néven létezett egy elit katonai alakulat, amelynek tagjait kizárólag homoszexuális párokból válogatták ki, abból a megfontolásból, hogy a csatatéren majd imponálni szeretnének egymásnak, ezért vitézebbül harcolnak. És ne felejtsük el az athéni párt, Harmodioszt és Arisztogeitónt, akik azáltal váltak ismertté, hogy Krisztus előtt 514-ben meggyilkolták a városállam zsarnok uralkodóját, Hipparkhoszt. Csak hát ma nem az ókori Hellászban élünk, és a mai európai kultúrkörben nem ugyanúgy tekintünk a műfajra, mint Platón vagy Alkibiadész korában.
Szó se róla, felőlem amúgy mindenki azt művel a hálószobájában, amit akar, és utcára is vonulhatnak büszkélkedni, ettől még nem dől össze a világ. De annyira már nem vagyok polkorrekt, hogy a férfi-nő kapcsolattal egyenértékűként követendő tevékenységnek tekintsem. Persze lehet, hogy ettől intoleráns vagyok, de akkor sem valószínű, hogy lelkesen üdvözölném, ha a közeljövőben megnyílna az Elton John Zeneművészeti Szakközépiskola vagy az amerikai melegjogi aktivistáról elnevezett Harvey Milk Élelmiszer-ipari Technikum.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.