Kiss Judit

Kiss Judit

Mit vett el, mit adott a távoktatás

2022. október 12., 09:282022. október 12., 09:28

Talán senki sem csodálkozik azon, hogy világszerte átlagosan 8 hónappal maradtak le tanulmányaikat illetően a diákok a pandémia miatt. Nem szorul magyarázatra, miért könyveli el mindenki kudarcként a két évig tartó időszakot, amikor a tanórákra szabott idő tekintélyes részében online térbe, képernyők elé kényszerültek a diákok, tanárok. Hiszen napnál világosabb, hogy a virtuális tanítás-tanulás semmiképp sem pótolhatja a személyes részvételűt, elvész a folyamat lényege, az ember-ember közti interakció.

Már a járványidőszak alatt napvilágot láttak rövid távú felmérések, amelyek arra mutattak rá, hogy általános iskolások körében a távoktatásnak helyenként nagyjából olyan volt a hatása, mintha ebben az időben szinte teljesen kimaradtak volna a gyerekek az iskolából. Általános képességeik is romlottak, és még nagyobb volt a visszaesés a konkrét tananyagot ellenőrző kérdéseknél.

Többféle szempontból összegezték már, hogy az online időszaknak milyen hozadékai voltak, és érezhetőek ma is tanulmányi előmenetel szempontjából, azt is vizsgálták, mitől függött a lemaradás mértéke. Romániában például sok múlt a diákok családi, anyagi hátterén, azon, hogy állt-e rendelkezésükre számítógép, internet-hozzáférés, nyugodt családi légkör a tanulásra. Hiszen ne felejtsük el, voltak időszakok, amikor a család minden tagja a négy fal közé kényszerült, és bizony nem mindenhol haladhatott zavartalanul, egy időben a munka, a tanulás. Más kérdés, hogy amikor tanulmányi eredményeket mérnek fel, akkor a kutatásból nem derülnek ki olyan szempontok, amiket pedig szintén lényeges változásokként élhettek meg, tapasztalhattak az érintettek. Például nem mérhető számokban, milyen árnyalt, szerteágazó lelki hozadékai voltak annak, hogy nemcsak az oktatás szorult online térbe, de a diákok társas kapcsolatainak ápolása is.

Elhatalmasodott a bizonytalanság és fenyegetettség érzése a diákokon is, sokan kezdtek szorongani, depressziós tüneteket is produkáltak. És a tanulmányi eredményeket felmérő kutatásokból az sem derül ki – pedig lényeges összetevő –, hogy a gyerekek motivációja miként változott a távoktatás hatására, sőt, hogy egyáltalán, milyen lelki, szellemi, szociális, világlátásbeli tényezők határozzák meg a tanulásra ösztönző erőket.

Summa summarum, nem vitás, hogy több negatív hozadéka volt a távtanításnak, mint pozitív – bár utólag üdvözlendő következményekről is számoltak be pedagógusok, ilyen volt például, hogy bevitték a gyakorlatba az egyre elkerülhetetlenebb digitális tartalmakat.

Sok mindent vett el, de sok mindent adott is az online tanítás. Romániában például segített tisztábban látni: erőteljesen rávilágított a tanügy rendszerszintű hibáira, amelyeket nemhogy 8 hónap, de 8 év alatt sem lehetne megfelelően korrigálni. Legalábbis a hazai körülmények között, amelyek minden jel szerint továbbra is fennállnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vagy sikerül mozgósítani, vagy Simion lesz a befutó

Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.

Páva Adorján

Páva Adorján

Erdély a „teremtő káoszban”

Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Románia a vesztébe rohan, de még visszafordulhat

Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.

Balogh Levente

Balogh Levente

A választás, amely senkinek sem hiányzott

Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na de mi következik az államfőválasztás után?

Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ferenc, a „magyaros” pápa

Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.

Balogh Levente

Balogh Levente

Árad a cián

A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.