Kiss Judit

Kiss Judit

Mit vett el, mit adott a távoktatás

2022. október 12., 09:28

2022. október 12., 09:28

Talán senki sem csodálkozik azon, hogy világszerte átlagosan 8 hónappal maradtak le tanulmányaikat illetően a diákok a pandémia miatt. Nem szorul magyarázatra, miért könyveli el mindenki kudarcként a két évig tartó időszakot, amikor a tanórákra szabott idő tekintélyes részében online térbe, képernyők elé kényszerültek a diákok, tanárok. Hiszen napnál világosabb, hogy a virtuális tanítás-tanulás semmiképp sem pótolhatja a személyes részvételűt, elvész a folyamat lényege, az ember-ember közti interakció.

Már a járványidőszak alatt napvilágot láttak rövid távú felmérések, amelyek arra mutattak rá, hogy általános iskolások körében a távoktatásnak helyenként nagyjából olyan volt a hatása, mintha ebben az időben szinte teljesen kimaradtak volna a gyerekek az iskolából. Általános képességeik is romlottak, és még nagyobb volt a visszaesés a konkrét tananyagot ellenőrző kérdéseknél.

Többféle szempontból összegezték már, hogy az online időszaknak milyen hozadékai voltak, és érezhetőek ma is tanulmányi előmenetel szempontjából, azt is vizsgálták, mitől függött a lemaradás mértéke. Romániában például sok múlt a diákok családi, anyagi hátterén, azon, hogy állt-e rendelkezésükre számítógép, internet-hozzáférés, nyugodt családi légkör a tanulásra. Hiszen ne felejtsük el, voltak időszakok, amikor a család minden tagja a négy fal közé kényszerült, és bizony nem mindenhol haladhatott zavartalanul, egy időben a munka, a tanulás. Más kérdés, hogy amikor tanulmányi eredményeket mérnek fel, akkor a kutatásból nem derülnek ki olyan szempontok, amiket pedig szintén lényeges változásokként élhettek meg, tapasztalhattak az érintettek. Például nem mérhető számokban, milyen árnyalt, szerteágazó lelki hozadékai voltak annak, hogy nemcsak az oktatás szorult online térbe, de a diákok társas kapcsolatainak ápolása is.

Elhatalmasodott a bizonytalanság és fenyegetettség érzése a diákokon is, sokan kezdtek szorongani, depressziós tüneteket is produkáltak. És a tanulmányi eredményeket felmérő kutatásokból az sem derül ki – pedig lényeges összetevő –, hogy a gyerekek motivációja miként változott a távoktatás hatására, sőt, hogy egyáltalán, milyen lelki, szellemi, szociális, világlátásbeli tényezők határozzák meg a tanulásra ösztönző erőket.

Summa summarum, nem vitás, hogy több negatív hozadéka volt a távtanításnak, mint pozitív – bár utólag üdvözlendő következményekről is számoltak be pedagógusok, ilyen volt például, hogy bevitték a gyakorlatba az egyre elkerülhetetlenebb digitális tartalmakat.

Sok mindent vett el, de sok mindent adott is az online tanítás. Romániában például segített tisztábban látni: erőteljesen rávilágított a tanügy rendszerszintű hibáira, amelyeket nemhogy 8 hónap, de 8 év alatt sem lehetne megfelelően korrigálni. Legalábbis a hazai körülmények között, amelyek minden jel szerint továbbra is fennállnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.