Kiss Judit
2022. október 12., 09:282022. október 12., 09:28
Talán senki sem csodálkozik azon, hogy világszerte átlagosan 8 hónappal maradtak le tanulmányaikat illetően a diákok a pandémia miatt. Nem szorul magyarázatra, miért könyveli el mindenki kudarcként a két évig tartó időszakot, amikor a tanórákra szabott idő tekintélyes részében online térbe, képernyők elé kényszerültek a diákok, tanárok. Hiszen napnál világosabb, hogy a virtuális tanítás-tanulás semmiképp sem pótolhatja a személyes részvételűt, elvész a folyamat lényege, az ember-ember közti interakció.
Már a járványidőszak alatt napvilágot láttak rövid távú felmérések, amelyek arra mutattak rá, hogy általános iskolások körében a távoktatásnak helyenként nagyjából olyan volt a hatása, mintha ebben az időben szinte teljesen kimaradtak volna a gyerekek az iskolából. Általános képességeik is romlottak, és még nagyobb volt a visszaesés a konkrét tananyagot ellenőrző kérdéseknél.
Többféle szempontból összegezték már, hogy az online időszaknak milyen hozadékai voltak, és érezhetőek ma is tanulmányi előmenetel szempontjából, azt is vizsgálták, mitől függött a lemaradás mértéke. Romániában például sok múlt a diákok családi, anyagi hátterén, azon, hogy állt-e rendelkezésükre számítógép, internet-hozzáférés, nyugodt családi légkör a tanulásra. Hiszen ne felejtsük el, voltak időszakok, amikor a család minden tagja a négy fal közé kényszerült, és bizony nem mindenhol haladhatott zavartalanul, egy időben a munka, a tanulás. Más kérdés, hogy amikor tanulmányi eredményeket mérnek fel, akkor a kutatásból nem derülnek ki olyan szempontok, amiket pedig szintén lényeges változásokként élhettek meg, tapasztalhattak az érintettek. Például nem mérhető számokban, milyen árnyalt, szerteágazó lelki hozadékai voltak annak, hogy nemcsak az oktatás szorult online térbe, de a diákok társas kapcsolatainak ápolása is.
Elhatalmasodott a bizonytalanság és fenyegetettség érzése a diákokon is, sokan kezdtek szorongani, depressziós tüneteket is produkáltak. És a tanulmányi eredményeket felmérő kutatásokból az sem derül ki – pedig lényeges összetevő –, hogy a gyerekek motivációja miként változott a távoktatás hatására, sőt, hogy egyáltalán, milyen lelki, szellemi, szociális, világlátásbeli tényezők határozzák meg a tanulásra ösztönző erőket.
Summa summarum, nem vitás, hogy több negatív hozadéka volt a távtanításnak, mint pozitív – bár utólag üdvözlendő következményekről is számoltak be pedagógusok, ilyen volt például, hogy bevitték a gyakorlatba az egyre elkerülhetetlenebb digitális tartalmakat.
Sok mindent vett el, de sok mindent adott is az online tanítás. Romániában például segített tisztábban látni: erőteljesen rávilágított a tanügy rendszerszintű hibáira, amelyeket nemhogy 8 hónap, de 8 év alatt sem lehetne megfelelően korrigálni. Legalábbis a hazai körülmények között, amelyek minden jel szerint továbbra is fennállnak.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!