Kiss Judit
2020. április 08., 08:222020. április 08., 08:22
2020. április 08., 08:322020. április 08., 08:32
Amire soha nem volt példa: ezúttal úgy következett be a tanügyi vakáció, hogy szinte észre sem vettük. Így lehetnek ezzel a diákok, a pedagógusok és a szülők is. Máskor óriási szakadék tátongott a számos tanórával, zsúfolt órarenddel terhelt mindennapok és a várva várt szabadság között – utóbbinak módfelett örvendtek a diákok és tanárok, a szülők nem mindig.
A járványhelyzet számtalan hozadéka közül az egyik, hogy amiként a legtöbbek számára egybefolynak a hétköznapok és hétvégék, úgy az iskolai időszak és a szünidő közt is aligha fedezhető fel különbség a bezártság miatt. De az is a mostani időszak következménye, hogy életünk megannyi területe vált a szokásosnál is jóval ingoványosabbá, bizonytalanabbá, és nem kivétel ez alól természetesen a tanítás sem.
A hazai tanügynek eleddig is számtalan megoldatlan gonddal kellett szembesülnie, évtizedek óta az jellemző, hogy sokkal inkább újabb meg újabb problémákat vetett fel, semmint hogy megnyugtató válaszokat adott volna. Ez a bizonytalanság pedig nem meglepő módon megnövekedett a járvány okozta helyzetben. Nem is csoda, hiszen a hagyományos, szemtől szembe történő oktatásnak is számos ingoványos pontja volt Romániában, hát akkor hogyne lenne temérdek instabil része a kényszerűségből, ad hoc módon bevezetett, online térbe szorultnak.
Az elmúlt hetekben bebizonyosodott, hogy a távoktatás esetlegesnek, kaotikusnak bizonyul. Számos pedagógus nincsen felkészülve rá, vannak diákok, akiknek nem áll rendelkezésére számítógép, a számonkérés és követés mikéntje ködbe vész.
Elhangzott, hogy ebben a rendkívüli helyzetben nem is új anyagok átadására és a számonkérésre kell helyezni a hangsúlyt, hanem arra, hogy ne szakadjon meg teljesen a kapcsolat tanár és diák, diák és iskolai közeg között. Ugyanakkor esete, iskolája, tanára, diákja válogatja, hogy milyen hatásfokkal zajlik a tanítás a virtuális térben. Bár keddi bejelentés szerint júliusban megtarthatják az érettségit, kisérettségit, és a tárcavezető viszonylag sűrűn nyilatkozgat ezt-azt, a bizonytalanság, hogy képzavarral éljünk, állandó.
Nem marad más tehát, mint nyugtázni: mivel a korábbi hullámzó változékonyságra a járványhelyzet okozta újabb rétegnyi bizonytalanság rakódott, az oktatási élet valamennyi szereplője leginkább önmagában bízhat. Abban, hogy jelen körülmények közt is igyekszik megtenni mindent azért, hogy életben maradjon a kapcsolat a tanuló és valami fajta tanulás között. És abban, hogy ha nincs a túlzsúfolt mindennapok, a túlterhelt tanrend diktálta erőltetett tempó, talán arra is idejük jut a gyerekeknek, amire korábban nem volt.
Sokan joggal okolták tanügyi rendszerünket amiatt, hogy nem hagy elég teret, időt a tehetség kibontakozására, figyelmen kívül hagyja, hogy ki miben jó: mindenki ugyanazon mérce szerint mérettetik meg minden tárgyból. Holott egyik gyerek zenében, a másik reál tantárgyakban, a harmadik tornában vagy a nyelvismeret terén tehetséges, a negyediknek kiváló a kézügyessége, és így tovább – és erre bizony édeskeveset figyelt a rendszer. Hátha ez az időszak arra is jó, hogy ki-ki abban fejlődjön, arra összpontosítson, amiben valóban tehetséges.
A mostani, sok tekintetben kiúttalannak tűnő helyzetet félig tele pohárként próbálják nézni sokan, akik azt mondják: a kényszerszituáció előnye, hogy van idő átgondolni, mérlegelni lényeges dolgokat, hogy belátóbbá, toleránsabbá tehet bennünket a megpróbáltatás. Sovány vigasz, de valószínűleg kövérebb bátorításban jelen pillanatban aligha reménykedhetünk. Ily módon például lehet bizakodni abban is, hogy az oktatásnak nem tesz rosszat a kényszerszünet, hiszen ha a káosz kavargása lelassul, talán tisztábban látszanak a rendszer hibái. És hátha így javítani is könnyebben lehet majd rajtuk.
Balogh Levente
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
szóljon hozzá!