Kiss Judit

Kiss Judit

Mire jó a kényszerszünet?

2020. április 08., 08:222020. április 08., 08:32

2020. április 08., 08:222020. április 08., 08:32

Amire soha nem volt példa: ezúttal úgy következett be a tanügyi vakáció, hogy szinte észre sem vettük. Így lehetnek ezzel a diákok, a pedagógusok és a szülők is. Máskor óriási szakadék tátongott a számos tanórával, zsúfolt órarenddel terhelt mindennapok és a várva várt szabadság között – utóbbinak módfelett örvendtek a diákok és tanárok, a szülők nem mindig.

A járványhelyzet számtalan hozadéka közül az egyik, hogy amiként a legtöbbek számára egybefolynak a hétköznapok és hétvégék, úgy az iskolai időszak és a szünidő közt is aligha fedezhető fel különbség a bezártság miatt. De az is a mostani időszak következménye, hogy életünk megannyi területe vált a szokásosnál is jóval ingoványosabbá, bizonytalanabbá, és nem kivétel ez alól természetesen a tanítás sem.

A hazai tanügynek eleddig is számtalan megoldatlan gonddal kellett szembesülnie, évtizedek óta az jellemző, hogy sokkal inkább újabb meg újabb problémákat vetett fel, semmint hogy megnyugtató válaszokat adott volna. Ez a bizonytalanság pedig nem meglepő módon megnövekedett a járvány okozta helyzetben. Nem is csoda, hiszen a hagyományos, szemtől szembe történő oktatásnak is számos ingoványos pontja volt Romániában, hát akkor hogyne lenne temérdek instabil része a kényszerűségből, ad hoc módon bevezetett, online térbe szorultnak.

Az elmúlt hetekben bebizonyosodott, hogy a távoktatás esetlegesnek, kaotikusnak bizonyul. Számos pedagógus nincsen felkészülve rá, vannak diákok, akiknek nem áll rendelkezésére számítógép, a számonkérés és követés mikéntje ködbe vész.

Elhangzott, hogy ebben a rendkívüli helyzetben nem is új anyagok átadására és a számonkérésre kell helyezni a hangsúlyt, hanem arra, hogy ne szakadjon meg teljesen a kapcsolat tanár és diák, diák és iskolai közeg között. Ugyanakkor esete, iskolája, tanára, diákja válogatja, hogy milyen hatásfokkal zajlik a tanítás a virtuális térben. Bár keddi bejelentés szerint júliusban megtarthatják az érettségit, kisérettségit, és a tárcavezető viszonylag sűrűn nyilatkozgat ezt-azt, a bizonytalanság, hogy képzavarral éljünk, állandó.

Nem marad más tehát, mint nyugtázni: mivel a korábbi hullámzó változékonyságra a járványhelyzet okozta újabb rétegnyi bizonytalanság rakódott, az oktatási élet valamennyi szereplője leginkább önmagában bízhat. Abban, hogy jelen körülmények közt is igyekszik megtenni mindent azért, hogy életben maradjon a kapcsolat a tanuló és valami fajta tanulás között. És abban, hogy ha nincs a túlzsúfolt mindennapok, a túlterhelt tanrend diktálta erőltetett tempó, talán arra is idejük jut a gyerekeknek, amire korábban nem volt.

Sokan joggal okolták tanügyi rendszerünket amiatt, hogy nem hagy elég teret, időt a tehetség kibontakozására, figyelmen kívül hagyja, hogy ki miben jó: mindenki ugyanazon mérce szerint mérettetik meg minden tárgyból. Holott egyik gyerek zenében, a másik reál tantárgyakban, a harmadik tornában vagy a nyelvismeret terén tehetséges, a negyediknek kiváló a kézügyessége, és így tovább – és erre bizony édeskeveset figyelt a rendszer. Hátha ez az időszak arra is jó, hogy ki-ki abban fejlődjön, arra összpontosítson, amiben valóban tehetséges.

A mostani, sok tekintetben kiúttalannak tűnő helyzetet félig tele pohárként próbálják nézni sokan, akik azt mondják: a kényszerszituáció előnye, hogy van idő átgondolni, mérlegelni lényeges dolgokat, hogy belátóbbá, toleránsabbá tehet bennünket a megpróbáltatás. Sovány vigasz, de valószínűleg kövérebb bátorításban jelen pillanatban aligha reménykedhetünk. Ily módon például lehet bizakodni abban is, hogy az oktatásnak nem tesz rosszat a kényszerszünet, hiszen ha a káosz kavargása lelassul, talán tisztábban látszanak a rendszer hibái. És hátha így javítani is könnyebben lehet majd rajtuk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.