Kiss Judit

Kiss Judit

Minőség helyett mennyiség

2022. január 18., 09:052022. január 18., 09:05

Már megint újabb változtatás? Ugyan mi végre? Mennyire lesz hosszú életű, és mikor írja felül egy következő? – tehetjük fel a költői kérdéseket az oktatás területén eltervezett, bevezetett, sűrűn egymást váltó módosítások hallatán. 

Az újratervezések gyakoriságához – kiváltképp a pandémia lassan két éve tartó ideje alatt – annyira hozzászokott már mindenki, hogy lassan immunissá váltunk, meg sem lepődünk, hogy szüntelenül átszabják azt, ami éppen érvényben van. Jól példázza a bukaresti tanügy-minisztérium, valamint a hazai oktatási gépezet működésének fonákságait az is, hogy legújabb módosító indítványként a tanév meghosszabbítását lebegtette meg a szaktárcavezető.

Aki csak érintőlegesen ismeri, követte a romániai oktatás elmúlt korszakát, legyint, hiszen pontosan tudhatja, újabb látszatintézkedésről lehet szó, ismét nem a valóban lényegit érintik a módosítási tervek. Ugyanis iskolarendszerünk egyik súlyos, számtalanszor felrótt hibája, hogy a mennyiséget helyezi előtérbe a minőség helyett. A célszerűre, a korszerűre való összpontosítás, az átadandó információmennyiség érdemi karcsúsítása még mindig nem történt meg, holott lassan évtizedek óta szüntelenül kérik az érintettek, a pedagógusok, szakértők, szülők, maguk a diákok is. Még mindig iszonyúan nehéz az iskolatáska, rengeteg a házi feladat, és irdatlan mennyiségű felesleges tudásanyagot próbálnak beleszuszakolni a gyerekek memóriájába.

Minőség helyett a mennyiségre helyezik a hangsúlyt. Ez történik most is: a járványhelyzet miatti kényszerű elmaradásokat a tanév meghosszabbításával pótolnák, arról pedig nem esik szó, hogy – amint az egyik oktatási szakértő hangsúlyozta – a jelenlegi hatalmas tananyagmennyiséget még a lehető leghosszabb, 200 napos tanévben sem lehetne eredményesen megtanítani a gyerekeknek. A hosszabbítás pedig nem biztosítja sem a diák, sem a pedagógus jóllétét, kreativitását, még a képességek fejlesztését sem, annál inkább növeli viszont a frusztrációt, a társadalmi szakadékokat, a kiégést. És így megy ez Romániában hosszú idő óta. Mindeközben szép lassan felnőnek egymás után az állandó módosításokkal és óriási, célszerűtlen tananyaggal „táplált” diákgenerációk, kiégnek, nyugdíjba mennek a pedagógusgenerációk, amelynek tagjai aktív éveik alatt nem részesülhettek megfelelő, korszerű, rendszerszerű továbbképzésekben. És egyelőre minden marad a régiben, a lényegi változások továbbra sem történnek meg, ehelyett haszontalan módosítások jellemzik az oktatás háza táját.

Úgy tűnik, továbbra is pusztán miniszteri szlogen marad, amit a tanév meghosszabbítása kapcsán a jelenlegi szaktárcavezető ismételget, pontosan úgy, ahogyan elődei hangoztatták mindenféle kontextusban, tartalom és pozitív következmény nélkül: „érvként fogom felhozni az érintettekkel folytatandó egyeztetéseken más országok példáját, amelyek oktatási rendszere rendkívül eredményes”. Mi pedig várjuk, vajon mikor fog Románia tanügye bár távolról köszönő viszonyba kerülni a „más országok példájával”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.