Kiss Judit

Kiss Judit

Mindennapi medvéink, mindennapi tévedéseink

2019. május 15., 08:362019. május 15., 08:39

2019. május 15., 08:362019. május 15., 08:39

Hogy mi minden húzódik a fölöttébb összetett, folyton napirenden lévő medvekérdés mélyén és mögött, abban igencsak könnyen eltévedhet az, aki tisztábban akar látni az okok, okozatok és megoldási lehetőségek labirintusában.

Hosszú évek óta okoz fejtörést a kisembernek éppúgy, mint a politikumnak, hogy a nagyvad Erdély, a Székelyföld számos településén gyakorta merészkedik túlságosan közel az ember életteréhez, veszélyeztetve a lakosok háza táján élő állatokat és persze magát a természetben kiránduló, vagy akár csak a falu határában, utcáin járkáló embert. Hogy hányféle tényező eredményeként fajult idáig a helyzet, és milyen megoldások kínálkoznak a korántsem feszültségmentes helyzet orvoslására, arról immár könyvtárnyi elképzelés született az elmúlt években.

Az távolról is látszik, hogy a medveügyben szekértáborokba tömörülnek a véleményformálók, egymásnak feszülnek az érdekek, egymásra mutogatnak azok, akik elsősorban az emberek épségét, érdekeit védelmeznék és azok, akik legalább ennyire a nagyvadakét is. Az is tény, hogy az erdőirtások miatt szűkül a barnamedve élettere, ezért a lakott települések közelébe húzódik. És aztán mi, emberek is sokféleképpen viszonyulunk a helyzethez: akadnak, akik nyereség reményében leszedik a nagyvad elől az erdőben a táplálékául szolgáló gyümölcsöt, akadnak, akik turistalátványosságként húznak hasznot belőle, emiatt etetik és emberközelbe csalogatják, és persze akadnak, akik mindeközben kétségbeesett erőfeszítéseket tesznek azért, hogy távol tartsák féltve őrzött háziállataiktól, háztartásuktól, akadnak, akik szigorúbb rendeletekkel szabályoznák a helyzetet. Egy szó mint száz, korántsem lehet fehéren-feketén látni vagy láttatni a medvekérdéshez való viszonyulást Romániában, és úgy tűnik, az ember ebben az összetett kérdésben sokszor nem tudja, hol a helye, mi a szerepe, a tennivalója, sőt, talán azt sem, hogy mit szeretne elérni.

Kitűnően illusztrálja a medveügyet gyakorta övező tehetetlenséget, bizonytalanságot és meggondolatlanságot az az eset, ami két napja látott napvilágot a sajtóban. (Egyébként szinte mindennaposak a medvetámadásokról, vagy a nagyvadhoz való nem megfelelő emberi viszonyulásról szóló hírek. Mindennapi medvéink, mindennapi tévedéseink…) Történt, hogy tavaly a háromszéki Sepsibük­szád közelében elütött a vonat egy medvebocsot, a súlyosan sérült állatot a Focșani közelében található rehabilitációs központba szállították, ott valamennyire meggyógyították. Eddig rendben is lenne a dolog, viszont ami ezután történt, az ékesen példázza, mennyire felületesen gondolják át az illetékesek, mit is kellene tenni: visszavitték az állatot oda, ahol elütötte a vonat, és a környékbeli erdőben szabadon engedték. Adja magát a józan megközelítés, amit a helyi vadásztársaság elnöke is felvillantott: ez a megoldás senkinek sem jó, sem a medvének, sem a közelben lakóknak. Hiszen egy sérült nagyvad már nem képes boldogulni természetes közegében, nem tud élelmet szerezni, és annak is nagy a valószínűsége, hogy megöli a többi medve vagy a juhászkutyák. Ha pedig mégis életben marad, a könnyebb élelemszerzés reményében beszokik a faluba, így az ott élők életét keseríti meg.

Az okos, dönteni képes ember számtalanszor cselekszik és gondolkodik sután és nem megfelelőképpen az oktalan állat helyett is. Legfőbb ideje lenne, hogy végre olyan lépéseket tegyenek valakik a medvekérdésben, amely legalább egy jottányival javítja a helyzetet, tágítja, biztonságosabbá teszi az életteret. Emberét és medvéét egyaránt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Démonizálástól a ravasz meghúzásáig

Vélhetően sokan örülnénk annak, ha Donald Trump esélyei az idei elnökválasztás megnyerésére nem attól nőttek volna meg, hogy a rá kilőtt puskagolyó éppen csak a fülét súrolta, így túlélte az ellene elkövetett merényletet.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar EU-elnökség: erős diplomáciai kezdés, erős ellenszél

Sikerült elérni, hogy igencsak nagyot szóljon a soros magyar EU-elnökség első hete, Orbán Viktor Kijevtől Moszkván és Pekingen keresztül Washingtonig tartó körútja és a Patrióták Európáért EP-frakció megalakítása azóta is vezető téma a világsajtóban.

Makkay József

Makkay József

Többet ér a medve élete, mint az emberé

Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a környezetvédők bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Foci-e a futball?

Egy korábbi, a 2018-as világbajnoki döntő után megszülető írásomban feltettem az első látásra ügyefogyottnak tűnő kérdést: Kik nyerték meg a focivébét?

Balogh Levente

Balogh Levente

Konzultációs színjáték, elnökválasztási figyelemelterelés

A közmondásból ismert helyzetbe hozta magát Macrel Ciolacu miniszterelnök az elnökválasztás időpontjáról kezdeményezett egyeztetéssel: megásta a vermet a koalíciós partner liberálisoknak, majd ezt követően határozott, peckes léptekkel belegyalogolt.

Makkay József

Makkay József

A zöld álmok és a való élet viszonya

Nem fogjuk túlélni ezt a ,,zöld őrületet” – fakadt ki idén tavasszal egy francia traktoros tüntető Párizs külvárosában, amikor az újságírók arról faggatták, mi a gazdákra leselkedő legnagyobb veszély.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Bukás

Mint általában oly sokszor, a nemzeti kisebbségek nyelvén tanuló diákok román nyelv és irodalomból írt érettségi dolgozatainak javítása körüli mizéria közepette sem könnyű rámutatni a felelősökre, viszont azért mégsem annyira bonyolult a képlet.