2009. december 18., 13:152009. december 18., 13:15
Ezt nem én mondom, hanem egy Shauna Wilton nevű kanadai politológus, aki szerint a kis kék játékmozdony történetében hemzsegnek a politikailag teljesen inkorrekt elemek. Például a Kövér Ellenőr a gaz kizsákmányoló, aki agyondolgoztatja a vonatokat, ám utóbbiak még így is jobb társadalmi helyzetben vannak a munkásoknál.
Természetesen a kislányvonatokat is hiányolja, emellett azt is sérelmezi, hogy minden egyéni kezdeményezést visszanyesnek, mert hogy azok csak rosszul sülhetnek el, igazolva ezzel azt a – Wilton szerint – konzervatív álláspontot, hogy „bármilyen változás megzavarja a dolgok természetes rendjét.” Nos, Wilton aszszony már ez utóbbi kijelentése miatt is nyugodtan visszaadhatná politológus diplomáját, merthogy ennek a felfogásnak annyi köze van a konzervatív elvekhez, hogy a baloldali sztereotípia szerint így gondolkodnak a konzervatívok. Minden esetre bájos, hogy a szabadság bajnokai továbbra is cenzori dühvel rontanak neki minden olyan irodalmi alkotásnak, ami nem felel meg az általuk vallott nézeteknek. Persze lehet, hogy inkább át kéne írni a mesét, hogy megfeleljen a Wilton-félék kényes ízlésének.
A Kövér Ellenőrt deportálni kell, a hatalmat pedig a munkások vezetőinek kezébe kell adni, akik majd felülről jól megszervezik a tervgazdaságot. Vezessük be a női kvótát, ezentúl a mozdonyok fele lány lesz, még ha nem is értjük, ennek mi az értelme. És vigyünk bele olyan korszerű fordulatokat is, hogy Thomas hirtelen szerelemre robban Percy iránt, a mesetörténelem aranybetűs napja lesz, amikor elcsattan az első meleg mozdonycsók.
A Kövér Ellenőrt pedig végül mégiscsak rehabilitálják, mert közben nővé operáltatja magát. De nemcsak a külföldi meseirodalomban kell tisztogatni, itt van a bőséges magyar termés is. Mátyás király és az okos lány története maradhat, a félig meztelen csaj ugyanis úgy viselkedik, mint egy modern valóságshow-hős. De Móra Ferenc ravasz rókacsaládról szóló meséjét, a Csilicsali Csalavári Csalavért például azonnal be kell tiltani, mert rossz színben tünteti fel a vörösöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.