Pataky István

Pataky István

Liberális kannibálok

2021. július 22., 09:322021. július 22., 09:32

Azt már megszoktuk, hogy a hárompárti bukaresti koalícióban a vita, az egymásnak való üzengetések, a kölcsönös vádaskodás olyan természetes, mint a levegővétel. Szinte nincs olyan intézkedés, amely ne váltana ki valamiféle kritikát valamelyik hatalmon lévő formáció részéről. Az ellenzék tevékenysége meg sem közelíti hatékonyságban a kormánykoalíció belső háborúskodásának hatását a bizalomvesztés tekintetében.

Ezt az önsorsrontó pártközi harcot egészíti ki az őszi kongresszusára készülő Nemzeti Liberális Párt (PNL) kerten belüli leszámolósdija. A Ludovic Orban jelenlegi pártelnök és kihívója, Florin Cîțu kormányfő nemes vetélkedéseként meghirdetett meccse a PNL vezéri pozíciójáért olyan párbajjá nőtte ki magát, ahol az egyik félnek politikai hullaként kell végeznie. A két politikus természetesen nem a nyílt terepen egymással szemben álló célzást választotta, hanem az ügyeskedő, háttéralkukkal élő, a törvénytelenség, avagy annak határán mozgó iszapbirkózást.

Most tekintsünk el azoktól az övön aluli ütésektől, amelyekkel a két tábor, de főleg Cîțu gyorsan köpönyeget váltó opportunistái éltek, s maradjunk annál a botránynál, amely súlyos következményekkel kellene járjon egy magát brüsszelinél is brüsszelibb liberális demokráciaként hirdető országban. Egy, a sajtó által megszellőztetett dokumentum szerint a miniszterelnöki hivatal alkalmazottjai állítottak össze egy útmutatót a miniszterelnök párton belüli kampányára vonatkozóan. Azaz – állítja ezúttal joggal az ilyen technikákban régiséggel rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD) – Florin Cîţu miniszterelnök kormányzati, állami erőforrásokat használ fel azért, hogy elnyerje a PNL elnöki posztját. Ha ez igaz, a kormányfő eljárása korrupciós bűncselekmény.

Állítólag két hölgyről van szó, akiket gyakorlatilag azért alkalmaztak állami pozícióba, hogy Cîţu PNL-en belüli kampányán dolgozzanak. Minderre akkor derült fény, amikor kétéves börtönbüntetése letöltése után szabadult Liviu Dragnea. A szociáldemokraták egykori rettenthetetlen vezére elleni fő vádpont az volt, hogy évekkel ezelőtt, még a Teleorman megyei tanács elnökeként alkalmazott az általa vezetett hivatalhoz tartozó egyik intézménynél két hölgyet, akik tulajdonképpen a PSD-nek dolgoztak. Idézzük fel picit az akkori médiacirkuszt, egyes „civil szervezeteket” képviselő figurák hisztérikus rohamait, és persze a korrupcióellenes ügyészség (DNA) azonnali akcióba lépését. Mi történik most? Huzavona a dokumentumokon szereplő aláírásokról, a miniszterelnök érintettségéről, miegymásról. A DNA tán épp nyári szabadságát tölti.

A helyzet az, hogy a PNL-en belül zajló kannibalizmus elérte azt a szintet, amikor vezéráldozatot követel. Ahhoz túl sok érdek fűződik, hogy Cîţu ne jusson Dragnea sorsára, bármi is derüljön ki a hivatali visszaélésre, korrupcióra utaló dokumentumokról. A PNL viszont ilyen tempóban őszig felfalja önmagát. Liberális magánügy lenne mindez, ha nem vonna maga után egy újabb, elhúzódó kormányválságot.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.