2011. november 08., 09:272011. november 08., 09:27
Miközben ugyanis a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött megállapodás lényege éppen az, hogy a kormány nem növelheti a közpénzből finanszírozott illetményeket, a kabinet tagjai úgy lebegtetik meg a jövő áprilisi emelések eshetőségét, mintha a hivatalnokok és a kisnyugdíjasok már holnap leshetnék a bankszámlájukat, illetve a pénzes postást, mert immár bizonyos, hogy nő az illetményük összege. Holott az emelés ténye még enyhén szólva is bizonytalan, hiszen azt is megjegyzik, hogy az emelés csak akkor következhet be, ha azt a gazdasági körülmények megengedik.
Minderről a klasszikus meghívószöveg juthat az ember eszébe, miszerint „Vasárnap este buli lesz, ha eső nem lesz. Ha lesz, nem lesz.” Persze a kormány abból dolgozik, amije van: jövőre választási évet írunk, márpedig megszokhattuk, hogy a választásokat megelőző időszakhoz úgy hozzátartozik az állami illetmények és a nyugdíjak megemelése, mint a villámláshoz a dörgés. Jelenleg viszont az államkasszában nemhogy a bérek megemelésére, de még a jelenlegi illetmények kifizetésére is alig akad pénz, és igencsak kétes, hogy fél év múlva jobb lesz a helyzet.
Az ígéret ugyanakkor még nem kerül pénzbe, a kormány pedig most abban bízik, hogy a pozitív fejlemények megvillantása ha nem is növeli a támogatottságát, de legalább valamelyest lassítja a népszerűsége csökkenését. Jeffrey Franks IMF-főtárgyaló is nyugodtan egyezhetett bele az emelés eshetőségébe, hiszen az semmilyen konkrétumhoz nem kötődik. Ugyanakkor talán a nemzetközi pénzintézet illetékesei is úgy gondolkodnak, hogy a bizonytalanságnál, vagyis egy kiismerhetetlen új kormánynál még a csapnivaló, de mégis jól kiismert kabinet is jobb, hiszen a PDL–RMDSZ-kormányról már bebizonyosodott, hogy gyakorlatilag kritikátlanul hajtja végre a Valutaalap megszorításokra vonatkozó utasításait.
A béremelés tehát igencsak bizonytalan – az euróövezet és a világgazdaság problémái közepette nehéz lesz épp Romániában előteremteni a szükséges pénzeket, ha pedig mégis, azokat talán a gazdaság talpra állításában lenne ésszerűbb felhasználni. Igaz, nem először fordulna elő, hogy a politikai érdek felülírja a józan eszet.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.