2011. március 08., 10:172011. március 08., 10:17
Induljunk ki abból, hogy nem kell a rosszindulat mentén értelmezni és kezelni az RMDSZ oldalán megfogalmazott álláspontot, miszerint az állampolgárság megszerzéséhez szükséges iratcsomóknak az iskolaépület valamelyik irodájában, vagy termében való összeállítása az ezzel kapcsolatos ügyintézés azonos volna a politikai cselekedettel.
Szerintem nem az, viszont a körösfői „esetből” én inkább a jóindulatú féltést, a támadási felület kiküszöbölését vélem kiolvasni. Hiszen nehezen hihető, hogy a Riszeg alatti községnek éppen azt az alpolgármesterét vezérelné a rosszindulat, aki minden magyar ügy közismerten elkötelezett mozgatója – meg is hurcolták érte rendesen! –, és Baróti Szabó Dávid szavával élve: a dolgok egyik legfőbb támasza.
Ugyanakkor egy kicsit az is nehezen hihető, hogy az RMDSZ parlamenti frakcióvezetőjének ügyvédi szakképzettsége okán kikért véleményébe ne elegyedne egy kis politikai vonatkozás. Az RMDSZ oldalán ez esetben megszólalók iránt fikarcnyi bizalmatlanságot sem táplálok, de nem téveszthetem szem elől azt, hogy például a Királyhágón túl minő RMDSZ–EMNT-birkózás folyik arról: ki vigye dűlőre a honosítás ügyintézését.
Olyan körülmények között, hogy a magyar kormány márpedig eléggé félreérthetetlenül az EMNT – mint civil szervezet –, valamint a demokrácia-központok – mint végrehajtó civil intézményrendszer – hatáskörébe utalta azt. S bár a széki „eset” más indítékokat is sejtet, az értelmezéseknek és kisebb gubancoknak semmiképp sem szabad oda fajulniuk, hogy a magyar állampolgárság meg- vagy visszaszerzésére vágyókat zavarba ejtse, netán egymásnak ugrassza, vagy a nemzetegyesítés újabb valóságától elriassza. Ha viszont valahol nincs arra alkalmas helyiség, kicsit értelmetlen az iskolától, esetleg óvodáktól mint kőből-fából épült házaktól, azok valamelyik irodájától – politikával való összevegyülésre hivatkozva – ódzkodni, hiszen akkor helyhatósági, illetve parlamenti választást-szavazást sem szabadna azokban tartani. Mert ez utóbbi cselekmény már valóban kimeríti a politikai tevékenység fogalmát.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.