2012. május 11., 10:452012. május 11., 10:45
Jó példa erre a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem és a közalkalmazotti bérek megszorítások előtti szintre való visszaemelésének ügye. Miután meglepetésként érte az ellenzéki pártokat, hogy a magyar karok létrehozása miatt benyújtott bizalmatlansági indítvány megbuktatta a kormányt, azzal kellett szembesülniük, hogy a lépés nagyon rossz üzenet a demokratikus partnerek felé, hiszen egyértelműen kisebbségellenes élű intézkedésről lévén szó, igencsak rossz színben tüntette volna fel az új kormányt, ha tényleg visszavonja a magyar karok létrehozásáról szóló kormányhatározatot.
Ezért amolyan köztes megoldásként csak a rendeletet felfüggesztő bírói ítélet elleni fellebbezést vonta viszsza, hogy így időt nyerve próbálja meg egyszerre kielégíteni a sovinizmusra fogékony szavazóit és elhitetni európai partnereivel, hogy nem magyarellenes. A béremelés ügye sem megy simán: az IMF csak akkora emelést hajlandó jóváhagyni, amennyire a költségvetési egyensúly veszélyeztetése nélkül előteremthető a pénz. Így csak az első részlet tűnik bizonyosnak, a többi az ígérgetések ellenére homályba vész.
Ha mindez nem lenne elég, a kormányfő személyzeti politikája sem bizonyult a legszerencsésebbnek. Két miniszterjelöltet összeférhetetlenség miatt még kinevezésük előtt „kilőttek”, most pedig Ioan Mang oktatási miniszter plágiumügye hoz jó eséllyel újabb álmatlan éjszakákat a kormányfőnek. Arról nem beszélve, hogy máris megkérdőjelezhető a kabinet demokratikus elkötelezettsége: Ponta nekiment a köztévének, a kormánypártok pedig saját pillanatnyi előnyüket bebetonozandó, az arányosságot kiiktató választási rendszert akarnak az országra kényszeríteni.
Márpedig mindez így együttvéve, kevesebb, mint egy hét alatt nem éppen dicsőséglistára kívánkozó teljesítmény, és egyelőre beigazolni látszik azt a feltevést, hogy a PDL és az RMDSZ jobban járt azzal, hogy ellenzékbe került. Most ugyanis páholyból nézhetik, ahogy az USL kormányra kerülve meglehetős hatékonysággal járatja le saját magát.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.