Kiss Judit

Kiss Judit

Kölcsönös bizalmatlanság

2021. október 06., 10:002021. október 06., 10:00

Függetlenül attól, hogy kormánybuktatás zajlik-e éppen, vagy sem, egymás torkának esnek-e a nagyközönség számára aligha érthető érdekek mentén a különböző pártok, irdatlan zűrzavar, fejetlenség uralkodik Romániában szinte minden területen.

Mindenki számára nyilvánvaló, hogy a pandémia kezdete óta káosz tapasztalható a járványügyi intézkedések terén, ami most, a negyedik hullámban talán még érzékelhetőbb, mint korábban.

Naponta módosulnak a rendelkezések, a meglévő, épp aktuális szabályozások nem eléggé világosak, a hatóságoknak pedig kusza, ellentmondásos és homályos a járványról, az oltásokról, a veszélyekről és a biztonságról szóló kommunikációja. És míg a politikai porondokon bizalmatlansági indítványokról, ilyen-olyan kormánykoalíciókról, hatalmi harcokról van szó, addig az egyszerű választópolgár a szenvedő alanya mindannak, ami felső szinteken eldől. Az, hogy meglehetősen sűrűn cserélődnek a kormányok – bár paradoxnak hangzik –, az állandósulni látszó instabilitás érzését kelti és tartja fenn.

Mindeközben a hatóságok nem veszik tudomásul, hogy az emberek nem adnak hitelt az intézkedéseiknek, hogy ebben az országban a felmérések szerint évtizedek óta nem bízik a „nép” abban, ami fentről jövő döntés, rendelkezés. Egy friss közvélemény-kutatás eredményei azt mutatják, ebben az évben is nagymértékben nőtt az elégedetlenek tábora: már a lakosság csaknem 80 százaléka gondolja azt, hogy rossz irányba tart Románia. És ahogy a hatóságok kommunikációjából kiviláglik, bizony ők is kétkedően, gyanakvóan viszonyulnak a polgárokhoz, így kölcsönös a bizalmatlanság. Aminek sajnos pozitív hozadéka nem lehet, csak szomorú eredménye, pláne a pandémia (és ráadásul kormányválság) sújtotta időszakban, amikor az egyszerű ember azt sem tudja, mihez igazodjon a mindennapokban.

A mindennapi életünkben állandó az esetlegesség és bizonytalanság. Hogy csak néhány példát említsünk: nem tudni, milyen gyakran és miként tesztelik az iskolásokat, az sem derül ki egyértelműen, hogy a magas fertőzöttségű településeken végül is kell-e köztéren maszkot viselni. De persze azt se tudni, voltaképpen ki-kik a felelősek azért, hogy ebben az országban rövid idő alatt a sokadik – ezúttal a konstancai – kórháztűz követelt halálos áldozatokat, és hogy melyik pillanatban történhet újból tragédia az egészségügyi intézményekben emberi mulasztás, szabályok be nem tartása miatt.

Az államelnök azt mondta, a koronavírus-világjárvány miatti nyomás alatt az egészségügyi rendszer évtizedek óta fennálló hiányosságai és hibái minden eddiginél drámaibb módon kerültek előtérbe. És akkor újból, sokadszorra elsütötte azt a rendkívül kiüresedett, tartalmatlan szlogent, miszerint „minél gyorsabban végre kell hajtani a rendszer mélyreható reformját”.

Hogy a rendszer és a romániai viszonyok „mélyreható reformjához” mi mindenre lenne szükség, abba szédületes belegondolni. Egyvalami bizonyos: a soron következő regnáló hatalmaknak gőzerővel azon kellene dolgozniuk, hogy bár részben a stabilitás benyomását keltsék, és jottányit helyreállítsák a bizalmat a hatóságok és a „nép” között.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.