Pataky István
2021. április 22., 09:04
2021. április 22., 09:04
Tíz napot tartott a közel négy hónapja hatalomra került hárompárti koalíció által bemutatott első, de bizonyosan nem utolsó kormányválság. A most átmeneti nyugvópontra jutott háborúskodás a látszat ellenére elhanyagolhatóan kis mértékben szólt Vlad Voiculescu miniszterről, az egészségügy tárca működéséről. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egymásnak bemutatott erőfitogtatását láthattuk valójában. Mindkét formáció belső választások előtt áll, a pártelnöki posztra pályázók éles konfliktushelyzetben próbálták megmutatni, mire képesek.
Ki nyert, és ki vesztett a csetepatén? Az USR nem lacafacázott, politikai atombombával fenyegette meg a koalíciót, amikor az általa delegált tárcavezető menesztése miatt a miniszterelnök lecserélését követelte, ami tulajdonképpen kormányváltást jelentett volna.
A koalíciós válságot előidéző igényt a Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártját (PLUS) épp hivatalosan is az USR-be olvasztó Dacian Cioloș közölte először. A koronavírusos fertőzöttsége miatt házi karanténban lévő politikus nyilván tisztában volt azzal, hogy Florin Cîţu leváltása lehetetlen küldetés, de a garantáltan vesztes csatát Dan Barnának kell megvívnia, lévén fitt és egészséges. Cioloș a bejelentés nyomán lelépett a színről. Barna pedig – az USR híveinek megrökönyödésére – kedden egy lényegtelen, a jelenlegi helyzethez képest semmi újat nem hozó koalíciós egyezségkiegészítéssel ismerte el pártja vereségét. Ebből a kudarcból Barnának szinte lehetetlen a visszaút. Tágra nyílt ellenben a kapu a háttérből taktikázó Cioloș előtt a pártegyesítést követő USR-kongresszuson.
Cîţu ugyan kétszer is meggondolja ezután egy minisztercsere kezdeményezését, a mostani csatát viszont megnyerte, és ez elég a bejelentkezéshez a PNL elnöki posztjára esélyesek közé az ősszel esedékes pártkongresszuson. Annyira persze nem erősödött meg a rockerként is emlegetett gyors beszédű kormányfő, hogy ő maga határozzon a jelöltség felvállalásáról. Azt majd Klaus Iohannis dönti el helyette a Cotroceni-palotában egy tengerparti nyaralás vagy hegyekben eltöltött hosszú hétvége után.
A pillanatnyi állás alapján a PNL és Cîţu nyert, az USR s főleg Barna vesztett a tíznapos operettválság nyomán. Az összkép azonban egészen mást mutat. Egy magát folyamatosan alulmúló, az alacsony választói aktivitás miatt már eddig is csak minimális felhatalmazással rendelkező politikai réteg infantilis harakirikísérletei ezek, amelyekre saját magukon kívül senki nem kíváncsi.
Friss felmérések szerint a népszerűségükből újabb százalékpontokat veszítő kormánypártok nem tudnának többséget alkotni a parlamentben, ha most tartanák a megmérettetést. Cătălin Drulă szállításért és infrastruktúráért felelős miniszter a minap zombipolitkusnak nevezte a miniszterelnököt. Még egy-két ilyen egymást lejárató, öncélú válságosdi, és az egész koalíció magára veheti a kormányfőre aggatott jelzőt. Élőhalottá válik.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
Rostás Szabolcs
Kialakult az év végi romániai államfőválasztás részvevőinek mezőnye, immár tudjuk, hogy a parlamenti pártok kit küldenek harcba a Cotroceni-palotáért, illetve kik indulnak kisebb alakulatok színeiben vagy függetlenként.
1 hozzászólás