2011. június 02., 10:052011. június 02., 10:05
Mitică ligája ennek ellenére nagy népszerűségnek örvend, és valószínűleg zavartalanul folydogált volna a maga dâmboviţai medrében, ha az a pimasz európai futballvilág nem köp bele.
A hat éve egy giuleşti-i spekuláns karmai között vergődő FC Temesvár és a Mitică ligájának egyik alapító tagja által mesterségesen életben tartott Besztercei Gloria kizárása alapjaiban rengeti meg ezt a sajátos módon idillikus világot. Az igazságot szolgáltató lovaggá Viorel Duru lépett elő, aki a licencadó bizottság fejeként a gazdasági rendellenességek és tartozások miatt száműzte az élvonalból a bajnoki ezüstérmes temesváriakat, akik emiatt a Bajnokok Ligája-szerepléstől is elesnek. A jogerős döntés szigorúságát jelzi ugyanakkor, hogy a beszterceieket kevesebb mint 100 ezer eurós adósság miatt sorolják vissza az alsóbb osztályba.
Duru – neve jelentésével összhangban – keményen az asztalra csapott, mert ennek messzire kellett elhallatszania. Munkaadóját, a román szövetséget az európai szervezet már megdorgálta a licencadások során tapasztalt rendellenességek miatt, és ultimátumot is adott: újabb szabálytalanságok esetén súlyos pénzbüntetésre számíthat, és Európa kapui is bezárulhatnak. Mitică ligájában ez már zsarolásnak számít, és bizony ez az a nyelv, amelyet a Dâmboviţa mentén is megértenek.
Azt azonban merész dolog lenne kijelenteni, hogy két főszereplő kiiktatásával véget érne a népbutító szappanopera. A legijesztőbb éppen Duru kijelentése, aki nem szégyellte kimondani: büszke arra, hogy ezúttal betartották a szabályokat. A hős lovag nyilatkozata hallatán rossz belegondolni, mi történhetett az elmúlt húsz évben a bizottságok irodáiban, és elképzelhetetlen, mi garantálhatja azt, hogy a szabályokat a jövőben is betartják. Mert ahogy a sokat látott Cosmin Contra is fogalmazott: ha a szabálykönyv betűi mindenkire egyformán vonatkoznának, akkor Románia futballbajnokság nélkül maradna.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!