2012. július 23., 09:072012. július 23., 09:07
Mivel azonban nem ökölvívásról van szó, hanem egy csaláson ért román politikus felelősségre vonásáról, nem enynyire egyértelmű az ügy, hiszen nem a sportszerűség szabályai érvényesülnek. Már csak azért sem, mert a Pontának kedvező „pontozó bírót” , azaz az oktatási minisztérium alárendeltségébe tartozó Országos Etikai Bizottságot épp a plágiumvádak vizsgálatának megkezdése előtt nevezte ki az ügyvivő oktatási miniszter, „megbízható” tagokkal cserélve le az addigi gárdát.
Így nem is meglepő, hogy teljesen rendben levőnek találta a disszertációt, annak ellenére, hogy korábban az egyetemi címeket hitelesítő testület, most pedig a doktori címet kiadó Bukaresti Egyetem etikai bizottsága is egyértelműnek minősítette a plágium tényét. Mint ahogy az is természetesnek nevezhető a kormány eddigi gyakorlatát ismerve, hogy az oktatási miniszter csakis a kormánybeli – és ami még fontosabb, pártbeli – főnökét tisztára mosó verdiktet hajlandó figyelembe venni.
Ponta is hozta a formáját, amikor a Bukaresti Egyetem etikai bizottságának döntését politikai alapúnak nevezte, bár ennek apropóján azért fölmerülhet a kérdés, hogy akkor az egyetemi címeket hitelesítő testület döntéshozatal előtti feloszlatása, illetve az Országos Etikai Bizottság tagjainak lecserélése vajon milyen természetű lépés volt? Ha valóban elmarad a felelősségre vonás, az nem csupán Pontát, hanem az egész országot érintő kihatásokkal járhat.
A kormány eddigi tevékenységével máris megingatta az országba vetett bizalmat, most pedig jó úton vagyunk afelé, hogy a világ kancelláriáin Romániát csak azon országként emlegessék, ahol hivatalban maradhatott egy csaló kormányfő. (Akinek erkölcsi „nagyságát” az is jól illusztrálja, hogy miután a MOGYE magyar karának megtorpedózásával került hatalomra, most, a magyarok voksaiért kuncsorogva a magyar vonal fontosságát hangsúlyozza.) Ha Ponta plágiumügye most lezárul, akkor az ország hitelessége szenved kiütéses vereséget.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.