Pataky István

Pataky István

Kisebbségi szélmalomharc Európában

2022. július 07., 08:512022. július 07., 08:51

Az elmúlt öt év romániai kisebbségvédelmi fejleményeiről tájékoztatta nemrég az RMDSZ delegációja az Európa Tanács illetékes szakértői testületét, amely június végén Romániába látogatott.

A nyelvi jogok tekintetében visszalépést jelentő román közigazgatási kódex, az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásának leállása, a már visszaszerzett tulajdonok visszaállamosítása, a nyelvhasználattal kapcsolatos jogalkalmazás, az úzvölgyi események kivizsgálásának ügyészségi lezárása bármiféle bűncselekmény megállapítása nélkül, a marosvásárhelyi római katolikus iskolát létrehozó kormányrendelet diszkriminatív megsemmisítése került egyebek mellett a sérelmi kosárba.

Ezt egészítette ki a Bálványos Intézet és az Advocacy Group for Freedom of Identity szakmai szervezetek képviselőinek „kiegészítő”, úgynevezett árnyékjelentése Románia országjelentéséhez.

Az emberi jogok védelme tekintetében korábban komoly sikereket elérő Európa Tanács talán az egyetlen olyan szervezet az öreg kontinensen, amely még komolyan veszi, érdemben igyekszik foglalkozni az őshonos nemzeti kisebbségekkel. Csakhogy nem az Európai Unió intézménye. Brüsszelben komoly arccal meghallgatják szakértőiket, elolvassák jelentéseiket, s a témától függően egy vaskos dossziéba helyezik, avagy kukába hajítják írott megállapításaikat. Az EU ugyanis nagyjából a komoly válságot előidéző migrációs válság terebélyesedésének pillanatától kimondatlanul ugyan, de gyakorlatilag „meghaladottá” nyilvánította az őshonos nemzetiségekkel kapcsolatos ügyeket.

Arra még jó lehet a téma, hogy az Európai Parlamentben egy-egy csinos állásfoglalást megszavazzanak, a következő, lényegi, jogi, vagy legalább politikai következményekkel járó lépésre viszont már nincs igény. Ezt a hozzáállást tükrözte a nemzeti kisebbségek védelmét szolgáló jogalkotás megindításának elutasítása tavaly januárban. Az Európai Bizottság felesleges nyűgnek, potenciális feszültségforrásnak tartotta azt a kérdést, de szokásához híven mellébeszélt a polgári kezdeményezés megbuktatásának indoklásakor.

Azóta a helyzet lényegesen romlott. Oroszország agressziója után a nemzeti kisebbségeit éveken keresztül kelet-európai szinten is példátlan módon diszkrimináló, az anyanyelven történő oktatást gyakorlatilag felszámoló Ukrajna hirtelen „az európai demokrácia és értékrend” bástyájává vált, amely most ostrom alatt áll.

A háború Európa egészét sújtó kihatásai miatt olyan társadalmi feszültégek várhatók az elkövetkező hónapokban, amelyek az EU-t egy újabb mély válságba sodorhatják. Nemzeti kisebbségi jogsérelmek iránt ma valószínűleg akkor lenne valós érdeklődés Brüsszelből, ha azokat valamilyen formában Oroszországhoz lehetne kötni, vagy fegyveres konfliktusba torkollnának. Egyiket sem kívánjuk az erdélyi magyar közösségnek.  

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.