VEZÉRCIKK – A szurkolókat és a szakembereket is megosztó, skizofrén állapotot teremtett a hazai élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban a Steaua körüli márkavita.
2017. április 05., 23:392017. április 05., 23:39
Különösen azóta, hogy George Becali futballklubját már hivatalosan is FCSB néven jegyzik, miközben a legfelsőbb bíróság 2015-ös döntése miatt a csillagos emblémát „visszaszerző” katonai sportklub (CSA) újjáélesztett labdarúgó-szakosztálya még csak a negyedik osztályban való szerepléssel kacérkodik.
Miközben a harmincmillió euróra becsült jelkép és név használati joga elsősorban a szurkolók szempontjából mérvadó, a dicsőséglista birtoklásának már sport- és gazdasági tétje is van. Emiatt is öntött olajat a tűzre Răzvan Burleanu, a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) elnöke, amikor kijelentette, hogy a Steaua történelmi sikereit – így az 1986-os BEK-győzelmet is – változatlanul a piperai üzletember alakulatának tulajdonítják, mint ahogyan szerinte az UEFA is hasonlóképpen fog eljárni. Ez a nemzetközi kupasorozatok szempontjából óriási jelentőséggel bír, hiszen a „futballértéket” számszerűsítő rangsorokban az ország koefficiensén túl a klubok teljesítményét is figyelembe veszik a kiemelésekkor. A 2018–2019-es szezonban várható változások miatt pedig hatványozottan megnő az egykori sikerek jelentősége a Bajnokok Ligája sorsolásain.
A szurkolók egy része úgy tekint a dicsőséglistára, mint a márka szerves részére, ezért fejét vennék az FRF első emberének az elhangzott állásfoglalás miatt, miközben a BEK-győzelmet ugyancsak magáénak tulajdonító CSA szerint az FCSB immár jogtalanul szerepel a Liga 1-ben. Tény viszont, hogy a márkavita kirobbanásáig megkérdőjelezetlenül a Becali-csapatot tekintették a Steaua jogutódjának. Arról lehet vitatkozni, korábban hogyan történhetett meg egy most törvénytelennek ítélt szerződéskötés, vagy hogy az együttes múltja nélkül a piperai üzletember sikeres lehetett volna vagy sem, de az vitathatatlan, hogy Becali klubja 2004 után is hozzájárult a romániai labdarúgás nemzetközi sikereihez, és azzal párhuzamosan növelte az ország UEFA-koefficiensét.
Ezeket a Steaua néven elért eredményeket a jövőbeni bírósági döntések sem törölhetik el – ugyanakkor a mostani skizofrén helyzet is részese marad annak a romániai labdarúgásnak, amely modernkori sikerek hiányában a múltbéli dicsőségekből táplakozik, és felemészti azt, amit voltaképp nem egy név, hanem tucatnyi futballista és szakember hagyott örökségül.
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.