2009. március 09., 10:422009. március 09., 10:42
A PDL elbizakodottsága érthető: Băsescu népszerűsége nem sokat kopott mandátuma idején, a legutóbbi felmérésekből pedig kitűnik, az eddig ismert felhozatalból kenterből verné bármelyik ellenfelét. Mindez elsősorban a demokratákkal nagykoalícióra lépett PSD számára teremtett kényelmetlen helyzetet, hiszen Mircea Geoanáék hiteltelenül érvelnek választóik előtt Băsescu menesztésének szükségességéről, amikor az elnöki párttal hatalomra lépve gyakorlatilag lepaktáltak az eddigi ősellenséggel. Viszont van a PSD-nek egy ennél sokkal nagyobb hendikeppje is: nincs Băsescu-verésre képes jelöltje, hiszen a hajóskapitány korábban Geoanát és Adrian Năstasét egyaránt megleckéztette már nyílt megmérettetésen. Ilyen körülmények között nem tűnik más megoldás a szocdemek számára, mint külső embert támogatni az államfőválasztáson, amivel két legyet ütnének egy csapásra: megteremtenék Băsescu általuk annyira áhított menesztésének esélyét, és nem sodornák a felbomláshoz a nagykoalíciót. Erre a feladatra pedig a liberálisok által a médiába bedobott Klaus Johannis alkalmasnak tűnhet, hiszen a harmadik mandátumát taposó szebeni polgármester már bebizonyította, hogy kiváló menedzser és európai politikus, ráadásul esetében nemzetisége nem kelt akkora ellenérzést a román társadalomban, mintha magyar volna. És apropó magyarok: a német, tehát szintén kisebbségi Johannis indulása esetén Băsescu már kevésbé számíthatna az erdélyi magyarok „elnökcsináló” voksára, mint 2004-ben.
Ehhez persze a szebeni bürgermajszternek hajlania kell a megméretésre, különben a címbeli kérdés 2014-ig aktualitását veszíti.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.