2010. július 27., 10:172010. július 27., 10:17
Az orvos szakértők beszámolója alapján fulladásos halálról van szó. A rendőrök nem tudták kihallgatni a felelőtlen papot, ugyanis nem hajlandó felvenni a telefonját, ennek ellenére gondatlanságból elkövetett gyilkosság alapos gyanújával emeltek ellene vádat. Arról nem szól a fáma, hogy vajon nem akartak kimenni hozzá személyesen és elfogni, nehogy kegyeletsértést kövessenek el, majd a pokolban égjenek, vagy egyszerűen nincsen pénz benzinre.
Még szerencse, hogy van, ahol csak felnőtt korú embereket keresztelnek alámerítéses módszerrel, így azok, ha szorult helyzetben érzik magukat, kiúszhatnak a pap kezei alól. Szomorú és félelmetes is egyben, hogy a mai korban még vannak olyan egzotikus számba menő helyek a vadkeleten, ahol megtörténhet az ilyesmi. Sokat hallani pedofil és homoszexuális papokról, de az utóbbi időszakban ez az egyetlen gyilkos istenszolga-történet.
Korábban Románia moldvai tájegységében történt, hogy egy ördögűzésben jártas pópa keresztre feszített egy apácát, akiről úgy vélte, megszállta a gonosz. A pap tudománya ugyanis csütörtököt mondott, és mivel nem a filmbeli Constantine-től vett órákat, nem sikerült maradéktalanul elhajtania a bestiát. A megoldás kézenfekvő volt tehát: a lelke csak a teste elpusztításával menthető meg az örökkévalóság számára. Ez persze őt már nem vigasztalta, de példája nekünk jó tanulság lehet.
Tudniillik, ha bennünk lakozik az ördög, ne dicsekedjünk vele, és főleg ne a keleti végeken. Tartsuk meg magunkban, csendben, ahogy abban a bizonyos szerződésben vállaltuk, amelyet annó a megvágott nagyujjunkkal láttamoztunk. Örüljünk, hogy van munkánk, nem vonták le tőlünk azt a sokat emlegetett 25 százalékot, és minden hó végén ki tudjuk egyenlíteni a számláinkat. Halkan megsúgom, ez mind az Ő munkája, ne akarjunk rosszat magunknak. Ha pedig ne adj’ isten politikusok vagyunk, el ne szóljuk magunkat semmikor, ne kérjük esdve a pillanattól, hogy „Oly szép vagy, ó, ne szállj tovább!”, mert a végén behajtatik a juss, és leváltanak egy röpke szavazás alatt.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.