Pataky István
2022. május 05., 08:372022. május 05., 08:37
Reménykedtek, s mi velük együtt reménykedtünk. A kárpátaljai magyarok többsége őszintén bízott abban, hogy szülőföldjük nem válik célponttá. Az emberek a legtragikusabb helyzetben is próbálják valahogy a megnyugtatót, a jót keresni. Kedd este aztán elszállt minden remény. Orosz támadás érte Kárpátalját is. Mostantól kezdve egy másik szakaszba érkezett a háború a magyarok számára.
A célpont beleillik a háborús logikába, a hírek szerint egy vasútállomás melletti elektromos elosztót ért találat Munkács közelében, aminek egyértelmű célja a vasúti közlekedés ellehetetlenítése, és ezzel a külföldről – jelen esetben Szlovákiából – érkező fegyverek szállításának megakadályozása. Különösebb illúzióink viszont ne legyenek. Az oroszok ma az infrastruktúrát lövik, holnap viszont már egy beregszászi lakótelepre is bombát küldhetnek. A háború csak most kezd igazán kiszélesedni. Ráadásul kár szépíteni, nem csak Ukrajna harcol az agresszor Oroszországgal. Az Egyesült Államok kimondatlanul is részt vesz a harcokban, az ukránoknak küldött fegyverzet nélkül egészen más lenne ugyanis a harci helyzet. Minden egyes, Ukrajnába érkezett tengerentúli vagy európai fegyver segíti az ukránokat, de egyben meghosszabbítja és elmélyíti a háborút.
A meglepően kemény, hősies ellenállást tanúsító kijevi vezetés mentális állapotát mindeközben egyre nyilvánvalóbban megviseli Putyin randalírozása. Zelenszkij és az őt körülvevők olyan hangnemben nyilatkoznak egyes – számukra folyamatos humanitárius vagy éppenséggel katonai jellegű segítséget is nyújtó – országokról, vezető politikusokról, ami őket, de az egész Ukrajnát is hiteltelenné teszi. Aki nem akkor s úgy segíti Zelenszkijékat, ahogyan azt ők elképzelik, máris megkapja a magáét a kijevi sztárhőstől vagy alattvalóitól. A berlini ukrán nagykövet például „sértődött májkolbásznak” nevezte a német kancellárt, miután Olaf Scholz bejelentette: egyelőre nem utazik Kijevbe. „A náci támadás óta ez a legszörnyűbb pusztítás, ami Ukrajnát éri, nem óvodáról van szó” – „érvelt” ez az Andrij Melny nevű diplomata, akiről csak a családja hallott volna, ha nincs a háború.
Magyarországgal kapcsolatban már nem elég a sértegetés, gyűlöletkeltő hazugságokkal próbálkoznak az ukránok. Olekszij Danilov, a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára azt mondta, a budapesti hatóságok tudtak az Ukrajna elleni agresszió előkészítéséről, Magyarország területeket akart szerezni magának Ukrajnából. Korábban Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes is azzal vádolta meg Magyarországot, hogy titokban Kárpátaljáról álmodozik.
Nem tudjuk még, mikor és hogyan zárul az amerikai háttértámogatással kiegészülő ukrán–orosz háború, de azt már most nem nehéz megjósolni: a fenti figurák által irányított Ukrajnától ezután sem számíthatnak semmi jóra a kárpátaljai magyarok, ahogyan a románok és a többi kisebbség sem. Az oroszok bombái és az ukránok sovinizmusa közé szorult kárpátaljai magyar közösség jövője reménytelenül sötétnek tűnik. Ebben a helyzetben Magyarországnak lassan valóban szüksége van egy új stratégiára Kárpátaljával kapcsolatban. Nem olyanra, amiről Kijevben hazudoznak.
A kárpátaljai népesség ma már kevesebb mint tíz százalékát képező magyarok szervezett magyarországi áttelepüléséről lehet ma már reálisan gondolkozni, bármennyire is fájdalmasan hangzik. A jelenlegi drámai helyzetben ez a sokat megélt, de újra fogyatkozó közösség – legalábbis annak tekintélyes része – pillanatok alatt juthat el a tűréshatárhoz, amikor mindent hátrahagyna. Új otthont pedig leginkább Magyarországon találhat.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!