2009. március 04., 10:142009. március 04., 10:14
Ezért nem mosolyogtam azon, amikor egy alkalommal, többségben román baráti társaságban, a magyar káromkodások kivesézése volt a fő téma, és elmondták, hogy náluk biz’ám a legsértőbb szitok az, amikor valakinek az anyját vagy a lánytestvérét szidják. No, ez nálunk egy enyhe átmeneti elszólásnak számít, főleg mióta a budapesti utcazsargon „vazzeg”-gel kezdődő cifrasága annyira begyűrűzött a hétköznapi beszédünkbe, hogy szinte észre sem vesszük, amikor kibuggyan a szánkon.
Így járhatott az a fiatalember is, aki csak azért, nehogy véletlenül ne minősüljön eléggé „trendinek” úgy mutatta be a lánytestvérét a barátjának: „ő a húgom, vazzeg”. Azonban hála Istennek szép számban akadnak olyanok is, akik próbálnak küzdeni az egyre inkább elharapódzó ocsmány beszéd ellen, és igyekeznek kerülni a káromkodást, ha csak lehet. Vagy legalábbis bizonyos helyzetekben megpróbálják féken tartani a nyelvüket. Így járt az a jókezű mesterember is, aki egyik alkalommal éppen egy katolikus pap motorját javította. A mester egyébként híres volt a cifra elszólásairól, de mivel ebben az esetben egy tisztelendő is ott toporgott a műhelyben, hát mégsem engedhette meg magának, hogy névsort állítson a szentek köréből.
Izzadt is rendesen a motor mellett, egyéb dolga is lett volna – olyan, amiért fizetnek is – a tisztelendőnek is sürgős volt a munkálat elvégzése, de tőle pénzt mégsem kérhetett. Szóval volt baja éppen elég, s ezt még tetézte a berozsdásodott csavar, ami sehogy sem akart kilazulni, pedig kétszer-háromszor is „nekiveselkedett” a mester: „hogy azta hé…” De itt vissza is nyelte a már-már kibuggyanó, mindjárt a hét szentséggel kezdődő káromkodást, mert ugyebár a pap előtt mégsem illik kárhozódni. Azonban a fránya csavar minden erőlködése ellenére csak nem akart kilazulni, nem volt mit tenni, a tisztelendőhöz fordult, és ezt mondta: „Tisztelendő úr, a héccencségit, vagy menjen el, vagy ne hallgasson ide! Inkább a vasárnapi nagymisén meggyónom, de értse már meg, a káromkodás hozzátart a mesterséghez!”
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.