Pataky István

Pataky István

Johannis játszik

2019. április 02., 09:232019. április 02., 09:23

Fikusznak hívják a háta mögött Klaus Johannist. Keveset beszél, ellenben sokat hallgat. Az utóbbi napokban kétszer is kivonult a jól előkészített mikrofonállvány és az elnöki hivatal kamerája elé. Bejelentéseit tanácsadói mindkét esetben drámainak szánták, de – ahogyan mindig – az előadás unalmasra sikerült. Persze úgy tényleg nem egyszerű izgalmasnak lenni, hogy nincs lényegi közölnivaló.

Mert mit is tudtunk meg a sílécek szász királyától? Hogy lesz egy népszavazás azért, mert a PSD gonosz, buta és lop. De leginkább bántja az igazságszolgáltatást. A kérdésen Johannis még gondolkozik. Azt pedig négy éven át már megtapasztalhattuk: ha egyszer gondolkodásba kezd, nehezen ér a végére. Addig, amíg eldől, mi is kerül a kérdőjel elé, reménykedhetünk: hátha az ingyenes sör iránti igényt firtatja majd Nagyszeben szülöttje. Mert abban ne legyenek kétségeink, hogy a lehető legklasszikusabb populista formulát fogják választani a Cotroceni-palotában. Ha egyáltalán ott s nem Brüsszelben dől el a nagy kérdés tartalma.

Az ellenzék képtelen egyről kettőre jutni. Viorica Dăncilă kabinetje nem tud olyan mélységekbe süllyedni, hogy a többség a másik oldalban lássa az igazi kormányváltó alternatívát. Marad hát az egyetlen, elnyűhetetlen téma: a korrupcióellenes harc és a jogállam féltése. Nem kell a politika Maradonájának lenni ahhoz, hogy megsaccoljuk, az országot megváltó kérdés valahogy így hangzik majd: a korruptakat nem szeretjük, ugye? Neeem! – válaszolja a nép, s ha már ott téblábol az urnáknál, gyorsan leszavaz a PNL-re, az USR és Cioloș szövetségére vagy mondjuk a vörös pestist kézrátéttel gyógyítók pártjára. Röviden ez Johannisék nyerőnek vélt stratégiája. Számukra az Európai Parlament az öreg kontinens legfontosabb és legobjektívebb ítélőszéke, amikor Orbán Viktor kormányát, Varsót vagy éppen a PSD-kabinetet veszi össztűz alá, de annyira azért mégsem elég vonzó intézmény, hogy az összetételét meghatározó választáson nagy létszámba megmozgassa a szavazókat.

Az most már világos, hogy az államfő és az ellenzék az egész kampányát a referendumra építi fel, ezzel próbálja uralni a közbeszédet. De könnyen elszámíthatja magát. A kizárólag a népszavazás kedvéért voksolók többsége nem a tévés bohóc által vezetett PNL-listát fogja választani, hanem a szélsőséges radikalizmussal kacérkodó USR-féle szövetséget. Márpedig ha a Cioloșsal induló „megmentők” beelőzik a liberálisokat, a PNL elindulhat a másik, történelmi múlttal büszkélkedő formáció, a parasztpárt szomorú sorsa felé vezető úton. S míg a most összefogást vizionáló ellenzék átrendeződése balkáni krimibe torkollik, addig a PSD – amelynek polgármesterei mindenféle belső pártvitáktól függetlenül kézen fogva viszik el az ajándékcsomagoktól felderült arcú örökös voksolóikat az urnákhoz – győzelmi pozícióból fordulhat rá a nagy téli csatára.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Mainstream pártok, koalíciós botrányok, megszorítások és kommunista nosztalgia

Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump a háborút választotta?

Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.