2012. február 03., 10:492012. február 03., 10:49
Nálunk, az Alföldön akár mínusz 12-14 fok is lehet hajnalban, amitől többen pánikrohamot kapnak, ilyen ugyanis húsz-harmincévente fordul elő, de akkor sem tart sokáig. Igaz, ott hó nincs, viszont a nap szikrázóan süt, szóval esély lenne a fölmelegedésre, ha éppen nem lenne szibériai hideg. Persze klímakutatói körökben már korábban megpróbáltak hitelesnek tűnő magyarázatot találni, és különböző elméleteket gyártani arról, hogy a hideg tulajdonképpen a fölmelegedés következménye, de vannak, akik belátták, hogy egyelőre nincs értelme a régi kottához ragaszkodni.
A mentőöv a mindig mindenre kész brit tudósoktól származik, akik most azzal álltak elő, hogy ha minden így folytatódik, akkor újabb jégkorszak következik. A bejelentés a Brit Meteorológiai Szolgálat és Kelet-angliai Egyetem tudósaitól származik, de addig még nem merészkedtek, hogy közöljék: akár arra is föl kell készülnünk, hogy miközben a plázában végezzük a nagybevásárlást, Manfréd, a mamut vagy Sid, az óriáslajhár tolja majd velünk szembe a bevásárlókocsit a mirelitrészlegen. Szerintük csak amolyan lájtos jégkorszak jöhet, amilyen legutóbb valamikor a 17. században kapta telibe Európát.
Az akkori feljegyzések valóban kemény, hideg telekről szólnak, és a szigetországbeli tudósok most úgy vélik, fölfedezték, hogy miről van szó: azért lettek hirtelen az átlagosnál zegernyésebbek a telek, mert csökkent a naptevékenység intenzitása. Központi csillagunk ugyanis ciklikusan működik, és most éppen szintén egy olyan időszak következik, amikor egy kicsit takarékra állítja magát.
Mindez – szerintük 90 százalékos bizonyossággal – azt jelenti, hogy a következő néhány évtizedben inkább a téli ruhatárunk felújítására kell koncentrálnunk, a bermuda és a szandál egy időre elspájzolható. Kívülállóként kimondottan élvezetes ez a meccs a különböző tudóscsoportok között, amelyek egymásra licitálva próbálják kitalálni, hogy milyen apokaliptikus esemény is várható, miközben a természet a hipermodern klímakutató berendezésekre és a hangzatos teóriákra fittyet hányva, továbbra is ugyanolyan kiszámíthatatlanul – vagyis normálisan – működik, mint az elmúlt évmilliókban. Szembesítve mindenkit a ténnyel, hogy még ma is igaz a régi bölcsesség, miszerint mindig a jövőt a legnehezebb megjósolni.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.