2012. május 09., 09:232012. május 09., 09:23
Az USL jól érzi a számára kedvező pillanatot: most kell lépnie, hiszen az ő malmára hajtja a vizet, hogy míg a korábbi PDL–RMDSZ-kormánykoalíció nevéhez megszorítások, azaz rossz tapasztalatok sorozata fűződik, addig az USL nevét a várható és kivitelezhető nyugdíj-, illetve közalkalmazotti-bér-emeléssel, tehát jobbítással emlegetik majd egy (szavazó)lapon az emberek.
Másrészt a közelgő helyhatósági választások – a helyi szinten is lezajlott és még várható pártátigazolások, illetve USL-kormányzati hátszél révén – szintén USL-győzelmet vetítenek előre, így előkészíthető a talaj az őszi parlamenti választásra.
Amelyen a mai állás szerint szintén a szociálliberális szövetségnek áll a zászló. Nos, ezt a várt fölényt igyekszik az USL már most bebetonozni azzal a törvénymódosítással, amely csak azokat juttatná parlamenti mandátumhoz, akik valóban meg is nyerték saját körzetükben a választást – ami elvileg nem is olyan rossz –, de amely a gyakorlatban az éppen ellenzékbe kényszerült RMDSZ és PDL által is felvetett aggodalmak miatt sántít: mert valóban mellőzi az árnyalások és az arányosabb képviselet lehetőségét.
Ilyen körülmények között szinte biztosra vehető, hogy a romániai magyarság veszít, mert a szórványban, a román többségű választási körzetekben élőknek aligha lesz esélye saját kebeléből választott jelöltet parlamenti küldetéssel felruházni.
Mindenesetre – ha a kérdésben döntő alsóházon is átmegy – a most elfogadott törvénymódosítás emeli a tétet, s egyben intő jel a romániai magyar politikai élet minden szereplőjének: jó lesz komolyan gondolni az összefogás valamilyen módját. Mert az erők összevonása – főleg parlamenti választáson – sokkal inkább magában hordozza a szavazási kedvre ösztönző pozitív üzenetet, ami helyreigazíthat valamelyest a lehetséges képviseleti aránytalanságon.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.