2010. november 30., 11:122010. november 30., 11:12
Gyaníthatóan igazából nem is az lepi meg a világ vezető politikusait és elemzőit, hogy az Egyesült Államok diplomáciai képviseletei jelentéseket küldenek Washingtonba az állomáshelyükön tapasztalható eseményekről, sőt még az sem hat újdonságként, hogy az amerikai hírszerzés olyan, a nemzetközi közvélemény előtt rejtett információk birtokába jutott, amelyek akár kompromittálóak is lehetnek egyes államokra.
Hiszen a jó öreg CIA csupán a dolgát tette – és lehetőségeihez mérten ugyanígy jár el minden ország titkosszolgálta. Még csak az sem annyira súlyos, hogy újfent bebizonyosodott: a washingtoni illetékesek igencsak lekezelően és arrogánsan vélekednek a világ vezető politikusairól. Hiszen egyrészt ezzel amúgy is tisztában van mindenki, másrészt pedig a titkosnak vélt belső kommunikációban más országok diplomáciai testületei, illetve hírszerző szolgálatai is megengednek maguknak vaskosabb kijelentéseket egyik-másik nagyhatalom vezetőjéről.
Ami azonban valóban megdöbbentő, az az, hogy ezen információk ilyen tömegesen a világ nyilvánosága elé kerülhettek. Az amerikai hírszerző szolgálatok és elhárítás számára a lehető legrosszabb bizonyítványt állítja ki az incidens, hiszen a világ egyik legprofesszionálisabb szakszolgálatáról derült ki, hogy képtelen megőrizni a rábízott legtitkosabb adatokat, olyannyira hogy azokat egy, az egyik Irakban állomásozó hírszerzési egységnél szolgáló közkatona is zavartalanul elolvashatta, sőt akár továbbíthatta is a leleplező portálnak.
Washington most igencsak kényes helyzetben van, hiszen mintegy húsz éve tartó egyedüli szuperhatalmai pozícióját már amúgy is egyre többen kérdőjelezik meg. Ráadásul a mondvacsinált okok miatt kirobbantot iraki, és az egyre kilátástalanabb afganisztáni háború nyomán amúgy is megtépázott imázsú Amerika iránti bizalom most még tovább csökken. Ám ezért a legkevésbé sem egy tikos információkat kiszivárogtató közlegény az első számú felelős.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.