2008. december 29., 21:052008. december 29., 21:05
Az általánosan tételezett helyes gyakorlat fogalmába törvénytisztelő polgárként nehéz beleerőszakolni azt, hogy gyakorlatilag államként működjék az államban, és egyaránt fitytyet hányjon a tulajdonjogra, egy település lakóinak véleményére és a civilizált együttélés gyakran íratlan, ám az emberi jóérzés által mégis betartandónak ítélt szabályaira.
A román ortodox egyház ugyanakkor az elmúlt tizenkilenc évben éppen a fent leírt módon viselkedett, önkényes terület- és templomfoglalásait utólag kísérelte meg szentesíttetni az önkormányzatokkal, amikor már kész tény elé állította őket. A mostani nyárádszeredai eset is jelzi azonban – mintegy száz ortodox hívőnek kívánják a 93 százalékban magyar többségű kisváros főterén fölépíteni a harmadik templomot –, hogy szó sincs itt a hívek valós lelki igényéről, arról, hogy az új templomok építése az Úr nagyobb dicsőségét szolgálná. Az ügy az Erdélyben zajló szimbolikus küzdelem egyik újabb csatája, amelyben bizánci stílusú hagymakupolákkal kívánják hirdetni, ki is az úr a házban – még ha a templom amúgy rendszerint kong is az ürességtől.
A gyakorlat hátteréről hadd említsük meg azt, amit egy építész súgott meg egy újságírónak (nem Nyárádszeredában, hanem egy másik „fronttelepülésen”): az ortodox egyház képviselője által kiadott ukáz értelmében a felépítendő új templomnak kívülről impozánsnak és díszesnek kell lennie. A befogadóképességét azonban a lehetőség szerint korlátozni kell – hogy joggal mondhassák: még így sincs elegendő tér a hívek lelki épülésére.
Egyesek szerint ez lenne hát manapság a helyes vélemény és gyakorlat. Hogy stílusosak legyünk: lelkük rajta.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.